Tešte sa, že sa vám to neprihodilo pred 100 rokmi. Kedysi sa na pomliaždeninu pod okom prikladali pijavice, aby vysali krv z ciev.
Pijavice postupne vystriedali populárnejšie spôsoby domácej liečby – napr. kus hovädziny a napočudovanie zabralo to. Avšak dnes sa už pijavice v medicíne nepoužívajú a lekári neodporúčajú prikladať na modrinu ani hovädzinu. Dnešné metódy na odstráneni nechcenej „pečiatky“ pod okom sú oveľa jednoduchšie.
Kedy treba navštíviť lekára? Ak sa po úraze v okolií oka objavia hoci len nepatrné poruchy videnia, okamžite vyhľadajte odbornú pomoc.
Silná bolesť, citlivosť na svetlo, dvojité videnie alebo zahmlené videnie či tma pred očami vyžadujú špeciálne vyšetrenie, ktoré umožní lekárovi zistiť, či nedošlo k poškodeniu zrakového nervu.
Vážnym príznakom je tzv. očný krvný výron, ktorý kruhovito obklopuje očnú guľu a zasahuje obe viečka. Očné krvné výrony sa objavujú pri zlomeninách spodiny lebečnej.
Ako vybabrať s modrinou pod okom? Použite ľad
Chlad pôsobí dvoma spôsobmi – zmenšuje opuch a sťahuje cievy, v dôsledku čoho sa postupne zastaví krvácanie.
Odporúča sa dávať si studené obklady deä až dva po úúraze. Ak je opuch veľký, prvý deä prikladajte ľad na 10 minút každé dve hodiny. Rozdrvený ľad vložte do igelitového vrecka a obklad pripevnite náplasťou na čelo. Takýmto spôsobom zabránite tomu, aby obklad tlačil na oko.
Profesionálna boxerská metóda
Na narazené miesto priložte na 5 až 10 minútz studenú plechovku od koly alebo piva. Túpo procedúru opakujte každú štvrťhodinu, kým nezoženiete ľad. Dbajte o to, aby plechovka bola čistá. Jemne ju pritlačte na tvár, nie priamo na oko. Na oči nesmie nič tlačiť!
Zmierte sa s osudom
Keď sa objaví modrina, snažte sa, aby sa čo najskôr zmenšil opuch. Viac v tej chvíli nemôžete urobiť. Vo väčšine prípadov sa modrina zahojí za týždeň. Počas hojenia výrazne mení sfarbenie. Spočiatku je miesto úrazu čierne, potom žlté a nakonie sa pokožka vráti k prirodzenej farbe.
Vyhnite sa acylpyrínu
Lekári radia poraneným, aby proti bolesti namiesto acylpyrínu užili radšej paralen. Acylpyrín znižuje zrážanlivosť krvi a môže sťažiť zastavenie krvácania, ktoré je príčinou vzniku modriny.
Nesmrkajte
Ak ste utŕžili silný úder, smrkanie by mohlo spôsobiť prienik vzduchu do podkožného tkaniva na celej tvári. Pri údere často praskne lícna kosť spájajúca očnicu s nosom, takže zosilnený tlak počas smrkania môže preraziť vzduch z kostných dutín do okolia poškodeného tkaniva a tkaniva očnice. Ide o tzv. podkožný emfyzém. Toto označenie znamená, že pod kožu prenikol vzduch.
Na záver Šminky a tmavé okuliare aspoň na chvílu zakryjú postihnuté miesto, ale aj tak sa to prezradí. Tak prečo schovávať niečo, čo iný aj tak vidia a ja nie? O týždeň budete na to spomínať len ako na „malý kozmetický problém“, tak s úsmevom, priatelia.
[ Späť na hlavné menu ]