SME

Otrava potravou

Na večierku ste zjedli kopu skvostných jedál: podávalo sa exotické kurča a pečené klobásky, nátierka z vajíčok, zemiakový šalát a na záver vynikajúca krémová torta. Po niekoľkých hodinách vás rozbolelo brucho, začala sa vám krútiť hlava a chcelo sa

vám dáviť. Cítili ste sa hrozne.

Čo sa stalo? V podávanom jedle sa bezpochyby nachádzali toxické baktérie, ktoré vyvolali klasickú otravu. Mikroorganizmy sa začali v črevách množiť a váš organizmus teraz musí s votrelcami zviesť urputný boj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúce rady vám pomôžu znova získať pevnú pôdu pod nohami.

 

Ako vybabrať s otravou z potravy? Tekutiny

Dávenie a hnačka môžu spôsobiť dehydratáciu organizmu. Ak ste tomu zabránili, musíte piť čo najviac tekutín. Najlepšia je voda, jablková šťava alebo vývar. Môžete piť aj neperlivé nápoje. Pervilé radšej nie, lebo dráždia žalúdok. Coca-cola bez bubliniek však žalúdok z dosiaľ neobjasnených príčin upokojuje.

SkryťVypnúť reklamu

 

Neponáhľajte sa

Hltavé pitie môže vyvolať ďalšie dávenie. Preto pite pomaly, po malých dúškoch.

 

Zavodňovacie techniky

Dávením a hnačkami sa z organizmu odčerpáva draslík, sodík a glukóza. Hladinu týchto dôležitýchlátok vyrovnávajú iónové nápoje. Zavodňovaciu zmes si môžete pripraviť aj sami: zmiešajte ovocnú šťavu (obsahuje draslík), pol lyžičky medu (obsahuje glukózu) a štipku kuchynskej soli (obsahuje chlorid draselný).

 

Nenúťte sa do dávenia

Umelo vyvolávať dávenie nie je potrebné!

 

Ľahko stráviteľné jedlá

Zvyčajne už niekoľko hodín po poslednej hnačke či dávení môžete začať znova jesť. Nezabúdajte však na opatrnosť, pretože podráždený žalúdok ešte stále „pláva na vode“. Začnite ľahko stráviteľnými jedlami. Skúste napr. kukuričné vločky, mäkké sušienky alebo vývar. Rozhodne nejedzte jedlá s vysokým obsahom vlákniny. Vyhýbajte sa aj korenistým, kyslým, mastným, sladkým a mliečnym výrobkom. Diétne jedlá upokoja podráždený žalúdok. Po dvoch dňoch sa môžete postupne vrátiť k obvyklému spôsobu stravovania.

SkryťVypnúť reklamu

 

Miesto záveru niekoľko rád o prevencii Žalúdočné problémy vás nemusia prekvapiť len v cudzom prostredí. Často sa môžete priotráviť jedlom aj doma, ak nedodržujete správne hygienické zásady.

Pred aj po skončení varenia si dôkladne umyte ruky, aby nedošlo ku kontaminácii jedla stafylokokmi, ktoré sú stále prítomné na koži a v krku. Nejedzte surové jedlá obsahujúce bielkoviny, ako sú ryby, zverina, mäso, mlieko alebo vajíčka. Nejedzte suši, surové ustrice a šaláty s čerstvými vajíčkami. Nejedzte v jíčka, ktoré mali prasknutú škrupinu. Všetky surové potraviny môžu obsahovať toxické baktérie. Surové potraviny opláchnite vriacou vodou alebo ich dajte do mrazničky. Zapamätajte si, že baktérie sa nerozmnožujú pri teplote nad 65,5 stupňov Celzia a pod 4,5 stupňov Celzia. Nezabudnite, že mäso musíte piecť, variť a pražiť dovtedy, kým nezmizne ružové zafarbenie, hydinu dovtedy, kým nezmizne červené zafarbenie v okolí kĺbov, a ryby dovtedy, kým sa nezačnú rozpadávať na kúsky. Dôkladné tepelné spracovanie predstavuje jediný spôsob, ako zničiť všetky škodlivé baktérie. Pri spracovaní mäsa používajte teplomer, najmä ak ho pripravujete v mikrovlnnej rúre. Týmto spôsobom zistíte, či sa mäso dobre prepieklo. Jedlo neochutnávajte pred varením ani pečením. Pamätajte si, že šťava zo surového mäsa nesmie prísť do kontaktu s ďalšími potravinami. Škodlivé baktérie by sa mohli dostať na dovtedy bezpečné výrobky. Antacidá užívajte len proti páleniu záhy. V prípade otravy jedlom ich neberte, znižujú totiž stupeň kyslosti žalúdočných štiav a oslabujú ochranu pred baktériami. Antacidá zrejme urýchľujú rozmožovanie baktérií v žalúdku. Hnačku a dávenie umelo nezastavujte. Škodlivé látky by sa totiž mali dostať preč z organizmu, preto nebráňte jeho prirodzeným reflexom. Lieky pôsobiace proti hnačkám, brzdia peristaltiku čriev a sťažujú boj orgnizmu s infekciou. Používajte odlišné kuchynské dosky a nože na prácu so surovým mäsom, po použití ich poriadne umyte. Dôkladne očistite otvárače na konzervy. Často meňte hubku na umývanie riadu. Na vytieranie kuchynských pracovných plôch používajte papierové utierky. Nenechávajte jedlo v prostredí s izbovou teplotou dlhšie ako dve hodiny a nejedzte nič, čo nebolo dostatočne ochladené. Mäso rozmrazujte v chladničke. Baktérie sa môžu množiť na povrchu mäsa, aj keď je vo vnútri ešte zmrznuté. Jedlo skladujte v chlade. Nezbierajte huby, ak ich stopercentne nepoznáte. Neochutnávajte žiadne jedlá, ktoré vyzerajú „podozrivo“. Nikdy nejedzte potraviny z popraskaných pohárov alebo z „nafúknuých“ konzer, pri otváraní ktorých počuť zvuk unikajúceho plynu alebo cítiť nepríjemný zápach. Môžu obsahovať nebezpečné baktérie. Jedlo zničte, nesmú ho jesť ani zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 406
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 086
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 046
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 777
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 089
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 606
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu