SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Preventívne lekárske prehliadky Vášho dieťaťa

Vývinový kalendár Program starostlivosti Pre mnoho rodičov stojí po narodení zdraví vývin dieťaťa v popredí. Čo môžem urobiť, aby moje dieťa zdravo vyrástlo? Prvú pomoc tu ponúka takzvaný vývinový kalendár. Mnoho mesiacov sprevádza

Vývinový kalendár

Program starostlivosti

Pre mnoho rodičov stojí po narodení zdraví vývin dieťaťa v popredí. Čo môžem urobiť, aby moje dieťa zdravo vyrástlo?

Prvú pomoc tu ponúka takzvaný vývinový kalendár. Mnoho mesiacov sprevádza mladých rodičov prostredníctvom obrázkov a vysvetlení. Všetky dôležité kroky vývinu sa dajú pochopiť. Okrem toho kalendár ponúka tipy, ako môžu byť podporované jednotlivé schopnosti dieťaťa ľahkými cvikmi. Avšak žiadne dojča sa nevyvíja rovnakou rýchlosťou ako iné. Údaje o vývinových krokoch treba preto chápať len ako návod.

Vývinový kalendár pre deti do 18. mesiaca vydáva Spolková centrála pre zdravotnú osvetu a vychádza aj v talianskom, srbochorvátskom, portugalskom a španielskom jazyku.

Objednajte si zadarmo kalendár online priamo u BZgA (Spolková centrála pre zdravotnú osvetu).

Program starostlivosti P1 až P9 + M1

Spoľahlivou cestou, ako sledovať a skúmať vývin dieťaťa, je pravidelná návšteva detského lekára. Tu sa bez poplatku robia takzvané preventívne prehliadky, aby sa včas objavili a príslušne liečili poruchy telesného, duševného a sociálneho vývinu. Ako pri iných ochoreniach aj tu platí zásada, že vývinové anomálie sa dajú liečiť o to lepšie, čím skôr sú zistené.

Program starostlivosti sa prevádza až do 6. roku života. V žltom zošite vyšetrení sa presne dokumentujú všetky vyšetrenia. Jednotlivé prehliadky sa označujú skratku P1 až P9 a riadia sa podľa daného veku dieťaťa. Osobitosťou je M1, prehliadka mladistvých pre deti od 10. roku života.

P1 až M1 v prehľade

P1 – hneď po narodení

Päť a desať minút po narodení sa robí „Apgarovej test“. Virginia Apgar vyvinula v roku 1952 bodový systém pre novorodencov. Detský lekár posudzuje zdravotný stav novorodenca pomocou piatich rozhodujúcich aspektov. Nemecké začiatočné písmená piatich znakov dávajú názov „APGAR“:

 • A = Atmung (= dýchanie)
 • P = Puls (= pulz, tep)
 • G = Grundtonus (Muskeltonus = svalové napätie)
 • A = Aussehen (Hautfarbe) (= výzor, vzhľad, farba pleti)
 • R = Reflexauslösbarkeit (spúšťanie reflexov)

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené jednotlivé hodnotiace kritériá s bodovým ohodnotením, ktoré k nim patrí.

Body

dýchanie

pulz

svalové napätie

vzhľad

spúšťanie reflexov

0

chýba

nepozorovateľný

slabé

modrá, bledá

žiadna reakcia

1

plytké, nepravidelné

pomalý (pod 100)

málo pohybov končatín

telovo ružová, končatiny modré

krik

2

dobré, kričanie

nad 100

aktívny pohyb

celkovo ružová

silný krik

Znakom sa vždy priraďuje 0 bodov (znaky chýbajú), 1 bod (znaky sa neprejavujú) alebo 2 body (znaky dobre k dispozícii) a zapisujú sa do vyšetrovacieho protokolu. Maximálny počet bodov je 10. Posudzuje sa podľa doby vyšetrovania 1, 5 a 10 minút po pôrode. Ak „zrelý“ novorodenec, t. zn. po dovŕšení 37 týždňov tehotenstva, nevykazuje žiadne nápadnosti a dobre sa prispôsobil, ostáva na oddelení šestonedelia pri matke alebo - pri ambulantných pôrodoch – sa môže vziať domov.

Pri prvej prehliadke sa dieťa aj váži, meria sa dĺžka tela a objem hlavy a vyšetruje sa aj krv pupočnej šnúry. To posledné umožňuje lekárovi posúdiť, či bolo dieťa počas pôrodu stále dostatočne zásobované kyslíkom.

P2 – 3. až 10. deň života

Druhá prehliadka sa koná medzi 3. a 10. dňom života. Ženy, ktoré rodili ambulantne, si včas dohodnú termín so svojím detským lekárom. Dôležitou súčasťou tohto základného vyšetrenia je Guthrieho test, vyšetrenie na eventuálne vrodené poruchy látkovej výmeny ako fenylketonúria, glaktozémia, arginín-sukcinúria a leukinóza. Môže už byť zistená aj znížená činnosť štítnej žľazy a mukoviscidóza. Na vyšetrenie sa odoberie malá kvapka krvi z päty a pošle sa do laboratória.

Detský lekár vyšetrí dieťa od hlavy až po päty. Ohmatávajú sa orgány, kontroluje sa chrbtica a bedrá, presne sa skúmajú zmyslové orgány, motorika resp. reflexy a nervový systém. Aj črevný vývod a pohlavné orgány patria k normálnemu vyšetreniu. Niektorí lekári robia už teraz ultrazvukové vyšetrenie bedier. Môže sa však robiť až pri P3.

