Psychické napätie následne vedie k zvýšenému napätiu v svaloch nachádzajúcich sa v okolí šije, krku a hlavy. A práve toto napätie vyvoláva zdravotné ťažkosti, ktorými zvyčajne ospravedlňujeme nedostatky v práci, nezaplatené účty alebo každodennú podráždenosť. Väčšina postihnutých osôb trpí na celkovú bolesť hlavy, ktorú prirovnáva k zovretiu príliš tesným opaskom. Občas sa pacienti sťažujú na tupé pobolievanie, tlak v spánkoch či na pocit, že nie sú schopní jasne myslieť.
Migréna, patriaca do skupiny cievnych ochorení, postihuje najmä ženy, ktoré tvoria až 70% všetkých pacientov s touto diagnózou. Pre migrénu je typická silná pulzujúca bolesť zasahujúca zvyčajne polovicu hlavy. Bolesť spravidla sprevádza dávenie a nevoľnosť, zriedkavejšie aj trasenie rúk a závraty. U mnohých pacientov sa objavujú tzv. varovné signály, ako sú bodky pred očami a tŕpnutie končatín.
Kedy treba navštíviť lekára?Priemerný človek trpí častými bolesťami hlavy väčšinou bez vážnejšej príčiny. Niekedy však môžu tieto bolesti signalizovať závažné ochorenie.
Ak si všimnete nasledujúce príznaky, urýchlene vyhľadajte lekára:
Máte vyše 40 a až teraz ste začali trpieť opakujúcimi sa bolesťami hlavy Bolesť sa premiestňuje po celej hlave Bolesť sa stupňuje Hlava vás bolí čoraz častejšie Bolesti hlavy sa opbjavujú „bez príčiny“ Bolesti hlavy vám začínajú prekážať pri výkone bežných povinností Bolesť sprevádzajú zosilnené neurologické príznaky, napr. stŕpnuté končatiny, závraty, poruchy videnia alebo zhoršovanie pamäti Bolesť hlavy sprevádzajú iné poruchy či bolestiAko vybabrať s bolesťou hlavy?Vezmite si acylpyrín, ale najviac dve tabletky
Na tenzné bolesti hlavy, ktoré sa objavujú raz až dvakrát mesačne, zaberajú protizápalové nesteroidné lieky, ako je ibuprofén, paralen či acylpyrín. Pri predávkovaní však môže nastať opačný účinok a bolesť sa vystupňuje ešte väčšmi.
S liekmi neváhajte
Ak ste sa rozhodli, že si vezmete acylpyrín, užite tabletku ihneď po prepuknutí bolesti. Neskôr už liek nemusí zabrať.
Cvičenie ako prevencia
Pri miernej bolesti pomáha fyzické cvičenie. Ak vás trápia silné bolesti, necvičte.
Nespite veľmi dlho, nespite cez deň
Mnohí jedinci vedia migrénu prespať. Ale nepreháňajte to. V opačnom prípade sa môžete ráno zobudiť s bolesťami hlavy. Hoci v niektorých prípadoch môže pomôcť aj spánok počas dna, netreba sa na to spoliehať.
Spite v prirodzenej polohe
Nikdy nezabúdajte, že spánok v neprirodzenej polohe alebo na bruhu môže privodiť svalové napätie krčných svalov, a tým aj migrénu.
Nehrbte sa, seďte rovno
Aj tu platí rovnaká zásada ako pri spánku. Keď vás bolí hlava, zbytočne ju neskláňajte ani neotáčajte.
Studené obklady
Proti bolesti hlavy pomáhajú studené obklady na čelo alebo na krk.
Horúca sprcha
Niekedy zasa prináša úľavu horúca sprcha.
Dýchajte zhlboka
Lekári odporúčajú aj relaxačné dýchacie cvičenia. Pri správnom dýchaní sa bránica zdvíha vyššie ako hrudník.
Používajte ruky
Úľavu vám môže priniesť aj masáž bolestivých miest alebo akupresúra, teda tlak na určité časti tela. Bolesti hlavy zmiernite, ak silno stlačíte miesto medzi ukazovákom a palcom na ruke, alebo kostné časti chrbti, ktoré sa dajú nahmatať na krku (stlačiť obomi palcami).
