Príznaky
- Bolesť v krku, suchý kašeľ, zhoršujúce sa zachrípnutie
- V ťažkých prípadoch strata hlasu, ťažké dýchanie a hltanie
Rizikové skupiny
Zápal hrtana (laryngitída), sa môže vyvinúť z každého prechladnutia. Okrem toho môže byť aj komplikáciou odovdenou do brochnitídy, astmy, zápalu pľúc či alergie. Fajčenie alebo pobyt v znečistenom prostredí môžu zapríčiniť chronickú laryngitídu. Silný krik alebo výskanie môžu podráždiť hrtan a zapríčiniť zachrípnutie.
Priebeh
Zápal hrtana sa zvyčajne vyvinie z prechladnutia, ktoré postihne začiatok priedušnice. Hlasivky a okolité tkanivo sa zduria, nie sú schopné voľne vibrovať, čoje potrebné pre reč.
Chronická laryngitída je niekedy vyvolaná polypmi alebo inými neškodnými výrastkami na hlasivkách, ktoré sú následkom prehnaného kriku či nadmerného používania hlasu.
Čo robiť
Doprajte hlasivkám oddych na zotavenie. Nehovorte, nešepkajte (zaťažuje hlasivky ešte viac). Pite veľa tekutín, najmenej 1,5 litra. Cmúľajte kyslé citrónové cukríky, žujte žuvačku bez cukru, aby ste podporili tvorbu slín, ktoré zvlhčujú hlasivky. Fjačenie a alkohol dráždia hlasivky a zhoršujú laryngitídu.
Liečba
Vírusový zápal hrtana sa zahojí samovoľne, ale ak súčasne prebieha bakteriálna infekcia, je potrebné užívať antibiotiká. Polypy na hlasivkách sa dajú odstrániť chirurgicky, často pomocou lasera.
Ak sa priamo do zdurených hlasiviek injekčne aplikuje niekoľko kvapiek adrenalínu, prechodne sa odstráni opuch čo umožní normálnu reč.
Prevencia
Chronickej laryngitíde sa môžete vyhnúť, ak nebudete fajčiť a alkohol budete konzumovať striedmo. Šetrite si hlas, nekričte. Pri prechladnutí neužívajte antihistamínové lieky, lebo vysušujú sliznice a zhoršujú zachrípnutie.