SME

Poslovia bolesti

Cesta správ o bolesti z miesta poranenia do mozgu je komplikovaná a doteraz nie celkom preskúmaná. Niektoré putujú po „rýchlodráhach“, iné sa vydávajú po menej priamych cestách, kde sa môžu modifikovať látkami, ktoré si telo samo produkuje proti

bolesti

 

Zložitá cesta

Hoci sa správa o bolesti dostane do mozgu za zlomok sekundy, jej cesta z miesta poranenia je zložitá, skladá sa z mnohých nervov a „brán“. Cestou sa signály interpretujú a modifikujú. Vlastný prenos správ o bolesti do mozgu sa nazýva nocicepcia – tento výraz je odvodený z latinského noxius, čo znamená škodlivý alebo nebezpečný. Nervové zakončenia, ktoré vysielajú správy o bolesti a iných nepríjemných vnemoch, sa nazývajú nociceptory.

 

Začína sa to v nervoch...

Nociceptory sú nervové zakončenia v koži a v iných tkanivách. Ich vlákna nemajú tukový obal (myelín) ako iné typy nervov a ich zakončenia reagujú na určité chemické látky, ktoré zvyšujú vnímavosť voči bolesti

 

... pokračuje v chrbtici...

Nociceptory reagujú na stimul vyslaním správy o bolesti do miechy. Správa sa prenáša stredom miechy do centra reflexov, ktoré môže nariadiť okamžitú akciu, napr. prudké odtiahnutie ruky od horúceho predmetu.

 

... a končí sa v mozgu

Z prepínacej stanice v chrbtici sa správa prenáša ďalším, silnejším nervovým vláknom, ktoré ju privádza do mozgového kmeňa – ten uvedie telo do pohotovosti – a ďalej do talamu, ktorý slúži ako riadiaca stanica pre všetky senzorické vnemy.

V talame sa správy o bolesti a ostatné senzorické informácie, napr. vizuálne vnemy, zhromažďujú a odtiaľ putujú do mozgovej kôry, teda vedomej časti mozgu, kde sa správa dekóduje. Mozog presne zistí oblasť, ktorá správu vyslala, a určí, či je potrebná nejaká reakcia, prípadne aká. Takáto odpoveď potom putuje späť na miesto poranenia inou nervovou dráhou.

 

Vrátková teória bolesti

V roku 1965 uverejnili kanadský výskumník Ronald Malzack a britský lekár Patrick Wall vrátkovú teóriu bolesti, ktorá podrobnejšie vysvetľuje, prečo sa reakcia na rovnaké bolestivé podnety u jednotlivých ľudí líši. Ich teória hovorí o tom, že mieru bolesti určuje to, koľko substancie P sa napojí na receptory v mieche.

Počiatočná správa o bolesti putuje po priamej, rýchlej dráhe, aby mozog mohol podniknúť nevyhnutné opatrenia na ochranu tela pred nebezpečenstvom. Napr. keď sa porežete, skôr ako cítite bolesť, pustíte nôž a chytíte si ranu, aby ste zastavili krvácanie. Bolesť sa zjaví až po niekoľkých sekundách.

Vrátková teória to vysvetľuje tým, že správy o bolesti, ktoré prenáša substancia P, sa do mozgu dostávajú pomalšie, pretože cestou musia prejsť vrátkami bolesti v mieche. V tom istom okamihu, keď správa o bolesti spôsobuje v nervoch uvoľňovanie substancie P, do mozgu sa dostáva iná správa, ktorá spôsobuje uvoľňovanie endorfínov – látok, ktoré pôsobia proti bolesti. Endorfíny prechádzajú cez tie isté vrátka ako substancia P a v podstate s ňou súperia o neurónové receptory. Ak sa teda do vrátok dostane veľké množstvo endorfínov, substancii P zostane menej voľných receptorov, čo znamená, že vnímanie bolesti sa zníži.

Keď sa príčinné poranenie hojí, vrátka v mieche sa postupne uzatvárajú a bolesť mizne. Pri chronickej bolesti však správy o bolesti prechádzajú vrátkami naďalej. Nevie sa presne, čím to je spôsobené, ale niektorí vedci sa nazdávajú, že bolesť sa stáva akýmsi podmieneným reflexom.

V podstate to znamená, že správy o bolesti sa vysielajú aj bez podnetu, ktorý ju vyvolal. V tejto fáze už bolesť stráca svoju pôvodnú ochrannú funkciu.

 

Substancia P

Správy o bolesti prenášajú po nervových dráhach rôzne chemické látky. Nazývajú sa neurotransmitery. Jedným z nich je substancia P, čo znamená peptid, ktorý sa nachádza v nervových bunkách po celom tele. Vedci doteraz presne nevedia, na ako princípe substancia P funguje, ale zdá sa, že slúži ako nástroj na sprostredkovanie bolesti, hmatových a tepelných vnemov. Všeobecne uznávaná teória uvádza, že substancia P sa viaže na receptory nervových buniek (neurónov) v mieche. Na čím viac neurónov sa substancia P naviaže, tým je bolesť intenzívnejšia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 12 255
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 256
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 9 846
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 9 706
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 552
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 464
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 778
  8. V púpave je všetko, čo potrebujete 2 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu