Prehľad Nekróza tukového tkaniva je zanikanie buniek tukového tkaniva. Objavuje sa ako následok silového pôsobenia alebo po operáciách. Ide o hmatateľné uzlíky, ktoré si možno pomýliť s tumormi prsníkovej žľazy, a preto ich treba presne posúdiť. Možno ich operatívne odstrániť, a potom preskúmať, aby sa zistilo, či nejde o abnormálne bunky alebo o iné abnormality.
Všeobecné informácie Nekróza tukového tkaniva je zmena prsníka, ktorá sa dá niekedy len ťažko rozoznať od tumorov, a preto je tu spomínaná. Nekróza tukového tkaniva opisuje odumieranie tukového tkaniva. Objavuje sa hlavne ako následok silového pôsobenia alebo ako následok porúch zásobenia napr. po operáciách. Nekróza tukového tkaniva sa môže vyskytovať na rôznych orgánoch a má rôzne príčiny a súhrny príznakov. Nekróza tukového tkaniva prsníkov sa označuje ako jednoduchá nekróza..
Anatómia Prsník je žľaza. Čo sa týka vývinu, pochádzajú prsníky z potných žliaz kože. Ležia nad 2. – 7. rebrom.
Ženské prsníky sa skladajú z tela prsníkovej žľazy, prsnej bradavky a z prsníkového dvorčeka. Prsníková žľaza pozostáva z 15 – 20 jednotlivých žliaz, väzivového tkaniva a z individuálne rôzneho množstva tukového tkaniva. Každá jednotlivá žľaza má vývod, ktorý ústi do prsnej bradavky, takzvané hlavné mliečne vývody. Rozšírenie krátko pred ich ústím sa označuje ako Sinus lactiferi a slúži ako zásobáreň mlieka v období dojčenia. Keď sa na prsníky pozeráme spredu, prebiehajú mliekovody vo vnútri lúčovito smerom k prsnej bradavke. Každá jednotlivá žľaza sa skladá z viacerých žľazových lalôčikov, z takzvaných lobuli, ktoré sú od seba oddelené vonkajším obalom. Do hlavných mliečnych vývodov ústia vývody jednotlivých žľazových lalôčikov.
Stavba každého jedného lalôčika sa podobá malinkému strapcu hrozna. Hrozno je pritom malým mechúrikom, takzvanou alveolou a stopky sú odvádzajúce mliekovody. V alveolách je počas dojčenia produkované mlieko. Vtedy sú naplnené mliekom, inak sú mechúriky alveol bez tekutiny a sú ploché. Systém mliekovodov spája alveoly jedného lalôčika žľazy opäť vo forme hrozna. Tak môže mlieko z alveol tiecť do malých mliečnych vývodov. Malé mliečne vývody ústia do hlavného vývodu. Hlavný mliečny vývod sa na jednom mieste ešte raz rozširuje pred tým, než vústi do prsnej bradavky. Toto rozšírenie sa nazýva Sinus lactiferi a počas dojčenia je zásobárňou mlieka. Do prsnej bradavky teda ústi cca. 15 vývodov. Sú pokryté epitelom epidermy. Ten chráni pred choroboplodnými zárodkami, ktoré by sa inak ľahko mohli dostať do mliekovodov a vyvolať tam zápal. Prsná bradavka sa v odbornom jazyku nazýva mamila. Prsná bradavka, rovnako ako i prsníkový dvorček, má tmavú pigmentáciu. V prsníkovom dvorčeku, ktorý sa nazýva aj ako Areola mammae, leží mnoho mazových žliaz, takzvaných Mongormeryho žľazy. Svalstvo prsnej bradavky umožňuje „erekciu“.
Prsníkové žľazy podliehajú mnohým hormonálnym výkyvom počas menštruačného cyklu, v tehotnosti a v období dojčenia až do menopauzy, dokonca až do vysokého veku. Estrogény a progesterón podporujú kongenitálne zmeny závislé od cyklu.
Príčina Nekróza tukového tkaniva sa väčšinou objavuje ako následok silového pôsobenia. Pritom sa bunky priamo poškodia, možno povedať, že sa pomliaždia. Následkom sily alebo operácie, počas ktorej sa došlo k oddeleniu cievnych vlákien, môže byť porucha zásobenia s následnou nekrózou tukového tkaniva. Kvôli nedostatočnému zásobeniu krvou bunky odumierajú. Následky sú v oboch prípadoch rovnaké. Tekutý tuk sa po porušení tukového tkaniva ako olejnatá hmota dostáva do okolitého tkaniva. Pritom vznikajú, v závislosti od množstva, rôzne veľké olejové cysty. Sú to vlastne „pľuzgiere“ naplnené tukom. Na mieste poškodenia sa ako reakcia na odumierajúce tkanivo vytvorí zápalová reakcia.
Symptómy Sú hmatateľné ako hrubé splývajúce uzlíky.
Diagnóza U postihnutých žien sa robí presná anamnéza, aby sa mohli analyzovať prípadné pôsobenia síl. Prsníky sa vyšetria. Dôkladný palpačný nález môže poskytnúť prvé údaje o počte a rozsahu uzlíkov. Uzlíky sú dobre hmatateľné. Ich veľkosť môže byť rôzna, pretože závisí od množstva odumierajúceho tukového tkaniva. Uzlík však môže byť bolestivý, ak na mieste prebehne ešte aj zápal. Vtedy by vždy mala nasledovať aj sonografia, aby sa zistili prípadné ďalšie zmeny alebo ložiská nekrózy, ktoré palpačný nález nezachytil. Okrem toho možno týmto spôsobom určiť presnú veľkosť nekrózy.
Terapia Uzlíky sa spravidla operačne odstraňujú. Robí sa to hlavne preto, aby sa mohla stanoviť diferenčná diagnóza, lebo tieto uzlíky sa pri palpačnom náleze veľmi podobajú iným tumorom a musí sa vylúčiť rakovina prsníkovej žľazy.
Komplikácia Tukové kvapôčky sa môžu dostať do krvného riečišťa, napr. keď bola pri silovom pôsobení poškodená krvná cieva. Vtedy môže dôjsť k takzvanej tukovej embólii. To znamená, že tuková kvapôčka upchá krvnú cievu. To sa stáva hlavne v pľúcach. Pri menej prejavujúcej sa tukovej nekróze prsníkov je to však zriedkavá komplikácia, alebo sa nediagnostikuje, lebo sa prejavuje len veľmi málo symptómov. Naozaj ťažký priebeh tejto komplikácie je zriedkavý.