Príznaky Bolesť, ktkorá je často neúmerná veľkosti telesa Rezanie v očiach môže povoľovať, ak sa predmet dostane do kútika Sčervenanie, slzenie a svetloplachosť Rozmazané videnie, opuch oka a krvácanie, ak teleso narušilo povrch oka Pálčivá bolesť, ak do oka vnikla leptavá chemikália
Rizikové skupiny Z času na čas každému padne do oka nejaká smietka. Obzvlášť ohrození sú murári, drevorubači, zvárači a ľudia pracujúci pri obrábacich strojoch.
Priebeh Počiatočné príznaky závisia od typu telesa a okolností poranenia. Ak keď ide o drobný hmyz či zrnko piesku, postihnutý ihneď cíti prítomnosť cudzieho telesa. Pocity sa menia podľa polohy telesa od ľahkého škrabania po neznesiteľnú bolesť. Ak sa teleso nevyberie, vyvolá slzenie, zápal až poruchy zraku.
Keď sa poškodí povrch oka alebo doň niečo prenikne, môže vzniknúť rohovkový vred, ktorý vyvoláva výraznú bolesť, zahmlené videnie a matnú škvrnú na povrchu oka. Žieravá chemikália, napr. vápno, vstreknutá do oka spôsobí poškodenie tkaniva a prípadne až slepotu.
Čo robiť Drobný hmyt, zrnká piesku alebo prachu a podobné čiastočky sa dajú ľahko odstrániť výplachom oka čistou vodou. Ak vidíte vniknútý objekt na bielej ploche oka, môžete ho odstrániť vatovým tampónom, rohom sterilnej gázy alebo vreckovky.
Ak je teleso pod viečkom, ťahajte zľahka viečko dopredu a pozerajte tak, aby bol predmet lepšie viditeľný. Často sa takýmto spôsobom podarí teliesko objaviť. Ak sa neddarí teleso odstrániť zľahka, neopakujte pokus a choďte radšej na pohotovosť.
Keď do oka strekla chemikália, ihneď začnite oko oplachovať. Dajte hlavu pod vodovodný kohútik a prúdom vody vymývajte oko. Ak to nie je možné, oplachujte oko vodou ručne. Voda by mala byť čistá, ale nestrácajte čas hľadaním sterilnej vody – dôležité je škodlivinu zriediť, nie chemicky neutralizovať. Nalievajte vodu do vnútorného kútika, nechajte ju tiecť cez oko a vytekať vonkajším kútikom. Hlavu držte tak, aby voda nevtekala do druhého oka!
Ak máte kontaktné šošovky, najprv ich vyberte, lebo inak sa môže chemikália zachytiť pod nimi.
Pri výplachu sa usilujte pohybovať okom, aby sa cudzorodá látka dostala spod viečok. Oko oplachujte minimálne 15 až 30 minút a potom choďte na pohotovosť. Zoberte so sebou aj obal z chemikálie, ktorá sa vám dostala do oka. Lekár bude lepšie vedieť usmerniť ošetrenie a nasledovnú liečbu.
Liečba Akékoľvek ťažko odstrániteľné teleso je pravdepodobne zabodnuté v tkanive a vyžaduje odborný zákrok.
Očný lekár zvyčajne odstráni teleso pomocou jemnej pinzety. Antibiotické kvapky alebo masti slúžia ako prevencia infekcie. Niekoľko dní sa prikladá obväz na ochranu oka. Ak bežné lieky proti bolesti neúčinkujú dostatočne, môže sa predpísať kodeín alebo tramadol.
Ak sa teleso pevne usadilo v oku, je potrebný chirurgický zákrok s následnou hospitalizáciou.
Prevencia Asi polovica úrazov oka sa stáva doma a necelá pätina v práci. Vždy si chráňte oči pri práci v záhradde, s chemikáliami, v prašnom prostredí... Okuliare sú nutné aj pri jazde na motocykli a pri niektorých druhoch športu.
UPOZORNENIE
Keď sa vám niečo dostane do oka, nešúchajte si ho. Spôsobíte si tým poškrabanie rohovky, prípadne zarazíte teleso hlbšie do oka. Ak sa teleso nedá odstrániť, najmä v prípade detí radšej prikryte obe oči obväzom. To zabráni šúchaniu a mimovoľným pohybom očí, ktoré zväčšujú bolesť.