SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Lymfangitída

Prehľad Akútna lymfangitída sa hovorovo označuje ako otrava krvi. Charakteristický je známy červený pás, ktorý vraj smeruje v smere k srdcu a zakaždým vyvolá strach. Výraz „otrava krvi“ je však zavádzajúci, pretože tu nejde o otravu krvi ale o

Prehľad

Akútna lymfangitída sa hovorovo označuje ako otrava krvi. Charakteristický je známy červený pás, ktorý vraj smeruje v smere k srdcu a zakaždým vyvolá strach.

Výraz „otrava krvi“ je však zavádzajúci, pretože tu nejde o otravu krvi ale o zápal miazgovodov.

Pôvodcami zápalu sú baktérie: stafylokoky a streptokoky. Z medicínskeho hľadiska sa lymfangitída delí na akútnu a chronickú formu. Lymfangitída môže viesť k veľkému opuchu v zapálenej oblasti, ktorý sa označuje ako lymfedém.

Lymfangitída je zriedkavým ochorením.

Čo sa týka prognózy, je to dobre liečiteľná choroba, lebo bakteriálne infekcie možno úspešne liečiť antibiotikami.

 

Všeobecné informácie

Lymfangitídou sa nazýva zápal miazgovodov. Miazgovody sú cievy, v ktorých prúdi v tele lymfa.

Ako lymfa sa označuje svetlo žltá tekutina, ktorá obsahuje lymfatickú plazmu a biele krvinky, lymfocyty.

Lymfa prúci v miazgovodoch k jednotlivým lymfatickým uzlinám. Veľmi dôležité a zvonku hmatateľné lymfatické uzliny ležia napr. v slabine, pod pazuchami alebo na krku. V lymfatických uzlinách sa lymfa čistí od „zlých“ zložiek. Z lymfatickej tekutiny sa „odoberajú“ sa napr. mikroorganizmy alebo jedy, takzvané toxíny.

 

Častosť

Lymfangitída je zriedkavým ochorením, neexistujú však žiadne presné čísla o jej výskyte.

Má veľmi dobrú prognózu, ak sa úspešne lieči pomocou príslušných medikamentov.

 

Príčiny

Lymfangitídy sa dajú rozdeliť na akútnu a chronickú formu priebehu.

 

Akútna lymfangitída

Za akútnu lymfangitídu hovorí relatívne rýchle rozšírenie ohniska infekcie v oblasti kože, svalstva väzivového tkaniva a jednotlivých orgánov pozdĺž lymfatických ciev.

Väčšina akútnych lymfangitíd vzniká náhodne, čiže bez jasného dôvodu, alebo po poraneniach.

Pri tretine lymfangitíd môže byť pomenovaná takzvaná predchádzajúca udalosť, čiže zranenie alebo podobne. K tomu tiež patria podvrtnutia, torzie alebo natiahnutia šliach/svalov končatín, takzvané distorzné úrazy.

K spúšťacím faktorom však patrí aj tehotenstvo.

Lymfangitída je akútny zápal, ktorý je vyvolávaný bakteriálnou infekciou alebo - v zriedkavých prípadoch – aj napadnutím plesňou.

Infekcia môže vychádzať z hnisavých zápalov prstov na rukách, zriedkavejšie zo zápalov prstov na nohách. Tieto zápaly sa potom nazývajú panaríciá. Bakteriálne ohnisko infekcie je väčšinou nahromadenie hnisu, takzvaný absces alebo lokálny zápal. U baktérií ide väčšinou o stafylokoky alebo streptokoky.

Infekcia môže v zriedkavých prípadoch pochádzať aj z plesní. Tieto väčšinou rastú medzi prstami na nohách, a preto sa nazývajú interdigitálne mykózy nôh.

Týmito zápalovými procesmi môže v pokročilom štádiu dôjsť k uzavretiu miazgovodov, k takzvaným obliterovaným zmenám lymfatických ciev.

Uzavretím lymfatických ciev dochádza, k výronu tekutiny z miazgovodov do okolitého tkaniva, čo je podmienené rastom tlaku v postihnutých cievach. Tento výron tekutiny vedie k viditeľnému opuchu postihnutej oblasti, čo sa vtedy označuje ako lymfedém.

 

Chronická lymfangitída

Ak sa zmeny na lymfatických cievach objavujú pomalšie alebo ak sa pôvodne akútny zápal stále vracia, potom ide o chronické štádium lymfangitídy. Ako spúšťače tohto štádia sa menujú tri príčiny.

 • Často sa jedná o zle vyliečené a preto opakujúce sa akútne formy priebehu lymfangitídy. Väčšinou sa v tomto prípade liečilo príliš krátko alebo nesprávnymi antibiotikami, a neboli zničené všetky baktérie.
 • Za druhú príčinu sa pokladá defektná chlopňa miazgovodov. Na pumpovanie lymfatickej tekutiny cez miazgovody sa v cievach nachádzajú chlopne, ktoré sú schopné transportovať lymfatickú tekutinu v jednom smere. Ak tieto chlopne už nie sú dostatočne schopné transportovať lymfatickú tekutinu, hovorí sa o insuficiencii. Insuficiencia chlopní lymfatických ciev môže byť vrodená alebo získaná v priebehu života.
 • Najväčší podiel na lymfangitídach predstavuje tretia skupina. Tieto chronické formy lymfangitíd vznikajú vždy po operačných zákrokoch. Po operácii, napr. pri rakovine prsníkovej žľazy, sa musí úplne odstrániť nádorové tkanivo. To vedie k prerušeniu miazgovodov a tým k hromadeniu lymfatickej tekutiny s menovanými následkami. V prípade rakoviny sa väčšinou musia odstrániť aj okolité lymfatické uzliny prislúchajúce k danej oblasti rakoviny. Kvôli následným rozdeľovacím procesom vo zvyšnom lymfatickom systéme potom často vznikajú bolestivo rozšírené lymfatické cievy, ktoré musia znášať zvýšený transport lymfatickej tekutiny. Takéto lymfatické cievy sa potom nazývajú aj ako lymfangiektázy.

 

Symptómy

Akútna lymfangitída

 • Zapálená lymfatická cieva sa javí ako pod kožou uložený červený pás. Preto sa lymfangitída ľudovo mylne nazýva aj ako otrava krvi.
 • Lymfatické uzliny ležiace v bezprostrednej blízkosti sú opuchnuté a bolestivé na tlak.
 • Pacient má väčšinou horúčku.

 

Chronická lymfangitída

V chronickom štádiu vykazuje lymfangitída symptómy lymfedému. Pacient sa sťažuje na ťažobu a pocit napätia v postihnutých končatinách. Následné opuchnutie, edém, nevykazuje za normálnych okolností žiadne zvláštne sfarbenie a nie je bolestivé.

V pokročilom chronickom štádiu dochádza väčšinou ku kožným zmenám. Tieto svrbiace kožné zmeny sú plošne sčervenané a posiate pľuzgierikmi, chrastami alebo šupinkami. Tieto zmeny sa potom nazývajú ekzémom.

Trofické poruchy tkaniva, čiže poruchy, ktoré pochádzajú z poruchy postihnutej končatiny podmienenej látkovou výmenou, sa väčšinou pripájajú k týmto kožným prejavom.

V najhoršom prípade môžu byť poškodené najvrchnejšie a nakoniec najhlbšie položené kožné vrstvy. Poškodenie povrchových kožných vrstiev sa nazýva erózia, poškodenie hlbšie položených kožných vrstiev sa volá ulkus.

 

Diagnóza

Lekárske vyšetrenie

Rozsiahla anamnéza (chorobopis), ako i inšpekcia a palpácia (prehmatanie) sú pri lymfangitíde hlavnou oporou stanovenia diagnózy.

Anamnéza je pre diagnózu smerodajná. Pri nej lekár zisťuje, či by vyvolávajúcou príčinou ochorenia mohli byť poranenia alebo iné traumy.

Rovnako dôležitá je takzvaná inšpekcia pacienta. Inšpekcia pritom znamená dôkladná obhliadka a posúdenie tela pacienta.

Ako palpáciu označujeme manuálne zisťovanie, napr. opuchov končatín pacienta.

 

Laboratórium

V laboratóriu sa vyšetruje krv na rôzne parametre zápalu, ako napr. na C-reaktívny proteín. Ide pritom o proteíny, ktoré pri rôznych zápaloch vždy vyvolávajú špecifický nárast množstva v krvi. Patria k nim aj biele krvinky, čiže leukocyty.

Rýchlosť sedimentácie červených krviniek je tiež zvýšená, to je všeobecným znakom toho, že telo vykazuje zápal.

 

Scintigrafia lymfatického odtoku

Scintigrafia lymfatického odtoku je vyšetrovacia metóda nukleárnej medicíny, robí sa teda za použitia rádionuklidu. Za týmto účelom sa do „plávacích blán“ medzi prstami na rukách resp. na nohách injekciou vstrekuje cca. 0,5 ml nanocollu, určitého bielkovinového koloidu, ktorý je označený Tc 99m. Následne sa scintilačnou kamerou po určitú dobu, v zriedkavých prípadoch až 24 hodín, sleduje rozloženie rádioaktívne označenej substancie v nohách alebo rukách. Lekár môže týmto spôsobom zobraziť aj malé úseky lymfatických ciev a variácie lymfatického systému. Tak zistí, nakoľko a akým spôsobom je lymfatický systém poškodený.

Toto vyšetrenie sa väčšinou robí na posúdenie chronickej formy priebehu.

