ochorenia, ktoré navzájom súvisia: primárne nezápalová kožná vyrážka, sekundárne zápalová kožná vyrážka a terciálne nezápalová kožná vyrážka.
Najprv obsahuje uhry (komedo). Vďaka silnejšej koži sa vývody mazových žliaz upchajú (uzatvorené komedo) a koža sa guľato vyduje. Pod tlakom sa uvoľní obsah vo forme nitky. V koži vznikne ložisko, ktoré môže obsahovať melanínový čierny bod. Medzi ním sa nachádza maz, stvol chlpa, propiónové baktérie a stafylokokové baktérie. Ložisko sa lieči veľmi pomaly. Je veľká pravdepodobnosť, že môže dôjsť k zápalu. Tak sa vytvorí hnisom naplnený vačok, tzv. vriedok, vyrážka.
Stvol vlasu spôsobuje bolestivú reakciu tela na cudziu látku. Pri rozsiahlom zápale je možný vznik abscesov. Potom hovoríme o sekundárnej zápalovej kožnej vyrážke. Pri manipulácii so zapálenou kožou a po vyliečení vyrážok je možné, že na daných miestach zostanú jazvy. Pri dispozícii je možne riziko vzniku jaziev oveľa vyššie, čím dochádza k zhrubnutiu kože (keloidná koža). Jedná sa o terciálne nezápalové kožné vyrážky. Najčastejšie sa nachádzajú na tvári, na krku v dekolte, na hornej časti ramien a na chrbte. Podľa typu kožných vyrážok rozlišujeme Acne comedonica, Acne papulopustolosa a Acne conglobata. Posledne menovaná predstavuje najťažšiu formu. Cez ťažký zápal a následnú tvorbu jaziev je možné vnímať aj veľký vplyv na psychiku postihnutého človeka.
Pri miernom akné sa používajú najčastejšie masti s obsahomBenzoylperoxidu, Tretinoinu, Antibiotík. Pri ťažších formách sa užívajú antibiotiká aj orálne. U žien sa pri užívaní antikoncepcie dosahuje dobrých výsledkov aj v liečbe akné. Pri ťažších prípadoch sa používa Isotretinoín, preparát z vitamínu A. Predstavuje účinnú substanciu pri boji proti ťažkej forme akné. Ale pri jeho použití sa musí počítať s vedľajšími účinkami. Predovšetkým je extrémne škodlivý na plod, pri jeho používaní nesmie dôjsť k otehotneniu. Po ukončení liečby sa odporúča minimálne jeden mesiac počkať s otehotnením. Niektorí lekári pokladajú túto dobu za príliš krátku a odporúčajú minimálne 6 mesiacov počkať. Do 25. roku sa akné zväčša vylieči aj samé, u žien je to možné predpokladať až do veku 40 rokov.