Stáva sa vám, že sa očné beľmo z ničoho nič pokryje červenými žilkami a vyzerá ako mapa posiata hustými cestami?
Alebo na očnom beľme sa vám objavila červená škvrnka. Ako ste k nej prišli? O žiadnom úraze neviete, nikde nijaký opuch, nepociťujete bolesť, vidíte stále rovnako.
Ako si chrániť oči? Aj oči potrebujú dostatok vody
Ak sú sčervenené oči dôsledkom nedostatočného spánku, stačí odpočinok. Keď sú oči zavrete 7 až 8 hodín, zvyšuje sa ich hydratácia. Pri bdení, naopak, vysychajú. A suché oči bývajú sčervenené.
Zápal viečok
Príčinou sčervenených očí môže byť aj zápal okrajov viečok, odborne nazývaný blefaratída. Vtedy viečka dôkladne zmyte teplou vodou, potom ic očistite od odumretých buniek, mastnoty, baktérií, mejkapu a lupín.
Kvapky používajte s mierou
Kvapky obsahujú látky sťahujúce cievy, takže po ich použití sčervenenie na chvíľu ustúpi. Žiaľ väčšina týchto prostriedkov vyvoláva tzv. spätný efekt a po niekoľkých hodinách dochádza k zosilneniu príznaku. Preto kvapky používajte s mierou.
Prelievate „krokodílie slzy“
Vrátili ste sa z práce so sčervenenými očami? To je jasný signál, že oči vyschli. Rýchlu pomoc vám poskytnú kvapky na báze umelých sĺz, ktoré sa dajú zakúpiť v lekárni. Tento prípravok na rozdiel od očných kvapiek nesťahuje cievy.
Studený obklad
Dajte si na zavreté oči vreckovku navlhčenú v studenej vode. Chlad sťahuje cievy bez toho, aby došlo k spätnému efektu. Navyše voda napomôže zvlčeniu očných gúľ.
Na záver Krvavá škvrnka na okraji beľma nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, horšie však je, keď zorničku zasiahne krvný výron. Každý prípad, keď cez zorničku vidieť krv v hĺbke oka, treba brať vážne a ihneď navštíviť lekára. Občas sa stáva, že krvný výron nie je viditeľný, ale oko je bolestivé a postihnutý prestáva jasne vidieť. Ide o príznak vážneho ochorenia, ktoré vyžaduje odbornú starostlivosť.