Všeobecné informácie Poruchy prsníkov sú vrodené, môžu sa však objaviť až s pubertou. Poruchy možno teda rozdeliť na také, ktoré sa po narodení, čiže v puberte ešte zmenia, ako napr. prídavné prsníky a iné, ktoré sa nemenia, ako prídavné prsné bradavky. Tieto poruchy sú však celkovo zriedkavé.
Polytélia Ako polytélia sa označujú nadpočetné prsné bradavky. Tie sa vyskytujú pozdĺž takzvanej mliečnej lišty. Mliečna lišta je pozostatok z embryonálneho vývoja. Možno si ju predstaviť ako imaginárnu čiaru, ktorá sa ťahá od podpazušia k veľkým pyskom ohanbia na rovnakej strane. Nadpočetné prsné bradavky sú vrodené vývojové anomálie, ktoré sa väčšinou vyskytujú jednostranne. Nepredstavujú žiadnu chorobu, z kozmetických dôvodov sa však môžu odstrániť. Existujú teda už pri narodení a aj sa zachovajú.
Polymastia Pod polymastiou rozumieme prídavné prsníky. Vyskytujú sa, ako i nadpočetné prsné bradavky, pozdĺž embryonálnej mliečnej lišty. Aj prídavné prsníky podliehajú hormonálne podmieneným vývojom a cyklom. Osobitnou formou polymastie je takzvaná mamma aberans. Tento výraz rovnako označuje prídavnú prsnú žľazu, ktorá sa vyvinula a je dislokovaná v smere podpazušia. Prídavné prsníky sa vyvíjajú v puberte ako normálne prsníky.
Zdravý prsník
Amastia a atélia Rovnako, ako sa vyskytujú prídavné prsníky alebo bradavky, tak môžu obe aj chýbať. Chýbajúci prsník sa označuje ako amastia, chýbajúca prsná bradavka ako atélia. Ak prsník chýba už pri narodení, pokladá sa za príčinu genetický defekt. Amastia sa môže vyskytovať jedno- a obojstranne.
Anizomastia Rozdiely vo veľkosti oboch prsníkov sa nazýva anizomastia. V puberte sa prsia často nevyvíjajú rovnako rýchlo. Viditeľný veľkostný rozdiel sa však počas vývoja prsníkov môže ešte o niečo upraviť.
Makro- a mikromastia Ako makromastia sa označuje nárast veľkosti prsníkov nad mieru zodpovedajúcu danému veku. Väčšina makromastií sa objavuje v puberte, len zriedkavo počas pohlavnej zrelosti alebo v tehotnosti.
Presný opak, a to príliš malé prsníky, sa nazýva mikromastia. Nedostatočným vývojom prsníkov trpia väčšinou mladé ženy. Pritom jednoducho existuje buď znížené tkanivo prsnej žľazy, alebo nie sú v dostatočnom množstve k dispozícii receptory pre hormóny estrogén a progesterón. Príčinou zmenených prsníkov môže byť aj nedostatok hormónov.
Mastoptóza Ako prejav celkového ochabnutia väzivového tkaniva sa tak u žien s nadmernou hmotnosťou, ako i u starších žien môžu objaviť ovisnuté prsníky, takzvaná mastoptóza.