Ak má pacient viac než 40 rokov, a ako príčinu nemožno vylúčiť rakovinu, malo by sa zistenie poškodeného lymfatického systému previesť pomocou následných vyšetrení:

 • gynekologické a urologické vyšetrenie
 • sonografia a , ak je to potrebné
 • počítačová tomografia

 

Terapia

Pri existencii lymfangitídy by sa postihnutá končatina alebo postihnutá oblasť mala znehybniť.

Bakteriálna infekcia by sa, podľa druhu pôvodcu, mala liečiť vhodnými antibiotikami. Na to je niekedy potrebné vyhotovenie antibiogramu, aby sa zistila rezistencia baktérií. Pod rezistenciou rozumieme odolnosť jednotlivých baktérií voči rôznym antibiotikám. Lekár tak môže nasadiť správne antibiotiká a zabezpečiť, aby boli pôvodcovia skutočne zničení, resp. aby sa im zabránilo v ich rozmnožovaní. To zabráni aj recidíve ochorenia a chronicite lymfangitídy.

Pri infekcii stafylokokmi by sa malo liečiť Flucloxacilinom alebo Vancomycinom. Flucloxacilin patrí do skupiny penicilínov, ktoré brzdia vytváranie bunkovej steny baktérií. Predáva sa pod obchodným názvom Staphylex.

Pri infekcii streptokokmi by sa mal užívať penicilín V alebo penicilín G. Penicilín tiež bráni vytváraniu bunkovej steny a možno ho dostať v lekárni pod obchodným názvom Penicilín G alebo Izocilin.

Ak je to nutné, musí sa postihnutá oblasť operačne sanovať, t. zn., že postihnuté miazgovody sa musia operačne odstrániť.

Pacienti v chronickom štádiu lymfangitídy s už existujúcim lymfedémom by sa mali vyvarovať všetkých druhov čo i len malých poranení. Ďalej by títo pacienti mali prevádzať vhodné cviky zamerané na odstránenie edému.

Dôležitou súčasťou terapie je odborne prevedená manuálna lymfatická drenáž. Je to špeciálna forma masáže trením. Na vyprázdnenie upchatých miazgovodov sa končekmi prstov tlačí na kožu v smere miazgovodov, aby sa tak lymfa pomaly navrstvila.

Sekundárne lymfedémy pri malígnych procesoch, čiže zhubné nádory, sú naproti tomu mimoriadne ťažko liečiteľné a žiaľ často odolné voči terapii.

 

Komplikácie

Akútna lymfangitída by vždy mala byť pre pacienta a ošetrujúceho lekára varovaním. Lebo tento zápal by mohol byť východiskovým zdrojom sepsy.

Pri sepse ide vždy o „ozajstnú“ otravu krvi!

Je vyvolávaná mikroorganizmami ako sú baktérie, vírusy alebo plesne, ktoré sa do krvného riečiska šíria z jedného ohniska infekcie. Sepsa je veľmi nebezpečnou chorobou, ktorá sa musí ihneď intenzívne liečiť. Napriek tomu na sepsu zomiera okolo 50 % chorých pacientov, lebo terapia sa často nasadí príliš neskoro, alebo nemožno nájsť ohnisko infekcie.

 

Prognóza

Choroba sa zhoršuje, keď nemožno zabrániť vracajúcim sa, takzvaným recidivujúcim kožným infekciám. Preto je nutná správna liečba antibiotikami a vyhýbanie sa neskorším poraneniam vrátane bezvýznamných poranení kože.

Po bezvýznamných poraneniach sa môžu vyskytnúť takzvané lymfatické fistuly, ktoré sa liečia cielenou kompresívnou liečbou a preventívne antibiotikami. Ako lymfatická fistula sa označuje novo vzniknuté spojenie medzi miazgovodmi, ktoré lymfe umožňuje prúdenie inými cestami.

Nesprávne alebo nadmerné zaťažovanie kostry chodidla nadváhou nohy s lymfedémom môže viesť k príliš silným bolestiam. Preto je počas tohto štádia dôležité bezpodmienečné znehybnenie postihnutej oblasti.

Všeobecne platí, že priemerná dĺžka života pacientov s lymfangitídou nie je obmedzená.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 5. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 6. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Zmeniť kuchynský odpad na substrát do kvetináča už dokáže každý
 2. Plasty sú čoraz viac out. Pri pive od Prazdroja čoskoro zmiznú
 3. METLIFE SLOVENSKO získala certifikát Zodpovedná organizácia
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 7. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 8. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 9. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 11 226
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 617
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 152
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 7 083
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 314
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 4 156
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 713
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 699
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 699
 10. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 2 232
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bitka futbalových chuligánov počas zápasu Trnava - Slovan.

Bitka v Trnave bola návratom do minulého storočia.


a 1 ďalší 6 h
Univerzita Komenského v Bratislave.

Na reforme visí pol miliardy eur.


18 h
Očkovanie proti covidu v Trnave.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 470-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 977 obetí.


a 1 ďalší 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu