SME

Bazalióm

Prehľad Bazaliómy sa nazývajú aj bazocelulárnymi karcinómami. Sú najčastejším zhubným nádorom kože. Vznik bazaliómov je podporovaný slnečným žiarením. Pri vzniku tumorov sú rovnako dôležité genetické faktory. Bazaliómy vedú k typickým kožným

Prehľad

Bazaliómy sa nazývajú aj bazocelulárnymi karcinómami. Sú najčastejším zhubným nádorom kože. Vznik bazaliómov je podporovaný slnečným žiarením. Pri vzniku tumorov sú rovnako dôležité genetické faktory. Bazaliómy vedú k typickým kožným zmenám a v oblasti očných viečok (bazalióm činí cca. 90 % všetkých nádorov viečok) k strate mihalníc. Diagnózu možno často stanoviť už na základe týchto typických kožných zmien. Konečnú istotu však dáva až vyšetrenie vzorky tkaniva. Operácia a rádioterapia ponúkajú pacientom veľmi dobré možnosti na uzdravenie. Vzniku bazaliómov možno predchádzať používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom.

 

Definícia / všeobecné informácie

Na mieste napadnutom bazaliómom sa najprv vytvára často nespozorovaný uzlík alebo zatvrdnutie kože. Sfarbenie zodpovedá normálnej koži. Typické sú veľmi jemné červené cievky (teleangiektázy) na okraji tumoru. Po dobe niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov sa vytvára sklovitý guľatý tumor s vyvýšeným okrajom. Ďalšia forma má skôr vzhľad jazvy. Charakteristický je okraj v tvare šnúry periel. Skutočná veľkosť tumoru môže pritom presahovať viditeľné kožné zmeny. Väčšie bazaliómy majú sklon sa centrálne spájať. Bazalióm v oblasti očného viečka môže pri nedostatočnej liečbe viesť k strate oka.

 

Príčiny

Za hlavnú príčinu vzniku bazaliómov sa pokladá dlhodobé vystavovanie kože slnku. Bazaliómy sa prevažne vyskytujú na kožných partiách tváre vystavovaných slnku, môžu ale postihovať, avšak veľmi zriedkavo, aj odevom chránené oblasti tela. Pri vzniku bazaliómov sú známe aj genetické faktory. Kontakt s arzénom vznik bazaliómov podporuje.

 

Častosť

Bazaliómy sa vyskytujú prevažne vo vyššom veku, od cca. 60. roku života. Pri familiárnom genetickom zaťažení však môžu pacienti ochorieť už od 30. roku života. Zdá sa, že obe pohlavia sú postihované s rovnakou častosťou. Ohrození sú najmä ľudia so svetlou pokožkou, ktorí ľahko dostávajú úpal. Bazalióm sa vytvára hlavne na silne ožarovaných miestach tváre (svetelné terasy). Veľmi zriedka ho možno nájsť na končatinách alebo na trupe. Najčastejším miestom bazaliómov je oblasť viečka, pričom je prevažne postihovaný vnútorný očný kútik, čiže kútik medzi horným a dolným očným viečkom, ktorý smeruje k nosu, a spodné očné viečko.

V posledných rokoch budí pozornosť pribúdanie bazaliómov. To môže byť spôsobené novým využívaním voľného času, napr. navštevovaním solárií alebo častým cestovaním do ďalekých krajín. Ďalšou príčinou je pracovné zaobchádzanie s rakovinotvornými látkami, akou je napr. arzén. K tomu pristupuje individuálna predispozícia. Bazalióm vzniká zo zdegenerovanej bunky zárodkovej vrstvy (z bazálnej bunky) epidermy. Za normálnych okolností stráca bazálna bunka na svojej ceste k pokožke schopnosť delenia. Odumiera a vytvára zrohovatenú vrstvu. Bunky bazaliómu si naproti tomu schopnosť delenia zachovávajú. Okrem toho nie sú schopné tvoriť zrohovatenú vrstvu.

 

Symptómy

Bazaliómy vedú k povrchovo viditeľným kožným zmenám. Rastú veľmi pomaly, po dobu niekoľkých mesiacov až rokov. Kvôli tomuto pomalému priebehu ich mnoho pacientov neberie dlhú dobu vážne.

Rozlišujeme rôzne formy bazaliómov, ktoré sa môžu odlišovať svojim vonkajším vzhľadom. V zásade možno rozlišovať medzi vredovito rastúcim basalioma ulcerans, uzlíkovitým basalioma nodosum a plochým Basalioma planum. Nezávisle od vonkajšieho vzhľadu nespôsobujú bazaliómy žiadne bolesti.

 

Basalioma ulcerans

Pre túto formu bazaliómu je typické povrchové poranenie kože, ktoré je pokryté chrastou. Vzhľad pripomína nehojacu sa odreninu kože. Po niekoľkých mesiacoch môže dochádzať k zväčšeniu tejto kožnej zmeny. S pribúdajúcim rastom sa zviditeľňuje charakteristický okraj z malinkých uzlíkov, takzvaný perlovitý lem.

 

Basalioma nodosum

Ako už názov naznačuje, rastie tento tumor vo forme uzlíka, ktorý môže dosahovať veľkosť hrášku až lieskového oriešku. Pre tento hrubý, pologuľovitý bazalióm sú typické teleangiektázy. Rozumieme tým rozšírené, hadovito sa rozbiehajúce drobné krvné cievy.

