Príznaky Ostrá alebo tupá bolesť bezprostredne po údere do nosa Krvácanie a zväčšujúci sa opuch Prípadná deformácia nosa
Rizikové skupiny Väčšina úrazov vzniká pri autohaváriach, športe (box) alebo bitkách.
Priebeh Ostrá bolesť sa počas prvých dvoch hodín zmierňuje, môže pretrvávať krvácanie a rýchlo sa rozvíja opuch. Nos má zmenený tvar, a ka sa roztrieštili kostičky, môže byť sploštený.
Čo robiť Stisnite koreň nosa, aby ste zastavili krvácanie. Predkloňte sa, nechajte krv vytekať. Priložte studený obklad na zátylok, nos a čelo, obmedzíte tým krvácanie a zmiernite opuch. Vyhľadajte lekársku pohotovosť.
AKO ZASTAVIŤ KRVÁCANIE
Väčšina krvácaní prestane po niekoľkých minútach neprerušeného tlaku palca a ukazováka na nosové dierky, bližšie ku koreňu nosa. Ak sa krvácanie nezastaví, skúste tieto opatrenia:
Seďte v predklone, nechajte krv voľne vytekať. Pri polohe v záklone môže zatekajúca krv spôsobiť kašľanie či nevoľnosť. Opatrne stisnite obe nosové dierky, bližšie ku koreňu nosa. Na zníženie krvnéh prietoku je vhodné vrecúško s ľadom, ktoré si priložíte na zátylok, čelo a nos. Ak krvácanie neprestáva, previažte obe nosové dierky sterilnou gázou a vyhľadajte lekára. Do nosových dierok si nevkladajte vatu alebo látku, lebo po prischnutí môžu vyvolať ďalšie krvácanie.
Liečba Lekár vyšetrí nos hmatom, prípadne použije rongen, aby odhalil prípadnú zlomeninu. Zlomené kostičky sa reponujú do pôvodného tvaru. U dospelých sa tento výkon robí v lokálnej anestézii, pre deti je vhodná krátkodobá celková anestézia.
Po reponovaní je potrebná vnútorná tamponáž na udržanie kostičiek v správnej polohe. Pri pretrvávajúcej bolesti je vhodné užiť paracetamol alebo acylpyrín.
Vychýlená nosová priehradka, chrupavka oddeľujúca nosové priechody, sa zvyčajne napráva chirurgicky. Výrazne poškodený nos vyžaduje aj zásah plastického chirurga.
Prevencia Používajte bezpečnostné pásy na všetkých sedadlách v aute. Väčšina kontaktných športov sa dá vykonávať s chráničom tváre.