SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Anatómia a činnosť mozgu

Základná charakteristika. Napriek dlhodobým vedeckým snahám sa dodnes nepodarilo rozlúštiť a pochopiť veľmi komplexné funkcie mozgu ako celku. Presné pochody odosielania, spracovávania alebo uchovávania informácií ešte stále nie sú komplexne

Základná charakteristika

Napriek dlhodobým vedeckým snahám sa dodnes nepodarilo rozlúštiť a pochopiť veľmi komplexné funkcie mozgu ako celku. Presné pochody odosielania, spracovávania alebo uchovávania informácií ešte stále nie sú komplexne objasnené. Táto okolnosť pôsobivo podčiarkuje komplexnosť tohto orgánu.

Mozog človeka váži približne 1300 až 1600 g. Istú úlohu pritom zohráva telesná hmotnosť. U vysokých ľudí má mozog väčšiu hmotnosť než u malých ľudí. Medzi hmotnosťou mozgu istého indivídua a jeho inteligenciou však neexistuje nijaká súvislosť.

Mozog možno zjednodušene rozdeliť na veľký mozog, malý mozog a mozgový kmeň. Veľký mozog tvorí približne 80 % mozgovej hmoty. Priradenie určitých mozgových činností k anatomickým mozgovým oblastiam bolo skutočne dobre stanovené pri pokusoch na zvieratách a pri pozorovaní pacientov s makroskopicky viditeľnými poraneniami mozgu, napr. po nejakom úraze. Niektoré schopnosti mozgu vykazujú v závislosti od indivídua rôznu lokalizáciu strán. Pomocou pozorovania látkovej premeny mozgu, napr. spotreby kyslíka alebo glukózy a pomocou prevedenia mozgových prúdov do tvaru elektroencefalogramu (EEG) sa môže činnosť mozgu sčasti zviditeľniť aj na základe sprievodných procesov látkovej premeny. Takéto funkčné vyšetrenia cerebrálnej látkovej premeny možno prevádzať napr. pomocou pozitrónovej emisnej tomografie alebo magnetorezonančnej tomografie (MRT).

Neurón

Pomocou všetkých týchto metód je možné vypracovať „mapu“ funkcií mozgu. Vie sa tak, že v čelovom laloku mozgu sa nachádzajú funkcie inteligencie, reči (motorické rečové mozgové centrum), charakteristiky osobnosti ako i riadenie pohybov. V zadnej časti veľkého mozgu, v okcipitálnom laloku, sa nachádza zrakové centrum, čiže miesto, na ktorom sa vnímajú, ukladajú a zmyslovo priraďujú vizuálne podnety. V medzimozgu sa riadi hormonálne vylučovanie. Spánkový lalok je dôležitý pre pamäť ako i pre pocity a emócie. Temenný lalok „uchováva“ sluchové centrum a porozumenie reči. Pomocou temenného laloku človek „zaznamenáva“ matematické problémy a hudbu.

V mozgovom kmeni sa nachádzajú nervové dráhy, ktoré spájajú mozog s miechou. Ďalej sa tam nachádza dýchacie centrum. Riadi dýchanie, srdcovo-cievnu sústavu a krvný tlak. V mozgovom podvesku (hypofýza) sa vytvárajú hormóny alebo predstupne hormónov. Tým je hypofýza spolu s medzimozgom istým spôsobom rozhraním k telesným orgánom závislými na hormónoch resp. k hormonálne aktívnym telesným orgánom, ako sú prsné žľazy (produkcia mlieka), vaječníky (cyklus ženy), nadobličky (krvný tlak), štítna žľaza a semenníky. Malý mozog prichystáva pohybové programy a riadi zosúladenie pohybových priebehov. Pretože sa väčšina mozgových činností dá priradiť k istým anatomickým oblastiam mozgu, možno pri ich zlyhaní dedukovať už prípadné uloženie mozgového nádoru.

Ak pozorujeme anatomický preparát mozgu v priečnom reze, možno na základe rozdielneho sfarbenia rozlišovať rôzne štruktúry. Tmavo sa javiace tkanivo mozgu sa označuje ako sivá, svetlé naproti tomu ako biela hmota. V sivej hmote ležia nervové bunky, v bielej hmote výbežky nervových buniek.

