SME

Harvey Williams Cushing

Mozgový chirurg, endokrinológ Narodil sa: 8. apríla 1869 v Clevelande (Ohio) Zomrel: 7. októbra 1939 v New Havene (Connecticut)   Harvey Cushing je jedným z najdôležitejších chirurgov novej medicíny. Vďaka jeho vysoko špecializovanej

Mozgový chirurg, endokrinológ Narodil sa: 8. apríla 1869 v Clevelande (Ohio)

Zomrel: 7. októbra 1939 v New Havene (Connecticut)

Harvey Cushing je jedným z najdôležitejších chirurgov novej medicíny. Vďaka jeho vysoko špecializovanej chirurgickej technike, jeho exaknej diagnostike a presným vedomostiam o mozgových nádoroch, ktoré sa vyskytujú v ľudskom mozgu, je pokladaný za zakladateľa neurochirurgie. Jeho relatívne veľké vedomosti sa opierali o chorobu, nesúci jeho meno – Cushingov syndróm, ktorú ako prvý obšírne popísal.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cushingov syndróm je ochorenie, ktoré spôsobuje nadprodukcia hormónov nadobličiek. Tá spôsobuje abnormálne rozmoženie erytrocytov (červených krvienie), leukocytov (bielych krviniek) a trombocytov (krvných doštičiek) a ďalej sa vyznačuje nízkou výkonnosťou, vysokým krvným tlakom, cukrovkou, impotenciou, osteroporózou, mesiačikovou tvárou a pri deťoch aj poruchami rastu. Pod pojmem Cushingov syndróm zaraďujeme aj „centrálny Cushingov syndróm“ (Morbus Cushing), „adrenalínovo podmienený Cushingov syndróm“, „paraneoplastický Cushingov syndróm“, ojedinelý „epizódický hypotalamicko-hypofýzový Cushingov syndróm“ a „tranzitórny“ či „pseudo Cushingov syndróm“.

Ďalšie medicínske označenia spojené s menom Harvey-ho Cushing-a, sú „Cushingov nádor“, „Cushingov vred“, ako aj chirurgické techniky ako „Cushingov klip“ a „Cushingova operácia“.

SkryťVypnúť reklamu

Harvey Cushing pochádzal zo starej americkej lekárskej rodiny. Najprv študoval na Yale-skej univerzite, jednej zo súkromných univerzít v New Havene (Connecticut), ktorá sa od začiatku 19. storočia vypracovala na jednu z najvýznamnejších univerzít v USA, a ukončil štúdium na rovnako známej a uznávanej Harvardskej univezite v Cambridgi (Massachusetts). Od roku 1896 do 1912 bol Cushing činní na Johns Hopkins University v Baltimore (Maryland) – v tomto čase viedol aj medicínsku školu USA. K jeho žiakom patrili známi lekári ako internista Sir William Osler (1849 – 1919), mikrobiológ a lekársky historik William Henry Welch (1850 – 1934) a chirurg William Stewart Halstedt (1852 – 1922). Cushing voviedol Halstedta do základov chirurgie, a ukázal mu oblasť vtedy sotva prebádanú a vo väčšine prípadov smrteľne prebiehajúcu – neurochirugiu. V tejto oblasti dosiahol Cushin svoje najväčšie úspechy a je aj jej spoluzakladateľom.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch 1912 až 1932 vyučoval Harvey Cushing chirurgiu vo funkcii profesora na Harvardskej univerzite a pritom pracoval ak šéfchirurg v Peter Bent Brigham-ovej nemocnici v neďalekom Bostone. V roku 1933 akceptoval žiadosť Neurologického inštitútu Yalskej univerzity, kde vyučoval aj dejiny medicíny.

Harvey Cushing objavil nové techniky v mozgovej chirurgii a jeho práca bola obrovským prínosom v operatínom zaobchádzaní s pacientami pri obrne faciálneho nervu, mozgových nádoroch a krvácaniach v lebke novorodencov a dospelých. Za 30 rokov jeho práce sa mu podarilo znížiť vysokú úmrtnosť pri operáciach mozgu z 90% na menej ako 10%. Aby mohol dosiahnuť takýchto mimoriadnych úspechov, uviedol do prevádzky prvú “Stanicu intenzívnej starostlivosti” v Peter Bent Brigham-skej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Harvey Cushing bol priekopníkom aj pri meraní krvného tlaku a používaní röngenového žiarenia. Tieto jeho ambície ho ako mladšieho výskumníka poháňali natoľko, že v roku 1896 bol prvým lekárom v USA, ktorý využíval röngenové snímky krčnej chrbtice.

Objemná knižnica, ktorú Harvey Cushing zanechal Yalskej univerzite, poslúžila ako základný kameň pre pozoruhodnú knižnú zbierku z dejín medicíny. Ku Cushingovým dokladom sa počíta aj “The Life of Sir William Osler” (1925), za ktorý obdržal Pulitzerovu cenu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu