SME

Alergická reakcia typu IV

Prehľad Kontaktná alergia Alergická reakcia typu IV je na rozdiel od iných typov alergických reakcií bunkami sprostredkovaná a nie protilátkami sprostredkovaná reakcia. Rozhodujúci význam tu pritom majú T-lymfocyty, podskupina

Prehľad

Kontaktná alergia

Alergická reakcia typu IV je na rozdiel od iných typov alergických reakcií bunkami sprostredkovaná a nie protilátkami sprostredkovaná reakcia. Rozhodujúci význam tu pritom majú T-lymfocyty, podskupina bielych krviniek. Reakcia typu IV prebieha s oneskorením niekoľkých hodín až dní, a preto sa označuje aj ako precitlivenosť oneskoreného typu. Prednostne postihovaným orgánom je pritom koža. To sa využíva pri vhodných diagnostických testoch. Najlepšou terapiou je samozrejme vyhýbanie sa kontaktu s alergénom. Najznámejším príkladom alergickej reakcie typu IV sú kontaktné alergie, spôsobované napr. chrómom alebo gumou, latexom, ktoré môžu viesť až k pracovnej neschopnosti.

 

Všeobecné informácie

Alergická reakcia typu IV zaujíma medzi typmi alergických reakcií osobitné postavenie. Na rozdiel od troch ďalších foriem alergických reakcií tu protilátky nezohrávajú žiadnu podstatnú úlohu. Reakcia typu IV je bunkami sprostredkovaná a nie protilátkami sprostredkovaná reakcia na kontakt s alergénom. Určuje sa na základe T-lymfocytov, čiže podskupiny bielych krviniek. Aktiváciou týchto T-lymfocytov sú prilákané a aktivované ďalšie obranné bunky. Ako následok toho vznikajú zmeny charakteristické pre alergickú reakciu typu IV, ktoré sa prejavujú v prvom rade na koži. Najznámejším príkladom alergickej reakcie typu IV je kontaktná alergia kože, spôsobovaná napr. zlúčeninami chrómu alebo niklu. Ďalší rozdiel od iných typov alergických reakcií pozostáva v tom, že alergická reakcia typu IV prebieha spomalene, a preto sa označuje aj ako precitlivenosť oneskoreného typu. Oneskorený v tomto prípade znamená, že alergická reakcia sa objaví najskôr po 12 hodinách. Môže však uplynúť aj niekoľko dní, kým je reakcia badateľná. V rámci alergickej reakcie typu IV rozlišujeme štyri formy reakcie:

 

  • jonesova-Motova reakcia
  • kontaktná alergia
  • tuberkulínová reakcia
  • granulomatózna reakcia

 

Prvé tri formy reakcií sa objavujú asi v priebehu 72 hodín po kontakte s alergénom. Na rozdiel od toho sa granulomatózna reakcia vyvíja až po niekoľkých týždňoch. Toto rozdelenie je však zaujímavé skôr z vedeckého hľadiska, lebo kontaktom s tým istým alergénom môžu tieto formy reakcií prebiehať tak súčasne ako aj za sebou a rozdelenie na jednotlivé formy je možné len zriedkavo. Niektoré podrobnosti o týchto formách reakcií sú bližšie opísané v kapitole „príčiny“.

 

Príčiny

Základom všetkých typov alergických reakcií je chybná regulácia a prehnaná obranná reakcia imunitného systému. Príčina alergickej reakcie typu IV pozostáva z obrannej reakcie na perzistentné alergény sprostredkovanej bunkami. Existujú rôzny pôvodcovia chorôb a rozmanité cudzorodé látky, ktoré po vniknutí do ľudského tela nevedú k tvorbe protilátok, ale podmieňujú aktiváciu obranných buniek na ich odstránenie. Medzi obrannými bunkami existuje podskupina, T-lymfocyty, ktoré sú schopné rozoznávať určité alergény. Ak dôjde ku kontaktu medzi alergénom a T-lymfocytmi, tak T-lymfocyty produkujú látky, takzvané lymfokiny, ktoré prilákajú iné obranné bunky, napr. makrofágy, takzvané fagocyty. V závislosti od miesta kontaktu s alergénom, napr. na povrchu kože alebo v hlbších kožných vrstvách, a aj od iných prilákaných obranných buniek sú potom vyvolané už spomínané formy reakcií.

Predpokladom je však to, že alergény perzistujú, čiže pretrvávajú v tele dlhšiu dobu. To nasáva vždy vtedy, keď obranný systém organizmu nie je schopný alergény dostatočne rýchlo odstrániť. Aj tu zohráva dôležitú úlohu fagocytóza. Pri fagocytóze sú alergény prijímané obrannými bunkami. Vo vnútri týchto obranných buniek by potom mali alergény zničiť a odbúrať enzýmy. Ak sa to nepodarí, ostávajú alergény v bunkách, čiže perzistujú, a následkom je jedna z foriem alergickej reakcie typu IV. Tie sa vzhľadom na vyvolávajúce alergény líšia miestom reakcie, dobou maximálnej reakcie a klinickým obrazom, čiže napr. kožnou reakciou.