 

Basalioma planum

Tento bazalióm vyzerá ako plocho rastúci Basalioma ulcerans, ktorý sa – ako sa zdá – zahojí spontánne. Typický perlovitý okraj však umožňuje diagnózu bazaliómu.

Bazaliómy mávajú farbu normálnej pokožky. Môžu však byť aj hnedé až čiernohnedé, čo môže viesť k zámene s melanómami, čiže s rakovinou kože. Vtedy sa hovorí o Basalioma pigmentosum. Pre bazaliómy na oku je typická strata mihalníc.

 

Rozšírenie, metastázovanie

Niektoré formy bazaliómov majú sklon k vytváraniu tumorových výbežkov ďaleko za povrchovo viditeľné hranice nádoru. Ak sa tieto výbežky tumoru nezachytia terapiou, je „naprogramovaná“ recidíva, čiže opätovný výskyt tumoru. Ak bazalióm napáda očné viečka, vždy existuje nebezpečenstvo vniknutia tumoru do štruktúr oka, ako napríklad do spojovky a slzného kanálika. Blízkosť k týmto citlivým štruktúram predstavuje mimoriadnu výzvu na terapiu tumorov očných viečok.

Napriek svojmu ničivému rastu bazaliómy väčšinou nemetastázujú. Preto sa označujú aj ako semimalígne, čo znamená asi toľko ako „čiastočne zhubné“.

 

Diagnóza

Diagnózu môže kožný lekár stanoviť väčšinou už na základe typických kožných zmien. Na potvrdenie diagnózy možno histologicky vyšetriť vzorku tkaniva.

 

Terapia

Na liečbu bazaliómov sú k dispozícii viaceré terapeutické možnosti, v prvom rade operácia a rádioterapia. Voľba terapeutického postupu závisí od miesta nádoru, jeho rozsahu ako i od veku a celkového stavu pacienta. Ako aj pri iných nádorových ochoreniach by sa mala liečba pre každého pacienta určovať individuálne v rámci multidisciplinárnej konferencie o tumore za účasti kožných a očných lekárov, ako i rádiológov.

Pri operácii sa musí odstrániť dostatočne veľká kožná oblasť. Infiltrácia nádoru presahuje totiž za istých okolností voľným okom viditeľné kožné napadnutie. Pre istotu sa preto skúmajú okraje odstránenej kože pod mikroskopom. Ak nie sú bez tumoru, musí nasledovať rozsiahlejšie odstránenie kože. V závislosti od veľkosti a polohy tumoru sa kožný defekt musí uzatvoriť zákrokmi plastickej chirurgie. Patria k nim takzvané lalokové kožné plastiky alebo transplantáty z iného miesta na tele.

V prípade, že mimoriadna poloha alebo vysoký vek pacienta nepovoľujú chirurgické odstránenie, môže sa previesť ožarovanie. Rádioterapiou možno dosiahnuť podobne dobré výsledky ako operáciou. Kozmetické a funkčné výsledky sú lepšie, lebo na rozdiel od operácie nedochádza k žiadnej strate tkaniva. Pri určovaní poľa ožarovania sa musia samozrejme zohľadňovať tumorové výbežky, rovnako ako pri operácii. V prípade bazaliómu v oblasti oka nasleduje rádioterapia, samozrejme za ochrany citlivých štruktúr oka, hlavne extrémne na ožiarenie citlivej šošovky.

V posledných rokoch sa stále viac hovorí o použití kryoterapie. Rozumieme pod tým použitie chladu na terapeutické účely. Hovorí sa aj o zmrazovaní. Ako nevýhoda kryoterapie sa okrem iného uvádza, že terapiou podmienené kožné zmeny sa často nedajú rozoznať od recidív bazaliómu. Chemoterapia je pri liečbe bazaliómov zatiaľ bezvýznamná.

Fytodynamická terapia v poslednej dobe absolútne stratila svoj doteraz experimentálny charakter a vyvinula sa ako dobrá alternatíva k iným terapeutickým formám. Pri tejto forme terapie sa častosť recidívy pohybuje medzičasom s cca. 10 % vo veľmi dobre zastúpiteľnom rámci. Pri tejto liečbe sa tkanivo tumoru pomocou špeciálneho lieku selektívne senzibilizuje na červené svetlo a zničí sa následným infračerveným ožiarením, pri zachovaní okolitého tkaniva. Treba tu hlavne spomenúť vynikajúce kozmetické výsledky.

Pri všetkých menovaných terapeutických možnostiach by mali nasledovať pravidelné kontroly. Nové ložiská sa môžu vyskytnúť tak v oblasti jazvy vzniknutej po operácii ako aj na celkom inom mieste. Pri včasnom odstránení tumoru však možno zväčša dosiahnuť úplné uzdravenie.

 

Mortalita / prognóza

Operáciou alebo rádioterapiou sa môže vyliečiť viac než 90 % pacientov.

 

Profylaxia

Vzniku bazaliómov možno predchádzať obmedzením slnenia resp. používaním opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Pri naoko zle sa hojacich kožných poraneniach by sa mal včas vyhľadať kožný lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu