pôsobíte sebaisto. Už teraz viete, že to miesto je vaše. Vstanete, podáte si ruky a vravíte: „Som rád, že som vás spoznal, teším sa na telefonát.” A zrazu…
Na tvári vášho spoločníka sa objaví sotva postrehnuteľná grimasa a úsmev pomaly mizne. Cítite, že sa prihodilo niečo nepríjemné. Môže za to váš dych… Najhorší dojem, aký ste mohli zanechať. Žeby to bol dnešný obed? Možno. Ale rovnako to mohla byť aj včerajšia večera.
Ak sa chcete vyhnúť podobným nepríjemnostiam, zoznámte sa s nasledujúcimi odporúčaniami.
Kedy treba navštíviť lekára? Môže ísť o vážnu chorobu
Nepríjemne páchnuci dych môže v ojedinelých prípadoch signalizovať vážnu chorobu. Môže ísť napríklad o ochorenie ďasien.
Odpudzujúci pach môžu vyvolať takisto plyny a grganie spôsobené poruchami trávenia. Ak zápach v ústach trvá dlhšie ako 24 hodín a neexistuje preň racionálne vysvetlenie, mali by ste vyhľadať stomatológa alebo všeobecného lekára.
Príčinou nepríjemného dychu môže byť aj nádorové ochorenie, tuberkulóza, syfilis, odovodňovanie alebo nedostatok zinku. Špecifický pach má aj dych po niektorých liekoch.
Ako vybabrať s nepríjemným zápachom v ústach Čo najmenej cesnaku a korenia
Koreniny s výraznou arómou zanechávajú dlhotrvajúci pach, pretože obsahujú éterické oleje, ktoré sa rozkladajú v ústnej dutine. Pach môže pretrvávať až 24 hodín (závisí to od množstva skonzumovaného korenia). V takom prípade nepomôže ani dôkladné vyčistenie zubov.
Vyhýbajte sa takisto jedlám s cibuľou a štipľavou paprikou.
Pikantné údeniny
Aj výrazne korenené údeniny zanechávajú v ústnej dutine intenzívny pach. Ak vám záleží na tom, aby ste mali príjemný dych, nekonzumujte údeniny aspoň 24 hodín pred dôležitou schôdzkou.
Syr? Nie, ďakujem
Z jedálneho lístka vylúčte camembert, rokfort a ďalšie plesňové syry, po ktorých zostáva v ústach nepríjemný a dlhodobý pach.
Pozor na ryby
To isté platí aj o vybraných druhoch rýb, ako sú sardelky na pizzu alebo tuniak.
Pite vodu
Na zozname „rizikových“ potravín sa nachádza aj káva, pivo, víno a whisky. Tieto nápoje obsahujú látky, ktoré vo forme povlaku priľnú na zuby a vyvolávajú nepríjemný zápach.
Noste v kabelke či v aktovke zubnú kefku
Ústnu dutinu zbavíte nepríjemných pachov, ak si hneď po jedle vyčistíte zuby. Hlavnou príčinou zlého dychu sú totiž mäkké a lepkavé usadeniny na zuboch a ďasnách, ktoré obsahujú mŕtve a živé baktérie. Tieto usadeniny sa odborne nazývajú zubný povlak.
V ústnej dutine sa nachádza priemerne 50 biliónov mikróbov. Zdržujú sa v najmenších zákutiach, rozkladajú zvyšky jedla a zanechávajú nepríjemný pach. Ak odstránite zubný povlak po každom jedle, zmenšíte nepríjemné dôsledky tohto procesu.
Vyplachovanie úst
Ak si nemôžete vyčistiť zuby, aspoň si vypláchnite ústa. Po obede v reštaurácii sa môžete odobrať na toaletu nabrať do úst trochu vody a dôkladne si vypláchnuť ústnu dutinu.
Tri jedlá denne
Dbajte na pravidelné stravovanie. Nepríjemný zápach v ústach nezriedka spôsobuje hladný žalúdok.
Vypláchnite a prehltnite
Sedíte v reštaurácii a nehodí sa, aby ste vstali od stola. Dúškom minerálky si diskrétne vypláchnite škodlivé zvyšky jedla spomedzi zubov.
Ústne vody
Na potlačenie zápachu v ústach vám poslúži aj ústna voda. Nedostatkom týchto prípravkov je však krátkodobá účinnosť (asi 20 minút). Vyberte si ústnu vodu, ktorá ná najpríjemnejšiu farbu a vôňu. Aktívne zložky ústnych vôd predstavujú éterické oleje tymiánu, eukalyptu alebo mäty a látky zabraňujúce šíreniu baktérií (napr. benzoát sodný a kyselina benzoová). Obe zložky neutralizujú zvyšky rozpadu baktérií v ústnej vode.
UPOZORNENIE: Dočervena sfarbené ústne vody s výraznou chuťou môžu obsahovať zlúčeniny zinku.
Žuvačka
Mentolový cukrík alebo žuvačka na krátky čas odstránia nepríjemný pach a pomôžu počas krátkeho rozhovoru.
Bežne dostupné žuvačky neobsahujú sacharidy, ale umelé sladidlá, preto účinkujú dlhšie. Zvýšená činnosť slín počas žuvania pôsobí ako prirodzený výplach úst.
Petržlenova vňať
Petržlen je dobrým prostriedkom, ktorý prirodzene osviežuje dych.
Aromatické korenie
Rovnako pôsobia mnohé byliny a vybrané druhy korenia, ako sú napr. klinčeky, rasca alebo ďumbier.
Nezabúdajte na jazyk
Väčšina z nás zabúda na jazyk. Jazyk pokrývajú drobučké vlásočnicové výbežky, ktoré pod mikroskopom vyzerajú ako les plný hríbov. Pod klobúčikmi týchto hríbov sa hromadia zvyšky jedla, čo môže takisto zapríčiniť nepríjemný pach v ústach.
Počas čistenia zubov by ste si teda mali jemne vyčistiť aj jazyk.
Na záver Ak sa vo vašom okolí nenachádza nik, kto by vám povedal pravdu o vašom dychu, skúste si to overiť sami. Urobte si z dlane košíček, hlboko doň vydýchnite a privoňajte. Ak zacítite nepríjemný pach, predstavte si, že rovnaký zápach cíti aj váš prípadný spoločník.
Ak vám to nestačí, skúste použiť dentálnu niť. Niť opatrne vlože medzi zuby a potom privoňajte. Ak je pach nepríjemný, platí to aj o vašom dychu.