Príznaky Bolesť v jednom uchu Ťažkosti sa môžu meniť od prerušovaniej bolesti cez svrbenie a pálenie až k stálej tupej bolesti Nepríjemný pocit „čohosi“ v uchu Malé deti si šúchajú ucho, mrnkajú ako pri zápale ucha Možné je zvonenie alebo bzučanie v postihnutom uchu, prípadne strata sluchu
Rizikové skupiny Deti sú schopné strčiť si do ucha čokoľvek – hrášok, korálik, fazuľu, kúsok gumy... Hmyz zriekavo vnikne do ucha, ale aj na kraji zvukovodu vyvoláva veľmi nepríjemné pocity a zvuky.
Priebeh Zvukovod je vystlaný citlivými nervovými zakončeniami, takže aj ľahký dotyk cudzieho telesa býva bolestivý. Ak sa teleso posúva ďalej dovnútra, môže sa poškodiť bubienok, stredné i vnútorné ucho. Zápal, bolesť a opuch sa zhoršujú, kým sa teleso neodstráni.
Čo robiť Ak si dieťa strčí niečo do uchak, ihneď ho vezmite k lekárovi. Ak je v uchu hmyz, dá sa vylákať ta, že v tmavej miestnosti zapálite jasné svetlo. Hmyz niekedy vylezie aj sám. Ak sa tak nestane, môžete ho usmrtiť naliatim čistého alkohlu alebo oleja. Je však lepšie požiadať o pomoc lekára.
Liečba Sklený korálik sa dá niekedy vypláchnuť olejom alebo teplou vodou, ale výplach musí robiť lekár. Ak to nepomôže, použije špecialne nástroje. U malých detí je pri tomto úkone niekedy potrebná celková anestézia.
Po vybratí telesa sa predpisujú ušné kvapky na potlačenie opuchu a bolesti. Ak teleso vyvolalo zápal, sú niekedy potrebné antibiotiká.
Prevencia Nedovoľte deťom zasúvať si čokoľvek do ucha, nosa či iných telesných otvorov. Nikdy nevsúvajte do ucha sponky s vatou ani vatové tyčinky – ľahko sa môže poraniť bubienok.
Dávajte na okná sieťky proti hmyzu, pri táborení pred spaním skontrolujte spacie vaky.
UPOZORNENIE
Nikdy neskúšajte dieťaťu vyberať z ucha cudzie teleso. Pomocou tampónu alebo bežných pinziet totiž skôr predmet posunieť hlbšie do zvukovodu, kde môže spôsobiť vážne poranenie.