Príznaky Po priamom náraze do hrudníka nasleduje prudká silná bolesť Bolesť sa zhoršuje pri dotyku, kašli a hlbokom dýchaní Pri poranení pľúc možno pozorovať aj príznaky ako pri pneumotoraxe
Rizikové skupiny Väčšina zlomených rebier vzniká pri dopravných nehodách a pádoch. Pádmi sú ohrození starší ľudia, ale aj mladí ľudia napr. pri kolektívnych športoch.
Priebeh Zlomenina rebra je síce bolestivá, ale ak neporaní pľúca či srdce, čo je život ohrozujúca komplikácia, tak je neškodná a zvyčajne sa zahojí za niekoľko týždňov.
Čo robiť Pri podozrení na zlomeninu rebra a pri dýchavičnosti ihneď zavolajte záchrannú službu (155). Bolesť možno medzitým stlmiť obviazaním hrudníka alebo priložením zabaleného ľadu.
Liečba Lekár potvrdí diagnózu na základe rongenu. Jednoduchá zlomenina sa zahojí sama. Hrudník môže obviazať, no rebro sa nedá znehybniť. Pri zložitejších fraktúrach sa pacient udržiava v umelom spánku a dýcha pomocou prístroja, ktorý mu rozpína pľúca a zároveň udržiava rebrá v stave pokoja, aby sa mohli zrásť. Vo výnimočných prípadoch sa zlomeniny spájajú drôtmi a kovovými dlahami.
Prevencia Ako prevencia poslúži dodržiavanie všeobecných odporúčaní, napr. používanie bezpečnostných pásov v aute a opatrnosť pri športe. Kým sa rebro poriadne nezahojí, vyhýbajte sa rizikovým situáciám, aby sa nezlomilo znova.
UPOZORNENIE
Ak pomáhate niekomu so zlomeninou rebier, usilujte sa ho upokojiť, uložiť do polohy, v ktorej sa mu najlepšie dýcha. Nerobte so zraneným prudké pohyby a nepokúšajte sa o návrat kosti vyčnievajúcej z hrudnej steny, lebo stav postihnutého by sa mohol ešte zhoršiť.