Príznaky Podráždené, opuchnuté, sčervenané, svrbiace viečka Pocit piesku v očiach, rezanie Odlupovanie kože alebo malé vriedky na hrane viečok Výtok z očí počas spánku môže spôsobiť zlepenie mihalníc a viečok
Rizikové skupiny Šupinatosť a ďalšie formy seboroického zápalu kože zvyšujú rizko zápalu okraja viečok (blefaritída). Ďalšie faktory vyvolávajúce zápal viečok sú zápaly žliazok – hordeolum (jačmeň, čiže zápal mihalnicového vačku), chalazión (vlčie zrno, čiže upchaté mazové žliazky), ekzémy a kožné alergie.
Priebeh Zápal viečok je zvyčajne formou stafylokokovej infekcie okraj aviečok v miete rastu mihalníc. Prvým príznakom je svrbenie a štípanie, po ktorých viečka opuchnú. Ľahko sa podráždi aj spojivka – tenká blana, ktorá pokrýva oko a vnútornú stranu viečka. Mastné šupiny pokrývajú okraj viečka a môžu sa tvoriť aj bolestivé vriedky. Riasy sa lámu a upchaté mazové žliazky vyvolávajú výrazný opuch. Rezanie v očiach sa zjavuje najmä po zobudení. Zápal viečok je veľmi nepríjemný, zriedkavo však ohrozí aj oko.
Čo robiť Použite riedený detský šampón (niekoľko kvapiek do pohára s teplou vodou) na oplachovanie viečok každé ráno a večer. Namočte vatový tampón alebo roh čistej vreckovky a zľahka plachujte viečka, najmä ich okraje a riasy. Nebojte sa, že sa šampón dostane do oka, detský šampón neštípe.
Teplé obklady môžu priniesť úľavu a zmäkčiť zátky, ktoré sa tvoria v mazových žliazkach. Na obklad je účinnejší roztok jedlej sódy ako čistá voda (lyžica sódy do pohára s vodou). Počas zápalu nepoužívajte mejkap. Nefarbite si riasy, lebo by sa väčšmi lámali, čo by mohlo viesť k ich úplnej strate.
Liečba Zápal viečok sa lieči antibiotickými masťami s obsahom gentamycínu alebo bacitracínu. Liečba trvá zvyčajne 7 až 10 dní.
Chronický zápal viečok môže byť veľmi odolný voči takejto liečbe. Ak problém trvá dlhšie ako dva mesiace, lekári predpisujú špeciálne masti, ktoré sa musia používať dlhodobo.
Prevencia Ak máte lupiny vo vlasoch, umývajte si vlasy špeciálnym šampónom. Ak máte mastnú kožu, umývajte si tvár dvakrát denne, aby ste znížili množstvo povrchového mazu, ktorý podporuje rast baktérií. Očný mejkap a hydratačné krémy používajte opatrne. Poižívajte iba vlastný mejkap a po troch mesiacoch ho vymeňte za nový. Dbajte na čistotu rúk, vyhýbajte sa šúchaniu a dotýkaniu viečok.
UPOZORNENIE
Bez meškania choďte k lekárovi, ak celé viečko napuchne, je červené a bolestivé. Sú to príznaky flegmóny až abscesu očného viečka, infekcie, ktoré sa musí liečiť antibiotikami. Ešte závažnejší je infekčný zápal očnice, ktorý postihuje oblasť okolo oka a vyžaduje si pobyt v nemocnici.