SME

Zápal spojoviek, Konjunktivitída

Príznaky. Bolestivé pálenie a svrbenie jedného alebo oboch očí Nepríjemný pocit piesku či iného cudzieho telesa v oku Svetloplachosť Spjovka, ktorá pokrýva očné bielko, je výrazne sčervenená alebo ružová, so zreteľné

Príznaky Bolestivé pálenie a svrbenie jedného alebo oboch očí Nepríjemný pocit piesku či iného cudzieho telesa v oku Svetloplachosť Spjovka, ktorá pokrýva očné bielko, je výrazne sčervenená alebo ružová, so zreteľné rozšírenými cievami Slzenie, prípadne lepivý žltkastý výtok z oka  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rizikové skupiny Zápal spojoviek (konjunktivitída) môže postihnúť kohokoľvek, jeho vysoko nákazlivá vírusová forma je veľmi rozšírená medzi deťmi školského veku. Alergický zápal spojoviek často postihuje ľudí trpiacich sennou nádchou.

SkryťVypnúť reklamu

Deti, ktoré sa narodia ženám s pohlavnou chlamýdiovou infekciou, majú vysoké riziko vzniku závažného zápalu spojoviek podobného trachómu.

Fyzikálne podráždenie spojoviek, najmä ostrým svetlom, vetrom, dymom či znečisteným ovzduším môže tiež vyvolať zápal.

 

Priebeh Vírusový zápal spojoviek sa zjavuje 5 až 12 dní po infekcii. Typické je spočiatku výrazné slzenie a ráno zlepené viečka jedného či oboch očí. Biele plochy očí sú ružové alebo sčervenané. Pri zápale môže vniknúť svetloplachosť, ktorá úplne zabráni otvárať oči. Vírusový zápal spojoviek zvyčajne zmizne sám asi po týždni, no je vysoko nákazlivý.

Pri bakteriálnom zápale spojoviek je očný výtok hnisavý. Bez liečby trvá ochorenie až 3 týždne, s liečbou 2 až 3 dni.

Novorodenencký zápal spojoviek – je vyvolaný infekciou chlamýdiami z matkinej pošvy. Objavuje sa 5 až 15 dní po pôrode. Staršie deti a dospelí môžu trpieť podobnou formou infekčného zápalu spojoviek z bazéna s nedostatočne chlórovanou vodou. Často prichádza aj k autoinfekcii nečistými rukami.

SkryťVypnúť reklamu

Alergická konjunktivitída – je zvyčajne spôsobená reakciou na pele alebo iné vzdušné alergény, prípadne vzniká reakciou na zložky mejkapu.

 

Čo robiť Vírusový zápal spojoviek nevyžaduje špeciálnu liečbu, ak nevznikne druhotná bakteriálna infekcia. Liečba bakteriálneho zápalu spojoviek antibiotickými masťami či kvapkami trvá 7 až 10 dní. Deti s chlamýdiovým zápalom spojoviek sa liečia antibiotikami podávanými ústne, pretože hrozí nebezpečenstvo chlamýdiového zápalu pľúc. U dospelých trvá liečba ústne podávanými antibiotikami iba týždeň. Alergická konjunktivitída sa lieči prípravkami s antihistamínmi a koritkoidmi.

 

Prevencia Najlepšou prevenciou je časté umývanie rúk. Pri nádche a prechladnutí je dôležité nedotýkať sa očí. Školáci s vírusovou konjunktivitídou by mali zostať doma, aby sa predišlo rozšíreniu infekcie. Ak trpíte sennou nádchou sprevádzanou alergickou konjunktivitídou, je vhodné absolvovať desenzibilizáciu. Tá trvá 3 až 5 rokov a po jej skončení sa alergické reakcie zmiernia, alebo až vymiznú.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si oplachujete oči, používajte sterilný roztok, pri aplikácii očných kvapiek dbajte, aby sa kvapkadlo nedotklo oka. Rozhodne ho po každom použití opláchnite a často kvapky vymieňajte. Usilujte sa nájsť nedráždivý hypoalergický mejkap. Mejkap je častým zdrojom očných infekcií – vymieňajte ho minimálne po troch mesiacoch. Nikdy nikomu nepožičiavajte ani vy si do niekoho nepožičiavajte mejkap, pomôcky na maľovanie nenavlhčujte slinami. Dodržiavajte sterilitu pri manipulácii s kontaktnými šošovkami a takisto ich nikdy nezvlhčujte slinami. Oči si chráňte pred prachom, slnkom a vetrom.

 

KONJUNKTIVITÍDA A SLEPOTA

Väčšina zápalov spojoviek je neškodná, ale je tu jedna výnimka – gonokoková infekcia, ktorej pôvodcom je bakéria Neisseria gonorrhoeae (spôsobuje aj kvapavku). Gonokoková konkunktivitída môže zapríčiniť rohovkové vredy, perforáciu oka a slepotu. Ohrození sú predovšetkým novorodenci matiek s kvapavkou, ale ochorenie sa môže vyskytnúť aj u dospelých, najmä pri nedostatočnej hygiene. Výplach spojovkového vaku novorodencov a podanie antibiotík deťom i matkám zabráni komplikáciám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 838
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 906
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 990
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 804
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 908
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu