Lekári zatiaľ nevedia presne vysvetliť, prečo u niektorých jedincov dochádza k tvorbe malých kryštálov minerálnych solí v obličkách, ale isté je, že postihnutému spôsobujú neznesiteľné utrpenie.
Pacienti musia spravidla znášať bolesť mnoho mesiacov, kým sa kamienok vyplaví močovými cestami z organizmu. Osoby, ktoré už mali obličkové kamene v minulosti, sú ohrozené väčšmi ako ostatní ľudia. Pri opakovanom výskyte máva choroba zvyčajne ťažší priebeh.
Ak vás postihne táto choroba, vedzte, že existuje niekoľko druhov obličkových kameňov, ktoré môže rozoznať iba lekár. Až keď budete presne poznať diagnózu, môžete využiť nasledujúce rady. Možno vám pomôžu ochrániť sa pred neznesiteľnými bolesťami, ktoré sprevádazjú každý návrat choroby.
Kedy treba navštíviť lekára? Tri dôvody, prečo treba vyhľadať odbornú pomoc
Ak ste v minulosti mali obličkové kamene, hrozí vám, že sa vytvoria znova.
Každá nepríjemná bolesť a prítomnosť krvi v moči znamenajú, že musíte urýchlene navštíviť lekára. Ak v moči objavíte kamienok, odovzdajte ho lekárovi, ktorý nález podrobí chemickej analýze. Ak lekár zistí, o aký druh kameňa ide, ľahšie môže zabrániť opätovnému rozvoju choroby. Lekár môže preskúmať kameň pomocou rontgenových lúčov alebo ultrazvukom.
Veľké usadeniny môžu celkom upchať odtok moču z obličiek, prípadne spôsobiť infekciu. U niektorých osôb tento proces nesprevádzajú žiadne bolesti, takže sa dá len ťažko odhaliť.
Riziko silných, bolestivých záchvatov obličkových kameňov sa dá vylúčiť iba rozdrvením kameňa, tzv. litotrypsiou, alebo použitím iných, šetrnýejších metód (napr. kamene z kyseliny močovej sa môžu rozpustiť pri udržaní pravidelnej reakcie moču, teda pH 6,5 až 6,7). Vo výnimočne ťažkých prípadoch sa kamene odstraňujú operatívne.
Ako vybabrať s obličkovými kameňmi? Čo najviac tekutín!
Najlepšou metódou, ako zabrániť vzniku obličkových kameňov, je dostatočný príjem tekutín. Voda totiž riedi moč, čím sa znižuje koncentrácia minerálnych solí v močových cestách.
Aké množstvo tekutín by ste mali denne vypiť? Toľko, aby ste vylúčili asi dva litre moču. Ak chcete vedieť, koľko vymočíte, skúste moč zbierať do nádoby s určitým objemom, napr. od litrového mlieka. Potom budete môcť presne určiť, či je prísun tekutín dostatočný.
Pozor na vápnik
Na 92 % prípadov sú kamene zložené z vápnika alebo jeho zlúčenín. Ak lekár zistí, že vaše kamene majú práve takéto zloženie, musíte obmedziť príjem vápnika v strave. Ak užívate doplnkové preparáty na obohatenie jedálneho lístka, musíte sa spýtať lekára, či sú skutočne potrebné. Zároveň musíte obmedziť konzumáciu potravín s obsahom vápnika, a to najmä syry, maslo, mlieko a ďalšie mliečne výrobky. Takmer všetok vápnik, ktorý sa dostane do organizmu s jedlom, pochádza z mliečnych výrobkov.
Lieky na žalúdok
Ak trpíte na žalúdočné problémy, skontrolujte zloženie liekov, ktoré užívate. Mnohé obľúben prostriedky proti nadmernej kyslosti žalúdka totiž obsahujú veľa vápnika. Ak máte vápnikové kamene a zároveň musíte užívať alkalizačné lieky, overte si, či neobsahujú vápnik. V opačnom prípade požiadajte lekára, aby vám predpísal iný prípravok.
Nejedzte jedlá, ktoré obsahujú veľa šťaveľanov
Zhruba 60% všetkých obličkových kameňov predstavujú sedimenty šťaveľanu vápenatého. Pri správnej funkcii všetkých orgánov sa šťaveľany, obsiahnuté v ovocí a zelenine, rýchlo vylúčia z organizmu. Ale ak trpíte na obličkové kamene zložené zo šťaveľanu vápenatého, znamená to, že jeho vylučovanie sa narušilo. V takom prípade musíte obmedziť príjem pokrmov obsahujúcich šťaveľany. Patrí k nim predovšetkým fazuľa, cvikla, čučoriedky, zeler, čokoláda, grapefruity, zelená paprika, petržlen, špenát, jahody a čaj.
