silná je bolesť a nájsť na ňu vhodné prostriedky.
Keď idete k lekárovi Každoročne chodí k lekárom množstvo ľudí s chronickými bolesťami. Niektorým z nich sa poskytne pomoc, akú očakávali, iným sa rozkrúti kolotoč návštev u ďalších a ďalších lekárov a nádej na skorú úľavu začne miznúť.
Neotáľajte s návštevou lekára
Mnohí ľudia odkladajú návštevu lekára celé mesiace, dokonca roky. Za taký dlhý čas si telo privykne na bolesť reagovať. Je dôležité ísť k lekárovi skôr, ako sa z nej stane chronická bolesť.
Pripravte sa
Čím lepšie informácie lekárovi poskytnete, tým skôr vám bude vedieť pomôcť. Pacietnom často pripadá veľmi ťažké svoju bolesť opísať. Pre lekára je však čo najpodrobnejší opis bolesti nesmierne dôležitý, pretož mu pomáha stanoviť presnú diagnózu. Skúste si preto viesť o svojej bolesti týždeň až dva pravidelné záznamy a vezmite ich k lekárovi.
Lekár vám bude klásť množstov otázok. Môžete sa stretnúť s týmito otázkami:
Kde presne vás to bolí najviac? Zostáva bolesť na jednom jednom mieste, alebo sa presúva? Ako veľmi to bolí? Ako by ste bolesť ohodnotili na stupnici od nuly do desať, ak desiatka je najväčšia bolesť, akú ste doteraz cítili? Kedy to začalo bolieť? Za akých okolností? Viete, čím je bolesť spôsobená? Mali ste už niekedy predtým takéto bolesti? Ak áno, ako dlho trvali? Čím sa vaša súčasná bolesť podobá tej predchádzajúcej? V čom sa líši? Mal podobné ťažkosti niekto z členov vašej rodiny? Ako by ste svoju bolesť najlepšie popísali slovami? Ako na vás pôsobí? Ako sa bolesť „správa“? Zhoršuje sa alebo sa zmiernila? Rozšírila sa, či ostala rovnaká? Čo vašu bolesť zhoršuje? Čo ju zmierňuje? Ako bolesť ovplyvňuje váš život? Vašu prácu? Ovplyvňuje chuť do jedla? Váš vzťah k iným ľuďom?
Jazyk bolesti Bolesť sa pociťuje ako – bodavá, brnivá, citlivá na dotyk, drvivá, dusivá, hlodavá, horúca, intenzívna, kŕčovitá, mravenčiaca, napätá, ochormujúca, ostrá, oslepujúca, pálčivá, pichavá, prenikavá, prudká, prudko sa meniaca, pulzujúca, rozširujúca sa, rýpavá, rezavá, spaľujúca, studená, svrbiaca, šklbavá, šľahavá, štípavá, ťažká, trhavá, trepotavá, tupá, úporná, vŕtavá, vystreľujúca, vyžarujúca, zarezávajúca sa, zavŕtavajúca sa, zvierava Bolesť pôsobí – agresívne, domŕzajúco, hrôzostrašne, húževnato, kruto, mučivo, nepríjenme, trápivo, trýznivo, vyčerpávajúco, vytrvalo, zúfalo Psychická a telesná reakcia – depresia, hnev, nespavosť, nevoľnosť, plač, strach, úľak, úzkosť, vyčerpanie, zdesenie, zúrivosť
Príznaky, po ktorých lekári pátrajú
Okrem presného opisu bolesti zaujímajú lekára aj kľúčové príznaky ťažkostí. K zmenám, ku ktorým dochádza pri silnej bolesti, patrí zrýchlený tep, zvýšenie krvného tlaku a zblednutie. Mení sa dýchanie: vlnu bolesti zvyčajne sprevádza prudké nadýchnutie, potom nasledujú rýchle, plytké nádychy a výdychy, kým bolesť nepoľaví. Medzi ďalšie príznaky patrí:
Miera nepokoja – pacient schopný nájsť pohodlnú pozíciu? Je skrútený od bolesti? Zvíja sa? Trasie sa alebo šklbe ním? Je meravý alebo napätý? Výraz tváre – má pacient zaťaté čeľuste? Robí grimasy? Schopnosť sústrediť sa – aké ťažké je odviesť pacientovu pozornosť na niečo iné?
Prečo bolesť neustáva
Veľmi často sa stáva, že sa akútna bolesť zmení na chronickú a pretrváva i dlho po zahojení pôvodnej príčiny. Táto situácia naraz nastáva v prípade, že sa akútnu bolesť nepodarilo zvládnuť v začiatnočných štádiách.
Niekedy je bolesť spôsobená chronickou chorobou, napr. artrózou alebo diabetom. Oveľa častejšie sa však príčinu nedarí identifikovať, lebo bolesť je celkom neadekvátna príčinnému stavu. Takáto bolesť má veľmi neblahý vplyv na každodennú činnosť a navyše najťažšie sa lieči.
V minulosti predpisovali lekári analgetiká len „podľa potreby“, to znamená, že sa u pacienta musela objaviť naozaj silná bolesť, aby dostal injekciu morfínu alebo iného silného analgetika. Následkom toho bola bolesť liečená nedostatočne a liečba na ňu reagovala oneskorene. V súčasnosti sa prijíma názor, že lieky proti bolesti sa majú nasadiť preventívne, v okamihu, keď sa prejavia prvé náznaky bolesti alebo dokonca ešte skôr. Tento prístup signály bolesti „skratuje“ a umožňuje, aby uzdravovanie prebiehalo v relatívnej pohode. Čo je však dôležitejšie, pri tomto postupe sa akútna bolesť nazmení na bolesť chronickú.