Prehľad Pod astigmatizmom rozumieme poruchu videnia, ktorá je spôsobená nepravidelným zakrivením rohovky. To vedie ku skreslenému obrazu na sietnici, a tým k neostrému videniu. Astigmatizmus je väčšinou vrodený, ale môžu ho spôsobovať aj jazvy
Prehľad Pod astigmatizmom rozumieme poruchu videnia, ktorá je spôsobená nepravidelným zakrivením rohovky. To vedie ku skreslenému obrazu na sietnici, a tým k neostrému videniu. Astigmatizmus je väčšinou vrodený, ale môžu ho spôsobovať aj jazvy po poraneniach rohovky. Očný lekár môže presne určiť stupeň astigmatizmu a podľa príčiny sa na korektúru hodia okuliare alebo – pri ťažkom poškodení rohovky – transplantácia rohovky. Dôležité je včasné zistenie a liečba astigmatizmu, aby sa zabránilo slabozrakosti.
Základné informácie „Astigma“ znamená asi toľko ako „bez bodu“. Pri astigmatizme ide o anomáliu zakrivenia lámavého prostredia, pri ktorej sa objekt v tvare bodu zobrazí na sietnici ako čiara resp. tyčinka. (Pozri aj fyzikálne predpoklady). Povrch rohovky nie je v tomto prípade guľatý – ako za normálnych okolností -, ale v jednej rovine sa láme silnejšie než v rovine, ktorá je na ňu kolmá. V takýchto prípadoch možno povrch rohovky porovnať napr. k elipsoidom, ako napr. s vajíčkom. Preto nie je v jednom ohnisku možné zobrazenie objektu, ktoré je potrebné pre dobré zobrazenie.
Príčiny Rozlišuje sa medzi pravidelným a nepravidelným astigmatizmom.
Pri pravidelnom astigmatizme existuje, ako bolo opísané vyššie, nepravidelná lomivosť vo 2 kolmo stojacich meridiánoch (= rovinách). Keď sa vo vertikálnej rovine, čiže kolmej na pozdĺžnu os tela, láme silnejšie než v horizontálnej rovine, čiže podľa pozdĺžnej osi tela, hovorí sa o astigmatizme „podľa pravidla“, v opačnom prípade o astigmatizme „proti pravidlu“. Astigmatizmus podľa pravidla je častejší a až do istého stupňa (cca. 0,75 dpt) sa pokladá za fyziologický a nevedie k žiadnemu obmedzeniu videnia. Predpokladá sa, že za tento astigmatizmus je zodpovedný tlak horného viečka na rohovku.
Pravidelný astigmatizmus je spravidla dedičný, väčšinou čo sa týka jeho výšky a smeru osí. Počas života sa takmer vôbec nemení.
Pri nepravidelnom astigmatizme je zakrivenie a lomivosť lámavého prostredia, väčšinou rohovky, nepravidelné. Príčinou sú napríklad jazvy na rohovke alebo nehomogénne zakalenia šošovky pri katarakte. Za zväčšujúci sa nepravidelný astigmatizmus môže byť zodpovedný aj takzvaný keratokónus. Ide pritom o vrodenú chybu rohovky, ktorá sa prejavuje zväčšujúcim sa kužeľovitým vyklenutím stredu rohovky.
Prechodný astigmatizmus sa môže objavovať po operácii glaukómu alebo katarakty, čo je spôsobené operačne podmieneným pretiahnutím.
Diagnóza Očný lekár môže astigmatizmus diagnostikovať a jeho rozsah kvantitatívne určiť pomocou špeciálnych prístrojov.
Terapia Korektúra pravidelného astigmatizmu nastáva okuliarami so špeciálne brúsenými cylindrickými sklami alebo aj vhodnými kontaktnými šošovkami.
Korektúra astigmatizmu musí nastať už v rannom detstve, lebo inak treba počítať so slabozrakosťou. Preto by mali najmä rodičia, ktorí sú týmto sami postihnutí, nechať svoje deti včas vyšetriť.
Nepravidelný rohovkový astigmatizmus nemožno korigovať okuliarami. Ak je stred rohovky číry, čiže napr. bez jaziev, môže značné zlepšenie videnia priniesť tvrdá kontaktná šošovka. Inak sa musí zvážiť transplantácia rohovky (keratoplastika).
V princípe je aj pri astigmatizme možná liečba laserom alebo operáciou. Pritom platia tie isté obmedzenia ako pre krátkozrakosť. Každý operatívny zákrok, aj laserom, môže viesť ku komplikáciám, ktoré môžu byť v najhoršom prípade spojené so stratou oka alebo prinajmenšom zrakovej ostrosti. Okrem toho sa hlavne pri vyššom astigmatizme nedá vždy presne vypočítať následná emetropia.