Príznaky Vonkajšie ucho – strieda sa mierna, stála bolesť ucha so silnou, prerušovanou. Tvorí sa žltozelený, niekedy krvavý výtok, možná je prechodná strata sluchu. Stredné ucho – trvalá ostrá bolesť ucha, možná bolesť v krku, nutkanie na vracanie, hnačka – najmä u detí, poruchy sluchu Vnútorné ucho – závraty, nutkanie na vracanie, strata sluchu (často trvalá), zvonenie v ušiach, možná je obrna lícneho nervu
Rizikové skupiny Deti od troch mesiacov do troch rokov sú veľmi náchylné na zápal stredného ucha. Deti kŕmené umelou výživou sú ohrozenejšie ako deti kojené. Zápaly vonkajšieho ucha postihujú častejšie staršie deti a dospelých, sú časté u plavcov. Medzi ďalšie rizikové faktory patrí lupienka, alergia a ekzém. Zápaly vnútorného ucha sú relatívne zriedkavé a postihujú skôr dospelých. Niekedy vznikajú ako dôsledok opakovaných zápalov stredoušia v detstve alebo ako komplikácia pásového oparu.
Priebeh Zápal vonkajšieho ucha – sa začína svrbením a bolesťou, niekedy silnou, so zdrojom v zvukovode. Koža zvukovodu je sčervenená, opuchnutá, niekedy sa objavia drobné vyrážky, často z ucha vyteká hustý, nepríjemne zapáchajúci výtok. Opuch bubienka zapríčiňuje poruchu sluchu.
Zápal stredného ucha – sa zvyčajne vyvíja na základe prechladnutia alebo infekcie horných dýchacích ciest, môžu ho vyvolať aj vírusy aj baktérie. Malé dieťa je spočiatku plačlivé, trie si uško alebo sa zaň ťahá, objavuje sa horúčka, vracanie a iné tráviacie ťažkosti. Staršie dieťa sa sťažuje na bolesť v uchu. S postupom infekcie sa zjavuje opuch, prípadne vyklenutie bubienka, ktoré spôsobuje hromadiaci sa hnis. Pretlak v strednom uchu zvyšuje bolesť. Ak sa bubienok prepichne alebo mimovoľne praskne, bolesť znizne, no zápal môže prejsť do chronicity a postupne narušiť sluch. V niektorých prípadoch sa zápal rozšíri do kosti za uchom (mastoidu) a vzniká závažné ochorenie – mastoiditída.
Zápal vnútorného ucha – je zvyčajne druhotný pri ochorení stredného ucha. Vyvoláva ho prechod baktérií cez blanité okienka spájajúce stredoušie s labyrintom vnútorného ucha. Labyrintitída je veľmi ťažké ochorenie, spôsobuje hluchotu, prípadne zápal mozgových blán. Zápal labyrintu môžu vyvolať aj vírusy.
Čo robiť Choďte k lekárovi pri akejkoľvek pretrvávajúcej bolesti, najmä keď ju sprevádza horúčka, závraty alebo iné príznaky. Počas liečby sa dá bolesť a horúčka tlmiť acylpyrínom (iba dospelí) alebo paracetamolom. Rovnako pomáha suché teplo – prikladajte na postihnuté ucho horúci uterák asi na 5 minút niekoľkokrát denne. Pri bolest v hrdle zvyčajne pomáha kloktanie vlažnou slanou vodou. Lekári varujú pred aplikáciou domácich prostriedkov do uší. Horúce kvapky alebo olej môžu byť nebezpečné pri prasknutom bubienku.
Pri zápale labyrintu je potrebný oddych na lôžku, lebo i malý pohyb spôsobuje závrat a nevoľnosť. Ležte pokojne, najlepšie na boku postihnutej strany. Ak sú zápalom postihnuté obe uši, najvhodnejšia je poloha na chrbte.
Liečba Lieky
Predpisujú sa antibiotiká, pri herpetickom zápale vnútorného ucha sa podáva acyklovír, či korikosteroid.
Operácia
Ambulantný zákrok, pri ktorom sa prepichuje ušný bubienok, sa nazýva myringotómia. Uvoľní sa tým odtok tekutiny a hnisu zo stredoušia.
Ak je nepriechodná Eustachova trubica (spája stredoušie s ústnou dutinou), vkladá sa do bubienka krátka trubička, ktorá dlhší čas udržiava otvor. Tento zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, avšak dlhodobé otvorenie stredoušnej dutiny môže viesť k infekčným komplikáciám.
V ťažkých prípadoch labyrintitídy a mastoiditídy sa operačne otvára a čistí zapálená oblasť.
Prevencia Mnohé zápaly stredného ucha sa dajú odstrániť liečbou prvotných ochorení, predovšetkým alergií a zápalov prínosových dutín.
Časté čistenie zvukovodu suchým vatovým tampónom dráždi stenu a môže vyvolať zápal.