včerajšia ovsená kaša či rozvarená mrkva. To zďaleka nie je všetko. Rovnako pôsobia ranné stresy, havárie na ceste, názorné zobrazenie plastickej chirurgie, zápach mastných hamburgerov, blato pod hromadou tlejúceho lístia, plienky, pokazená ryba či pohľad na iných ľudí, ktorým je nevoľno.
Ako sa cítite po dočítaní tohto zoznamu? Nezdvihol sa vám žalúdok? Alebo sa vám azda stiahlo hrdlo? Nebojte sa. Na potlačenie žalúdočnej nevoľnosti existujú rôzne metódy.
Kedy treba navštíviť lekára? Žalúdočná nevoľnosť je príznakom mnohých chorôb
Existuje najmenej 25 chorôb, ktoré sa prejavujú úpornými žalúdočnými ťažkosťami. Ak žalúdočná nevoľnosť neustúpi ani po dvoch dňoch, vyhľadajte lekára.
Ako vybabrať so žalúdočnou nevoľnosťou? Len trocha tekutiny, nie veľmi studenej a sýtenej
Ak pociťujete smäd, pite nesladený čaj alebo šťavu. Uprednostnite vlažné nápoje, prípadne tekutiny s izbovou teplotou. Príliš studené nápoje by totiž mohli spôsobiť tepelný šok žalúdka. Naraz by ste nemali vypiť viac ako 30 až 60 gramov a nápoje by mali byť čiastočne zbavené bubliniek.
Najskôr sacharidy
Ak má nevoľnosť miernu podobu a pociťujete hlad, zjedzte malé množstvo sacharidov v podobe škrobu, napr. toast či sušienku. Keď žalúdočná nevoľnosť ustúpi, môžete prejsť na ľahké bielkoviny (kuracie prsia, ryba).
Upokojujúce prostriedky
Podráždený žalúdok musíte najprv upokojiť. Užite lieky proti dáveniu, neutralizujú nadbytok kyseliny soľnej v žalúdku. Alebo skúste koreň ďumbiera. Preparát sa dá kúpiť v podobe kapsúl, pričom dávkovanie závisí od ťažkostí.
Dávenie
Zaručeným spôsobom, ako zmierniť ťažkosti, je dávenie. Ide o najúčinnejšiu metódu, ako sa rýchlo zbaviť žalúdočnej nevoľnosti. Neodporúča sa vyvolávať dávenie umelo.
Na záver Ak si dobre rozmyslíte, čo a koľko pojete, určite nebudete mať problémy so žalúdkom. A hoci neradi vyhadzujete staršie jedlo, je lepšie ho vyhodiť, ako si pokaziť žalúdok.