Sprvu vás zaskočí ostrá, nástojčivá bolesť, ako keby vás zasiahol elektrický prúd. Po niekoľkých dňoch sa na bolestivých miestach objaví vyrážka s pľuzgierikmi, ktoré postupne praskajú a zanechávajú chrasty. Ochorenie vyvoláva infekcia herpetickým
Rovnaký vírus spôsobuje ovčie kiahne u detí. Keď sa dostane do organizmu, zotrvávava v ňom aj po odoznení choroby a môže sa znova prejaviť vo chvíli, keď má človek napr. oslabený imunitný systém.
Vírus pásového oparu (Herpes zoster) patrí do skupiny herpetických vírusov (Herpesviridae). Druhá časť latinského názvu znamená „pás“ a označuje miesto výsevu vyrážky. Pásový opar predstavuje bolestivé ochorenie, pretože opisuje dráhy nervov, dlho sa hojí a postihnutého môže trýniť dlhé týždne, ba až mesiace po odoznení akútneho stavu. Dá sa táto nepríjemná bolesť potlačiť?
Kedy treba navštíviť lekára? Nepripusťte, aby došlo k nezvratnému poškodeniu nervov
Pri veľkej bolesti neodkladne navštívte lekára. Zanedbanie choroby sa totiž môže skončiť trvalým poškodením nervov a dlhodobými bolesťami, ktoré neustúpia ani po niekoľkých rokoch.
Pasový opar nie je kožným ochorením, ale vírusovou infekciou nervov.
V rannom štádiu choroby používajú lekrári aciklovír a výnimočne aj kortikosteroidy. Aciklovír spomaľuje šírenie vírusu kiahní a skracuje čas infekcie.
Pravdepodobne však nezabraňuje bolestiam nervov, ktoré pretvávajú ešte dlho po ústupe kožnej vyrážky.
V prípade trvalej bolesti (tzv. postherpetická neuralgia) možno transplantovať pod kožu miniatúrne elektrické zariadenie ovládané vonkajším vysielačom, ktoré vysiela nízkofrekvenčné elektrické impulzy dráždiace nervy. Ich účinky potom tlmia nervovú bolesť.
Ako vybabrať s pásovým oparom? AKO POSTUPOVAŤ V POČIATOČNOM ŠTÁDIU CHOROBY
Liek proti bolesti
Osoby postihnuté pásovým oparom by mali hneď po prepuknutí užiť liek proti bolesti, napr. paracetamol alebo paralen.
Posilnenie imunity
Imunitný systém môže urýchliť hojenie rán. Užívajte zvýšené dávky vitamínu C a B-komplexu. Okrem týchto vitamínov môžte obohatiť príjem živín aj o mujltivitamíny, ktoré obsahujú zinok. Pred začatím liečby sa však nevyhnutne poraďte s lekárom.
Vyskúšajte lyzín
Aminokyselina lyzín môže ničiť vírus oparu. Zatiaľ sa však tento predpoklad jednoznačne nepotvrdil. Avšak lyzín podávaný v počiatočnom štádiu pacientom neuškodil, ale pomohol.
Ak vám pľuzgiere nespôsobujú zvlášť silnú bolesť, najlepšie urobíte, ak ich nebudete vôbec liečiť. Krémy a masti totiž môžu podráždiť kožu a tým spomaliť hojenie.
Kalamínová masť
Recept pochádza od skúseného dermatológa Dr. Jamesa J. Nordlunda. Do roztoku kalamínu pridajte 20% izopropanolu a po 1% fenolu a mentolu. Ak bude fenol príliš silný alebo mentol príliš chladivý, prípravok môžete zmiesiť s vodou v pomere 1:1. V lekárni by vám tento prípravok mali vedieť bez problémov namiešať.
