Príznaky Výstražná fáza s prejavmi ako je únava, úzkosť, zmeny nálad... Silná pulzujúca alebo búšivá bolesť hlavy Nevoľnosť, prípadne vracanie Zvýšená citlivosť na svetlo a zvuk Migréna s aurou
Bolesti hlavy avizuje stav, ktorý sa nazýva aura:
Skreslené videnie, napr. záblesky svetla Pocit dezorientácie a nevoľnosť Necitlivosť alebo mravenčenie na polovici tváre Poruchy reči, komolenie slov
Rizikové skupiny Migrénou trpí asi 8% obyvateľou rozvinutých krajín. Väčšiu časť pacientov tvoria ženy, pomer žien a mužov je 3:1. Bežný vek pacientov je 20 až 45 rokov, migrény sa však vyskytujú do detstva do staroby. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť – aj obidvaj rodičia majú migrénu, je 75% pravdepodobnosť zdedenia, ak ňou trpí len jeden z nich, pravdepodobnosť je 50%.
Priebeh Väčšina migrén (80-90%) je bežného typu a trvanie výstražnej fázy je rôzne, od niekoľkých hodín až po 3-4 dni. 10-20% tvoria klasické migrény.
Čo robiť Migrénu možno často zastaviť pri prvých náznakoch hroziacej bolesti. Ak pocítite príznaky začínajúceho sa záchvatu, užite tabletku ibuprofénu, acypyrínu alebo podobný liek proti bolesti a zapite ho silnou kávou, prípadne pohárom kofeínového nápoja. Ľahnite si v tichej, zatemnenej miestnosti a na čelo si dajte studený obklad. Ak toto opatrenie nepomáha alebo ak trpíte pravidelnými migrénami, navštívte lekára.
Liečba Sú dva typy liekov, ktorými sa lieči migréna – preventívne lieky a lieky, ktoré majú prerušiť záchvat. Prerušenie záchvatu je najistejšie na začiatku, prevencia je vhodná proti migrénam, ktoré sa opakujú. Medzi používané lieky patria:
Voľne dostupné lieky proti bolesti – Paracetamol, Acypyrín a ďalšie nesteroidné protizápalové preparáty, vhodná je ich kombinácia s kofeínom Ergotamínové prípravky – Ergofein, Clavigrenin, ktoré zužujú cievy v hlave Triptamy – ide o lieky Imigran, Maxalt, ktoré zužujú drobné hlavové tepny Opiáty – Kodeín či kombinácie s Acypyrínom a Paracetamolom znižujú vnímanie bolesti Preventívne lieky – kalciové blokátory a betablokátory, antidepresíva ako Deprex, Zoloft
Prevencia Skúste najskôr zistiť, čo migrénu vyvoláva. Píšte si záznamy o jedle, zmenách počasia, menštruačnom cykle a ďalších faktoroch, ktoré sa spájajú s výskytom migrén.
Doprajte si dostatok spánku, nespite však pridlho, alkohol pite striedmo, obmedzte kávu, vyhýbajte sa stresu, skúste meditovať, cvičiť.
Ak tieto opatrenia nevedú k náprave, poraďte sa s lekárom o preventívnych liekoch.