SME

Neuralgia trojklanného nervu

Príznaky Opakované krátke záchvaty prenikavej, vystreľujúcej bolesti – podobné zásahu elektrickým prúdom – na jednej polovici tváre Medzi záchvatmi pretrváva tupá bolesť alebo pálivé pocity v postihnutej oblasti   Rizikové skupiny

Príznaky Opakované krátke záchvaty prenikavej, vystreľujúcej bolesti – podobné zásahu elektrickým prúdom – na jednej polovici tváre Medzi záchvatmi pretrváva tupá bolesť alebo pálivé pocity v postihnutej oblasti   Rizikové skupiny Neuralgia trojklanného nervu (trigeminu) sa môže objaviť v každom veku, no najčastejšie postihuje ľudí po štyridsiatom roku a jej výskyt sa vekom zvyšuje. Ženy sú častejšie postihnuté ako muži. Neuralgiu trigeminu sú väčšmi ohrození pacienti s roztrúsenou sklerózou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

Priebeh Neuralgia trojklanného nervu, známa aj ako bolestivý tik, vychádza z trigeminu, piateho hlavového nervu. Niekedy ju vyvoláva priamy tlak nádoru či rozšírenej cievy (aneuryzma) na nerv, ale najčastejšie je príčina neznáma.

Bez ohľadu na príčinu pacienti opisujú bolesť trojklanného nervu ako najhoršiu, akú kedy zažili. Blesk prudkej sily udrie náhle a trváb niekoľko sekúnd, zriedkavo minútu. Sila bolesti je však taká ochromujúca, že sa zdá, akoby trvala oveľa dlhšie. Bolesť sa náhle stratí, ale s rovnakou intenzitou udrie o chvíľu neskôr.

V obave lzo žuvania alebo čo len prehĺtania postihnutí výrazne chudnú. Záchvaty môžu z ničoho nič prestať, prestávak trvá niekedy táždne, inokedy mesiace, ba až roky, lenže bolesť sa neodvratne vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Záchvat môžu vyvolať bežné činnosti. Zvyčajne je spúšťačom dotyk určitého miesta na tvári, prechladnutie, prievan a dokonca aj holenie či jedenie.

 

Čo robiť Usilujte sa spoznať faktory, ktoré vyvolávajú ochorenie, a ak je to možné, vyhýbajte sa im. Mnohí pacienti sú citliví na chlad – v chladnom počasí zostaňte doma, ak predsa musíte ísť von, teplo sa oblečte. Ak bolesť vyvoláva jedenie, skúste popíjať vysokoenergetické nápoje. Niektorí pacienti úspešne používajú kapsaicínovú masť, iným naopak zhošuje bolesť. Dávajte si pozor pri jej nanášaní okolo očí.

 

Liečba Lieky

Protiepileptické lieky pomáhajú len dočasne, hľadanie účinného lieku je veľmi často otázkou pokusu a omylu. Zvyčajne sa oko prvý predpisuje karbamazepsín (Biston, Tegretol), ktorý odstraňuje záchvaty až 80% pacientov. Pri postupe choroby však stráca účinnosť. Podávanie spolu s baklofénom či inými látkami môže tiež istý čas zaberať. Lekári skúšajú ďalšie kombinácie a liečebné režimy, ktoré prinášajú úľavu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Operácia

Ak sa nedá dosiahnuť zlepšenie pomocou liekov, môže sa prikročiť k niektorej z viacerých operácií. V súčasnosti je najúspešnejšia mikrovaskulárna dekompresia, pri ktorej sa malým rezom otvorí lebka na postihnutej strane, priamo za ušnicou. Neurochirurg nájde miesto, kde nerv vystupuje z mozgového kmeňa. Tu hľadá tepnu, ktorá sa dotýka nervu. Nájdená cieva sa zľahka posunie a medzi ňu a nerv sa vloží kúsok teflónu, ktorý zabraňuje priamemu dotyku.

Iný prístup spočíva v zablokovaní väčšiny funkcií trojklanného nervu. Cez tvár sa zavedie ihla k nervovej uzlline (Gasserovo ganglion), v ktorej sa tento nerv rozdeľuje na tri hlavné vety. Uzlina sa potom naruší elektrickým prúdom alebo injekciou. Cieľojm zákroku je blokáda prenosu bolesti. Výsledok je, žiaľ, často len dočasný a ťažkosti sa opäť vrátia. Úľavu na niekoľko mesiacov však mnohí trpiaci veľmi vítajú.

SkryťVypnúť reklamu

Termokoagulácia ganglia je zákrok, pri ktorom sa tepelne zničí časť nervu, aby sa prerušil tok správ, vrátane signálov bolesti. Výsledkom je porucha vnímavosti v postihnutej časti tváre, ale neprichádza k ochrnutiu.

 

Prevencia Okrem odstránenia vyvolávajúcich faktorov nie je známa iná prevencia neuralgie trojklanného nervu.

 

NOVÉ POZNATKY

Sľubné výsledky sa dosahujú pri liečbe ožarovaním gama nožom. Ide o techniku, pri ktorej sa presne cielenými lúčmi preruší časť nervu, ktorý prenáša signály o bolesti. Nie je potrebná anestéza ani skalpel, preto je táto metóda bezpečnejšia ako klasický chirurgický zákrok a často sa vykonáva ambulantne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu