drobučkých škrabancov a snehobiely porcelán rýchlo stratí lesk.
Naše zuby sa dajú prirovnať k tejto vzácnej, kedysi neporušenej šálke. Aj na sklovinu dennodenne útočí káva, čaj, kyslé ovocné šťavy, cigarety. Zuby sa pred sfarbením jednoducho nedajú uchrániť, dá sa však dosiahnuť spomalenie tohto procesu.
Ako vybabrať so sfarbením zubov a zachovať si pekný chrup? Čistite si zuby po každom jedle
Zuby si čistite pravidelne a dôkladne po každom jedle.
Jedlá sóda
Zuby si môžete vyčistiť jedlou sódou. Z jedlej sódy a peroxidu vodíka vymiešajte pastu pripomínajúcu bežné pasty na zuby. Táto zmes má určitú schopnosť odstraňovať nežiaduce sfarbenie. Musíte však dávať pozor na ďasná, lebo sóda pôsobí dráždivo.
Kontrola povlaku
Po vyčistení zubov si vypláchnite ústa roztokom, ktorý zafarbí neodstránený zubný kameň. Zároveň si tak preveríte účinnosť čistenia chrupu. V miestach, kde zostal zubný kameň sa zuby pod vplyvom roztoku zafarbia. Táto metóda privedie pacientov k dokonalejšiemu čisteniu chrupu.
Čistenie zubnou niťou
Na medzizubné priestory, kam sa nedostane zubná kefka, používajte zubnú niť, alebo zubné kefôčky.
Elektrická kefka
Elektrická kefka môže odstrániť až 98,2 percenta povlaku. Nezabudnite na správnu techniku čistenia zubov.
Antibakteriálne výplachy
Priaznivo pôsobia aj antibakteriálne výplachy, ktoré rozpúšťajú zubný kameň a obmedzujú tvorbu povlaku.
Žuvačky
Ak si nemôže vyčistiť zuby, dajte si žuvačku. Zvyšuje tvorbu slín, ktoré vyčistia zuby za vás.
Na záver Neexperimentujte so zubnými pastami, ktoré podľa reklamy vrátia vašim zubom lesklú, ničím nenarušenú belosť. Niektoré látky obsiahnuté v paste môže priniesť rýchle výsledky, ale stáva sa, že súčasne s nežiaducim sfarbením sa odstráni aj vrstva skloviny. Podobne pôsobí aj príliš razantné čistenie zubov – ničí sklovinu rovnako ako ostrá zubná kefka či pasta.