 

  Jonesova-Motova reakcia kontaktná alergia tuberkulínová reakcia granulomatózna reakcia
Alergén    albumín chróm, nikel, guma mycobakterium tuberculosis, leišmanie mykobaktérie, mastencový prášok
Maximálna reakcia  12 hodín  48 hodín  48 hodín  4 týždne
Klinický obraz kožný opuch  ekzém  

zatvrdnutie a opuchnutie kože

 

zatvrdnutie kože

 

 

Častosť

Údaje o častosti alergickej reakcie typu IV nie sú možné. Alergické reakcie typu IV vo forme kontaktnej alergie sú však zodpovedné za väčšinu prípadov pracovnej neschopnosti.

 

Symptómy

Následky alergickej reakcie typu IV sa môžu objaviť, ako bolo spomínané, v závislosti od formy reakcie už v priebehu niekoľkých hodín ale aj až po niekoľkých mesiacoch. Reakcie typu IV sa objavujú prevažne na koži, v princípe však môžu postihnúť každý orgán a každý typ tkaniva. Ak majú pacienti alergiu na látky ako napr. chróm, nikel, latex, guma alebo mastenec, je obzvlášť často postihovaná koža. Symptómy na koži siahajú od ľahkého opuchu, cez vytvorenie ekzémov s tvorbou pľuzgierikov, svrbenie a sčervenanie kože, až po vytvorenie hrubých uzlíkov.

Okrem už spomínaných anorganických látok sú alergické reakcie typu IV schopní - na základe ich perzistencie v obranných bunkách - vyvolávať aj iní pôvodcovia chorôb; tu treba spomenúť hlavne mykobaktérie, ako napr. mycobacterium tuberculosis a mycobacterium leprae. Ku chronickým ochoreniam, ktoré sú spojené s alergickými reakciami typu IV, patrí napr. tuberkulóza, lepra, infekcie črevnými parazitmi a leišmanióza.

 

Diagnóza

Príznaky alergických reakcií typu IV vyplývajú hlavne z klinického obrazu. Pri podozrení na kontaktnú alergiu sa musí látka vyvolávajúca alergiu identifikovať individuálne. Pri prick-teste sa alergén nanáša na kožu alebo sa zľahka „vškriabe“ do kože. Pri patch-teste sa opatrne zbrúsi najvrchnejšia vrstva kože, zrohovatená vrstva, a alergén sa nanáša na pripravené miesto pod okluzívnym obväzom, čiže dobre tesniacim obväzom. Alergická reakcia typu IV sa rozpozná podobne ako typ I na základe tvorby pupencov, opuchnutia a sčervenania kože ako i svrbenia. Na rozdiel od alergickej reakcie typu I, pri ktorej dochádza k týmto symptómom po niekoľkých minútach po kontakte s alergénom, uplynie pri alergickej reakcii typu IV minimálne 12 hodín, v princípe však 48 až 72 hodín, kým sa dostavia opísané zmeny.

Osobitnou formou tohto testu je test s tuberkulínom, ktorý spravidla nasleduje pri vyšetreniach, ktoré robí závodný lekár. Ak na koži dôjde k tvorbe uzlíkov, je to príznak toho, že sa organizmus s tuberkulózou už vysporiadal, buď v rámci očkovania, alebo pri infekcii.

Ďalšia možnosť stanovenia diagnózy pozostáva z histologického vyšetrenia vzorky tkaniva a dôkazu charakteristických buniek, ako napr. lymfocytov.

Aktivácia lymfocytov môže byť dokázaná aj testom na transformáciu lymfocytov. Vychádza sa pritom zo skutočnosti, že aktivácia lymfocytov je spojená so zvýšenou syntézou DNA. Do roztoku lymfocytov sa pridá rádioaktívne označený stavebný prvok DNA, napr. tymidín, a potom sa do roztoku pridá domnelý alergén. Ak nastane aktivácia lymfocytov, zabuduje sa rádioaktívny stavebný prvok do DNA lymfocytov, a potom ho možno dokázať.

 

Terapia

Najlepšou terapiou alergickej reakcie typu IV, ako aj pri všetkých iných alergických reakciách, je vyhýbanie sa im. Kontaktným alergénom by sa človek mal podľa možnosti konzekventne vyhýbať. Tieto alergény môžu pri istých povolaniach viesť až k pracovnej neschopnosti. Ak sú za alergickú reakciu typu IV zodpovední pôvodcovia ochorení, musí nastať špecifická terapia antibiotikami, pri tuberkulóze napr. kombináciou z troch rôznych látok, a to počas viacerých mesiacov.

 

Komplikácie

Komplikácie závisia od postihnutého typu buniek resp. tkanív a trvalým znížením funkcií môžu viesť až k úplnému zlyhaniu funkcií daného orgánu. Tu treba menovať hlavne zmeny pri lepre.

 

Úmrtnosť

Alergické reakcie typu IV v princípe neprebiehajú smrteľne.

 

Prognóza

Prognóza alergických reakcií typu IV závisí od formy reakcie a pri granulomatóznej forme aj od typu postihnutých buniek resp. tkanív, ako aj od rozsahu reakcie, a preto sa musí zvažovať individuálne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 703
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 946
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 741
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 003
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 808
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 101
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 532
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu