Príznaky Bolesť, ktorá sa zjavila nedávno, môže sa objavovať a miznúť, zvyčajne je silnejšia ráno Nevoľnosť a vracanie Intelektové a povahové zmeny Poruchy reči Možné kŕčovité záchvaty Stupňujúca sa slabosť až ochrnutie Zmyslové poruchy Pohybové poruchy, zmeny chôdze
Rizikové skupiny Mozgový nádor sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie sa vyskytuje v detstve a potom po 50 roku života. Príčina vzniku väčšiny nádorov nie je známa, k možným rizikovým faktorom však patrí rongenové žiarenie a priemyselné chemikálie.
Abscesy (zväčšujúce sa zápalové dutiny) sa môžu objaviť v ktoromkoľvek veku. Zvyčajne sa zjavujú u ľudí s porušenou imunitou alebo po úraze hlavy.
Priebeh Niektoré mozgové nádory rastú pomaly a mnoho rokov nespôsobujú nijaké ťažkosti. Iné sa objavujú náhle a stav pacienta sa rýchlo zhoršuje. Prítomnosť akejkoľvek zväčšujúcej sa hmoty v lebkovej dutine človeka ohrozuje, lebo zaberá miesto vyhradené mozgu. Postupným stláčaním mozgovej hmoty sa príznaky zhoršujú, a keď sa tlak neodstráni, môže nastať trvalé poškodenie alebo aj smrť.
Čo robiť Neexistuje nijaké účinná samoliečba mozgového nádoru. Pri podozrení treba čo najskôr vyhľadať neurológa. Zvyčajne je potrebné zobrazovacie vyšetrenie (počítačová tomografia či magnetická rezonancia) na určenie povahy problému. Na stanovenie diagnózy zhubného nádoru je niekedy nutné odobrať aj vzorku tkaniva (biopsia).
Liečba V súčasnosti sa v liečbe dospelo k obrovskému pokroku. Najčastejšie sa používajú tieto metódy:
Chemoterapia Neurochirurgia Ožarovanie
Prevencia Okrem zníženia kontaktu s karcinogénmi a žiarením neexistuje nijaký spoľahlivý spôsob ochrany pred mozgovými nádormi, Pri práci s chemikáliami je nutné nosiť ochrannú masku a odev.
Pre úspešný výsledok liečenia mozgového nádoru či abscesu je rozhodujúca včasná diagnóza. Akákoľvek nezvyčajná bolesť hlavy alebo príznaky možného tlaku na mozog vyžadujú okamžité neurologické vyšetrenie.