Mozog je obklopený lebečnými kosťami. V tejto pevnej schránke „pláva“ do istej miery v mozgovom moku, likvore. Tým je dobre chránený pred poraneniami alebo otrasmi. Na druhej strane necháva pevná kostená schránka tumoru len málo priestoru na rozširovanie. Preto sa pri tumoroch alebo metastázach často objavuje opuch (edém), ktorý môže v extrémnom prípade viesť k zvýšeniu vnútrolebkového tlaku. Zvýšenie vnútrolebkového tlaku môže ohroziť život a v každom prípade sa musí urgentne liečiť.

Vo vnútri mozgu sa nachádzajú komory mozgu (ventrikulus). Sú naplnené likvorom. Komory komunikujú s vonkajšími priestormi likvora. Aj miecha je obklopená likvorom. Pretože sú všetky priestory likvora navzájom prepojené, možno pomocou punkcie priestoru likvora vo výške driekovej chrbtice získať na vyšetrenie aj likvor mozgu.

Mozog sa skladá z rady buniek, ktoré možno rozlišovať podľa ich vzhľadu a ich funkcie. Najdôležitejšími a najčastejším bunkami sú nervové bunky. V ľudskom tele ich je približne 200 miliárd. Nervová bunka sa skladá z tela bunky (sóma) s výbežkami nervovej buky (dendrity) a s neuritom (axón). Telo nervovej bunky má veľkosť asi 5-100 µm, kým výbežky nervových buniek sa zužujú na priemer cca. 1 µm. Jeden výbežok nervovej bunky môže byť dlhý až jeden meter a jediná nervová bunka môže mať až 10 000 výbežkov. Na konci neuritu sa nachádzajú koncové platničky. Na mieste styku so susediacou bunkou sa vytvárajú synapsy. Týmito synapsami sú nervové bunky nielen navzájom spojené, ale v periférii sú spojené aj so svalovými bunkami. Výmena informácií medzi bunkami prebieha synapsami prostredníctvom chemických látok (neurotransmitery). Pretože sa nervové bunky po narodení už nedelia, sú sami o sebe len zriedkakedy východiskovým bodom nádorového ochorenia mozgu.

Nervové bunky sú obklopené gliovými bunkami. Tvoria približne 50 % celého obsahu mozgu. Väčšina mozgových nádorov vzniká z týchto gliových buniek (gliómy). Gliové bunky možno ešte raz rozdeliť na astrocyty, oligodendrocyty, ependýmové bunky a mikrogliové bunky. Astrocyty majú dôležitú funkciu pre metabolizmus a zásobovanie mozgu a podieľajú sa na hematoencefalitickej bariére, oligodendrocyty tvoria dreňové pošvy okolo výbežkov nervových buniek, kým ependýmové bunky vystieľajú komory mozgu (ventrikulus). Mikrogliové bunky pochádzajú z kostnej drene a majú význam pri obranyschopnosti organizmu v nervovom systéme.

Významné sú aj mnohé jemné krvné cievy (kapiláry) mozgu. Bunky, ktoré vystieľajú kapiláry (endotelové bunky) a gliové bunky, ktoré ich obklopujú, tvoria funkčnú jednotku. Nazývajú sa hematoencefalitickou bariérou. Táto bariéra necháva prejsť len málo, väčšinou lipofilných látok a vo svojej priepustnosti podlieha aktívnej kontrole daných buniek. Týmto spôsobom sa až do mozgu nemôžu vôbec dostať mnohé lieky, jedy, vírusy a baktérie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  6. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 22 922
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 001
  3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 138
  4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 875
  5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 737
  6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 364
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 571
  8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 638
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Petrov na špecializovanom súde.

Svedok spomínal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku.


4 h
Ilustračné foto.

Vyššie sadzby predražili bývanie, dopyt prudko klesol.


5 h
Nataša Holinová

Očierňovať potenciálnych protivníkov je jedna z mála vecí, ktoré dnes môže robiť.


2 h
Estónsky prezident Alar Karis.

Propagande sa musíme vedieť brániť všetci, aj Slovensko, hovorí Alar Karis.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu