Príznaky Tupá bolesť a pocit cudzieho telesa v oku Pri rozvinutí vredov intenzívna bolesť Opuch očí a svetloplachosť Výrazné slzenie a zahmlené videnie Malá matná plôška, postupne sa vyvíjajúca na vriedok
Rizikové skupiny Rohovkovým vredom môžu byť postihnutí ľudia s kontaktnými šošovkami, najmä ak ich nosia dlhší čas, prípadne s nimi aj spia. Očné kvapky obsahujúce kortikoidy takisto zvyšujú riziko poškodenia rohovky.
Rohovkové vredy môžu vzniknúť ako komplikácia iných infekčných ochorení, napr. pásového oparu postihujúceho oko. Chemické a tepelné popálenie môže spôsobiť vred rovnako ako úraz oka, napr. poškrabanie nechtom, či vniknutie nejakého telieska. Rohovku môžu poškodiť všetky poruchy zabraňujúce uzavretiu viečka (obrna lícneho nervu, Bellova obrna) alebo prevrátená riasa. Pacienti s cukrovkou, sú citlivejší na rozvoj neurotrofických vredov na rohovke, spôsobených poruchov nervov.
Priebeh Prvými príznakmi sú zvyčajne tupá bolesť, sčervenanie a slzenie oka, svetloplachosť. Vred začína ako sivastá škvrnka na rohovke, priehľadnej prednej časti oka. Tkanivo rohovky postupne odumiera, objavuje sa hnisavý výtok a v strede sa vytvára otvor. Oko opuchne a zrak sa zhoršuje.
Keď sa zahojí, vzniknutá jazvy môže spôsobovať zahmlené videnie. Bez liečby človek môže prísť o oko.
Čo robiť Ihneď navštívte lekára. Neotáľajte po popálení či úraze alebo keď máte v oku nevypláchnuteľné cudzie teleso. Rovnako aj zápal spojoviek či iná očná infekcia vyžadujú kontrolu očného lekára. Teplé obklady môžu stlmiť bolesť.
Počas hojenia doprajte očiam oddych, chráňte ich pred jasným svetlom a obmedzte pozeranie televízie. Voľne dostupné lieky proti bolesti sú zvyčajne dostačujúce.
Liečba Nekomplikovaný rohovkový vred sa zvyčajne zahojí za niekoľko týždňov. Hlboké či neurotrofické vredy môžu pretrvávať dlhodobo.
Lieky
Farkmakoterapia závisí od príčiny vzniku vredu.
Operácia
V ťažkých prípadoch je na odstránenie vredu nutná laserová alebo konvenčná operácia. Operácia je potrebná aj na liečbu neurotrofických poškodení. Ak na rohovke po ochorení zostanú jazvy, je možné obnoviť videnie transplantáciou rohovky.
Prevencia Ak nosíte kontaktné šošovky, neprekračujte odporúčaný čas použiteľnosti a nespite s nimi. Na čistenie používajte sterilný roztok a nikdy si ich nevkladajte do úst.
Pri práci s chemikáliami alebo pri stroji nosti ochranné okuliare. Chráňte si oči pred slnkom a ultrafialovým žiarením. Riasu smerujúcu proti rohovke si dajte odstrániť u očného lekára.