Pasta s chloroformom a acylpyrínom
Vyskúšajte nasledujúci recept: dve tabletky acylpyrínu (liek nesmie obsahovať ďalšie zložky) rozdrvte na prášok a zmiešajte ho s dvoma polievkovými lyžicami chloroformu. Pastu nanášajte niekoľkokrát denne vatovým tampónom na postihnutú pokožku.
Pozor! Tento prípravok nesmú používať osoby, ktoré neznášajú acypyrín.
Chloroform rozpúšťa zvyšky mydla, tuk a odumreté kožené bunky. Acypyrín vďaka tomu preniká hlbšie do kože a znižuje citlivosť nervových buniek. Účinky lieku sa prejavia už po piatich minútach a trvajú viac hodín až dní.
Ak sa rozhodnete vyskúšať túto metódu, nezabudnite, že chloroform je prchavá látka a pri vdýchnutí väčšieho množstva môže škodiť organizmu.
Vlhké obklady
Flanelovú handru alebo uterák namočte do studenej vody, vyžmýkajte a položte na postihnutú pokožku. Čím je voda studenšia, tým väčšiu úľavu pocítite. Rovnako účinkuje aj ľadový obklad.
Vyhýbajte sa teplu
Ak trpíte na pásový opar, vyhýbajte sa teplu. Teplo by totiž mohlo podráždiť pokožku.
Kúpeľ s prísadou kukuričného škrobu a ovsenej múčky
Do vane s vodou vhoďte hrsť kukuričného škrobu alebo koloidnej ovsenej múčky a zostaňte v nej približne dvadsať minút. Po kúpeli by ste mali pocítiť úľavu, aj keď nemá dlhotrvajúci účinok.
UPOZORNENIE: Túto metódu môžu aplikovať len jedinci s výsevom vyrážky v oblasti pásu. Pre osoby, u ktorých sa objavili pľuzgieriky na čele, nie je vhodná.
Peroxid vodíka
Ak dôjde k infekci pľuzgierikov, skúste ich vyčistiť nezriedeným peroxidom vodíka. Účinná je tiež masť s antibiotikami, ale musíte si vybrať správny druh. Neomycin a Neosporin s obsahom neomycínu, polymyxínu B a gramicidínu vyvolávajú alergiu. Lepší je Polysporin zložený z polymyxínu B a bacitracínu, prípadne erytromycínu.
Vedci sa nazdávajú, že kapsaicín nachádzajúci sa v červených štipľavých papričkách blokuje v organizme tvorbu chemickej látky, ktorá rozhoduje o odovzdávaní impulzov bolesti v nervoch. Masti s podielom kapsaicínu (dajú sa kúpiť v lekárňach alebo v predajniach s alternatívnymi liečebnými prostriedkami) pôsobia proti nervovému podráždeniu a tak zmierňujú bolesti sprevádzajúce pásový opar. Metóda je však vhodná až vo fáze, keď postihnutá pokožka prestane mokvať a začína sa pomaly hojiť.
POSTUP PO ZAHOJENÍ PĽUZGIERIKOV
Ľad v igelitovom vrecku
Ak bolesť pretrváva aj po ústupe pľuzgierikov, vložte do igelitového vrecka ľad a vyšľahajte ním kožu. Takýmto spôsobom vyšlete nervom chybné informácie o bolesti, a to je účinný spôsob, ako prestať vnímať pôvodnú bolesť.
U osôb trpiacich na postherpetickú neuralgiu, prechádza bolesť do chronickej fázy. Chronická bolesť má zložitejšie príčiny. Sprevádza ju stres a ďalšie duševné problémy. Postihnutí jedinci by sa preto mali poradiť s odborným lekárom alebo psychológom.
Na záver Pásový opar nie je choroba, ktorá by sa mala podceniť. Zdravie je na prvom mieste. Nie je dobré, keď niečo chytíte od iného... ak ste predsa "niečo" chytili, navštívte lekára. Zväčša to čo najmenej bolí a vyzerá nevinne je najzákernejšie.