Užívajte horčík a vitamín B6
Účinnosť horčíka spočíva pravdepodobne v tom, že sa podobne ako vápnik zlučuje s kyselinou šťaveľovou. Ale vznikajúca soľ, teda šťaveľan horečnatý, vyvoláva oveľa zriedkavejšie tvorbu kameňov ako šťaveľan vápenatý. Horčík, zinok a fluoridy patria do skupiny látok označovaných ako inhibítory kryštalizácie. U osôb so sklonom k tvorbe kameňov v močových cestách je zjavný nedostatok inhibítorov kryštalizácie. Vitamín B6 znižuje množstvo šťaveľanov v moči. Zdá sa, že na prevenciu stačí denná dávka 10 mg, ako liek sa užíva v množstve 50 mg až 100 mg.
Vitamín A
Odborníci odporúčajú konzumovať viac potravín obsahujúcich vitamín A. Vitamín A je – bez ohľadu na druh obličkových kameňov – nevyhnutný na zachovanie zdravej výstelky obličkových ciest a navyše pôsobí preventívne proti ukladaniu sedimentov. U dospelého človeka by denná dávka vitamínu A mala dosahovať 5 000 merných jednotiek.
Príjem takého množstva vitamínu A je jednoduchý. Napríklad pol hrnčeka sladkých zemiakov obsahuje 7 892 merných jednotiek a rovnaké množstvo mrkvy až 10 055 merných jednotiek vitamínu A. Bohatým zdrojom vitamínu A sú aj marhule, brokolica, tekvica a hovädzia pečeň.
Vitamín A v kapsuliach nesmiete užívať bez konzultácie s lekárom. Vo väčších dávkach alebo pri dlhodobom podávaní totiž môže pôsobiť toxicky. Tehotné ženy ho nesmú užívať vôbec, deti iba na odporúčanie lekára.
Opatrne s vitamínom C
Ak patríte do rizikovej skupiny osôb so sklonom k tvorbe obličkových kameňov zo šťaveľanu vápenatého, mali by ste dbať na primeraný príjem vitamínu C. Denná dávka presahujúca 3 až 4 gramy totiž môže zapríčiniť zvýšenú tvorbu šťaveľanov, čo následne vyvoláva ukladanie sedimentov v obličkách. Konzumácia takéhoto vysokého množstva vitamínu C je však málo pravdepodobná – človek by napr. musel denne zjesť 37 veľkých pomarančov. Ide skôr o to, aby ste neužívali rôzne vitamínové preparáty.
Škodlivý je aj nadbytok vitamínu D
Nadmerné množstvo vitamínu D môže zvýšiť hladinu vápnika v organizme. Na Slovensku dostať voľne kúpiť vitamín D (aj iné vitamíny), preto si treba prečítať pribalený letáčik, aby nedošlo k predávkovaniu.
Veľa pohybu
Námaha spôsobí, že sa vápnik vracia na miesto, kam patrí, teda do kostí. Sklon k tvorbe vápenatých kameňov môžete obmedziť napr. pravidelnými prechádzkami alebo jadzdou na bicykli.
Opatrne s bielkovinami
Výskyt obličkových kameňov súvisí bezprostredne s množstvom konzumovaných bielkovín. Bielkoviny totiž zvyšujú hladinu kyseliny močovej, vápnika a fosforu v moči, teda látok, ktoré často prispievajú k vzniku kameňov. Nadmerného príjmu bielkovín by sa mali vyvarovať najmä osoby so sklonom k tvorbe obličkových kameňov z vápenatých solí, kyseliny močovej alebo cystínu. Denná dávka bielkovín by nemala prekročiť 180 g. Konkrétne to znamená, že by ste mali obmedziť všetky druhy mäsa, syrov a rýb.
Menej soli
Denný príjem soli by nemal prekročiť 2 až 3 gramy. Ak vás trápia obličkové kamene, vyraďte z jedálneho lístka marinády, mäsové konzervy, čipsy a dozrievajúce syry.
Na záver Čítajte všetky príbalové letáky, aby ste zistili, kde je „kameň“ vašich problémov. Stravujte sa zdravo, dožičte si veľa pohybu a smiechu. Ten posledne menovaný je všeliekom.