Príznaky Najčastejšie ťažkosti sú: výrazná bolesť oka, pociťovaná až ako bolesť hlavy, sčervenanie, slzenie, svetloplachosť a zahmlené videnie, napuchnutá a bolestivá dúhovka, zúžená zrenica. Rizikové skupiny
Uveitída nemá vo väčšine prípadov jasnú príčinu. Môže sa objaviť v každom veku nezávisle od pohlavia. Väčšie riziko je u ľúdí, ktorí majú iné zápalové ochorenie.
Priebeh
Uveitída je zápal prebiehajúci kdekoľvek v uveálnom trakte, ktorý sa skladá z dúhovky, riasnatého telieska (závesný aparát šošovky) a cievnatky (strednej vrstvy oka od riasnatého telieska až k očnému nervu).
Difúzna uveitída zasahuje celý trakt, ale väčšinou je postihnutá iba jeho predná časť. Pri tejto forme sú príznaky zápalu menej výrazné, ľahko sa dajú prehliadnuť, lebo sú považované skôr za zápal spojoviek.
Zadnú uveitída sa čast prejavuje rozmnožením tzv. mušiek v oku –j drobných tieňov plávajúcich v zornom poli oka. Tento jav spôsobujú zhluky zapálených buniek v sklovci.
Bez ohľadu na miesto zápalu a závažnosť príznakov je uveitída nebezpečným ohrozením zraku. Môže sa z nej vyvinúť katarakta, glaukóm, odchlípenie sietnice alebo poškodenie očného nervu, či ďalších častí oka.
Čo robiť
Čo najskôr navštívte očného lekára, pretože žiadna účinná samoliečba neexistuje.
Počas odbornej liečby noste tmavé okuliare, doprajte očiam pokoj, obmedzte sledovanie televízie a práce s počítačom. Úľavu prinášajú aj chladné obklady na oči.
Liečba
Zápal tlmia očné kvapky s kortikosteroidmi. Atropín v kvapkách rozširuje zrenicu. V závažných prípadoch lekár naordinuje aj ústne užívané steroidy. Počas liečby musí pacient chodiť na časté kontroly, aby lekár mohol včas odhaliť vznikajúci zákal šošovky alebo nežiadúci účinok kortikosteroidov.
Prevencia
Prevencia nie je známa.
UPOZORNENIE
Okrem návštevy očného lekára je nevyhnutné celkové telesné a laboratórne vyšetrenie, ktoré by malo odhaliť neliečené súbežné zápalové ochorenie (napr. lupus). Zápal dúhovky totiž môže byť jeho prvým príznakom.