Príznaky Neznesiteľná pulzujúca bolesť celého oka alebo celej hlavy Svetloplachosť, nevoľnosť, vracanie Výrazné slzenie, sčervenanie oka, najmä okolo dúhovky (farebná časť oka) Zrenica postihnutého oka je rozšírená a nerozšíri sa ani v
Príznaky Neznesiteľná pulzujúca bolesť celého oka alebo celej hlavy Svetloplachosť, nevoľnosť, vracanie Výrazné slzenie, sčervenanie oka, najmä okolo dúhovky (farebná časť oka) Zrenica postihnutého oka je rozšírená a nerozšíri sa ani v jasnom svetle Rohovka sa zahmlieva, postihnutý môže vidieť farebné kruhy okolo svetiel, zrak sa zhoršuje.
Rizikové skupiny Akútny glaukóm zvyčajne postihuje starších ľudí, častejšie sa vyskytuje u žien. Dedičnosť glaukómu je 10 až 20%.Glaukómový záchvat môže vznikúť aj druhotne, a to pri diabete, ochorení štítnej žľazy, zápaloch a iných ochoreniach postihujúcich zrenicu.
Priebeh Všetky typy glaukómu majú spoločnú príčinu – vzostup tlaku vnútri oka. Očné komory sú naplnené komorovou vodou. Táto tekutina vzniká v zadnej očnej komore a postupuje cez zrenicu do prednej komory, odkiaľ je odvádzaná úzkymi kanálikmi na okraj dúhovky von z oka. Pri glaukóme je odtok komorovej vody znemožnený a hromadí sa v komorách. Najrošírenejší typ tohto ochorenia – glaukóm s otvoreným uhlom – sa vyvíja postupne a prvé príznaky sa objavujú v pokročilom štádiu poškodenia zraku.
Približne v 10% odvodné kanáliky blokuje dúhovka, vzniká glaukóm s uzavretým uhlom (akútny glaukóm), ktorý sa prejavuje záchvatmi. Záchvat prichádza náhle a zvyčajne postihuje len jedno oko. Je spôsobený roztiahnutím zrenice, napr. v temnej miestnosti alebo pri očnom vyšetrení. Dúhovka upchá odtokové kanáliky, a ak zostane zrenica roztiahnutá, prudký vzostup vnútroočného tlaku vyvolá bolestivý stav. Bez okamžitej liečby prichádza k poškodeniu zraku, ktoré vyústi do slepoty. Pri liečbe príznaky rýchlo ustupujú, ale opakované záchvaty poškodzujú zrak.
Čo robiť Neexistuje žiadna samoliečba zeleného zákalu. Pri záchvate ihneď choďte k lekárovi alebo na pohotovosť.
Liečba Lieky
Základným cieľom je znížiť tlak v oku. Používajú sa látky zužujúce zrenicu – pilokarpín a znižujúce produkciu komorovej vody – timolol, karboanhydráza. Pri ústupe príznakov sa dlhodobo podávajú znížené dávky, aby sa zabránilo opakovaniu záchvatov.
Operácia
Operácia oka sa odporúča pri opakovaných záchvatoch. Zvyčajne sa používa laserová periférna iridotómia. Ak sa stav nezlepší, dá sa operovať klasicky, teda pomocou skalpela.
Prevencia Vnútroočný tlak sa vyšetruje pri očnej prehliadke každému človeku nad 40 rokov. Vyšetriť by sa mali dať predovšetkým ľudia s rodinnou anamnézou glaukómu, s ochorením štítnej žľazy a diabetici.