P3 – 4. až 6. týždeň života

Stredobodom P3 je vyšetrenie bedier ultrazvukom. Prípadné vrodené chybné postavenie, takzvaná dysplázia, sa dá v dojčenskom veku ešte ľahko korigovať.

Opäť sa meria objem hlavy a dĺžka dieťaťa a skúšajú sa reflexy. Sluch sa vyšetruje tak, že lekár robí zvuky v približne 30 cm vzdialenosti od ucha. V normálnom prípade dieťa reaguje reflexným mrknutím očí. Okrem toho sa lekár informuje o doterajších skúsenostiach týkajúcich sa stravovacích návykov, spánku a stolice.

P4 – 3. až 4. mesiac

Lekár vyšetruje pohybové správanie dieťaťa. Vie už dieťa pri zdvíhaní udržať hlavu? Do akej miery sa prejavuje jemná motorika? Vie dieťa už držať predmety a dávať ich do úst? Kontrola očí umožňuje posúdiť, či oči už sledujú predmety. V priebehu P4 sa zvyčajne začína aj s rutinným očkovaním.

P5 – 6. až 7. mesiac

Pri tejto prehliadke zohrávajú naďalej dôležitú úlohu pohybové možnosti a šikovnosť dieťaťa. Lekár o. i. kontroluje, či sa dieťa pri polohe na bruchu vie podopierať svojimi rukami alebo či sa vie prevrátiť z chrbtu na brucho. Kontrolujú sa aj zmyslové orgány ako oči, uši a hľadajú sa aj príznaky rachitídy. Táto deformácia kostí sa objavuje, keď deti „nechodia“ dostatočne na slnko. Vitamín D – dôležitý pre stavbu kostí – nie je vlastne pravý vitamín, lebo na rozdiel od „pravých“ vitamínov ho môže vyrobiť telo samo z cholesterolu. To sa deje v koži za pôsobenia ultrafialového svetla. Nasleduje aj prvé preočkovanie.

P6 – 10. – 12. mesiac

Stredobodom je koordinácia tela a vývin reči. Lezenie, zdvíhanie sa o skriňu alebo prvé kroky pri držaní za ruku sú teraz záujmom lekára. Robia sa chýbajúce očkovania.

P7 – 21. – 24. mesiac

Dieťa má teraz asi dva roky. Lekár bude vyšetrovať, či sa dieťa vyvinulo primerane svojmu veku. Pritom sa ešte raz vyšetruje celý pohybový aparát, duševný vývin ako i sluch a zrak. Ťažiskovými bodmi tejto preventívnej prehliadky je aj vývin reči, sociálny vývin a vývin čistotnosti.

P8 - 3 1 až 4 rokov

Dieťa urobilo v posledných mesiacoch mnohé pokroky vo vývine. Stredobodom P8 je vyšetrenie od hlavy po päty. K tomu pristupuje telesná šikovnosť (napr. státie na jednej nohe), zrak a sluch a vývin reči. Teraz je dôležité aj sociálne správanie ako samostatnosť a schopnosť nadväzovať kontakty, aby sa napríklad zistilo, či môže dieťa ísť do materskej škôlky.

P9 – cca. 5 rokov

Okrem zvyčajných kontrol jemnej motoriky, koordinácie a zmyslových orgánov sú teraz dôležité aj ortopedické vývinové anomálie a poškodenia zubov. Ďalšími ťažiskovými bodmi sú: sociálne správanie, inteligencia, psychický vývin. Preto sa pri P9 robí odhad, kedy je dieťa spôsobilé na školskú dochádzku.

M1 – 12 až 14 rokov

Takzvaná preventívna prehliadka mladistvých existuje od 1. októbra 1998. Náklady rovnako preberajú všetky poisťovne. Prehliadka sa zameriava na nasledovné body:

 • Zisťovanie anamnézy. V tomto rámci sa dávajú napr. otázky o aktuálnych nálezoch a doterajších chorobách.
 • Telesné vyšetrenie
 • Meranie krvného tlaku
 • Vyšetrenie krvi
 • Vyšetrenie moču

Osobitný aspekt: Pri prehliadke majú mladiství možnosť, porozprávať sa s lekárom nezávisle na rodičoch. Keď môže byť založená dôvera, čo sa samozrejme deje v závislosti od daného človeka, je tu možnosť, rozprávať sa o témach, o ktorých sa v rodičovskom dome mladiství možno baviť nechcú. Lekár by preto nemal vynechať témy ako sexualita, ochrana, ale aj alkohol a iné drogy.

Tipy na zaobchádzanie s termínmi preventívnych prehliadok
 • Bezpodmienečne dbajte na všetky preventívne prehliadky. Všetky ochorenia majú dobré šance na vyliečenie, ak sa zistia a liečia včas.
 • Postarajte sa včas o termín u Vášho lekára.
 • Dôležité otázky, ktoré chcete lekárovi bezpodmienečne položiť, si napíšte.
 • Veľmi dôležité sú pri vývine dieťaťa Vaše vlastné pozorovania. Povedzte lekárovi, ak sa Vám zdá niečo nápadné.

[ späť na hlavné menu ]

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 34 463
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 496
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 300
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 057
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 879
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 565
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 938
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 677
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 623
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 523
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Plošné testovanie na Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 233-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 894 obetí. Na Slovensku prebieha plošné testovanie.

4 h
Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Marček si odpykáva 25 rokov.

12 h
Na Slovensku už očkujú aj seniorov.

Už sa môžu hlásiť ľudia nad 85 rokov.

13 h