Noste pásku na čele
Tesné obviazanie hlavy, overená metóda našich babičiek, potláča bolesť vďaka tomu, že sa zastavuje prílev krvi do pokožky hlavy. Zmierni sa tak pulzovanie v spánkoch, typické pre migrénu.
Nepoužívajte veľa voňavky
Výrazné voňavé látky môžu zosilňovať, ba niekedy aj vyvolať silný záchvat migrény.
Buďte zdržanliví
Počas pretrvávajúcej migrény by ste mali obmedziť sexuálny život.
Uchýľte sa na pokojné miesto
Pri migréne pomáha pokoj a ticho.
Chráňte si oči
Osoby trpiace častými migrénami by sa mali vyhýbať silnému svetlu. Páliace slnko, žiarivky a dokonca aj televízna obrazovka, či obrazovka počítača môžu spôsobiť slzenie, únavu očí a nakoniec bolesť hlavy. Dobrou pomôckou sú slnečné okuliare. Ak pracujete na počítači, robte si často krátke prestávky alebo používajte okuliare s tmavšími sklami.
Nepite veľa kávy
Bolesť hlavy môže vyvolať aj väčšie množstvo kofeínu. Denne by vám mali stačiť dve šálky kávy.
Zabudnite na žuvačky
Pri žuvaní žuvačiek tŕpnu oslabené čelustné svaly, čo následne môže spôsobiť bolesť hlavy.
Soľte primerane, jedzte pravidelne
U mnohých ľudí vyvoláva migrénu príliš veľa soli. Snažte sa pravidelne stravovať. Ak dlhší čas nejete, organizmus nemá dostatok glukózy, v dôsledku čoho sa stihnu mozgové cievy. Pri ďalšom jedle sa však rýchlo rozšíria a môžu vyvolať bolesť hlavy.
Uvedomte si, čo jete
Pokúste sa zistiť, aké potraviny vám škodia a vylúčte ich zo stravy. Bolesti by mali pominúť.
Nejedzte horčicu a párky
Párky, podobne ako všetky drhy mletého mäsa, obsahujú konzervačné prostriedky rozširujúce cievy, čo následne môže viesť k bolestiam hlavy.
Riziko čínskej kuchyne
Žiaľ nikto nevaroval milovníkov dobrého jedla pred glutamánom sodným. U jedincov, ktorých organizmus nie je schopný absorbovať tento dôležitý prvok čínskej kuchyne, sa totiž môže prejaviť pulzujúca bolesť hlavy.
Nejedzte čokoládu, syry a orechy
Tieto výrobky obsahujú tyramín, ktorý pravdepodobne vyvoláva bolesti hlavy. Našťastie organizmus si vie vytvoriť odolnosť voči tejto látke.
Nefajčite pri šoférovaní
Nefajčite v aute. Počas jazdy sa totiž hladina oxidu uhoľnatéh v krvi zdvojnásobí, čo môže obmedziť prietok krvi v mozgu. Samozrejme, ak trpíte na časté bolesti hlavy, nemali by ste vôbec fajčiť.
Obmedzte alkohol
Pozor na koktaily! Jeden pohárik vám určite neuškodí, ale ďalší si už radšej nedávajte. Navyše niektoré koktaily môžu obsahovať tyramín.
Opatrne so zmrzlinou
Zmrzlinu jedzte pomaly. Ústna dutina sa musí ochladzovať postupne, nie naraz.
Na horách užívajte vitamín C a kyselinu acetylsalicylovú
Vysoko položené miesta môžu spôsobovať bolesť hlavy. Pred odchodom do hôr aj na horách užívajte 300 až 500 mg vitamínu C denne. Takisto môžete brať dve tabletky lieku s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. Predtým sa však poraďte s lekárom.
Na záverZmiernite životné tempo, vyhýbajte sa stresom a usmievajte sa. Uvoľnené svaly nedajú šancu bolestiam hlavy.
[ Späť na hlavné menu ]