ktoré vám pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré sprevádzajú tieto zápalové stavy kože.
Príčiny Príčiny ochorenia nemusia byť jasné, môžu byť dedičné, alebo sa vytvoria pri styku s určitou látkou.
Príznaky Zmeny na pokožke, nielen v mieste styku, ale aj na vzdialenejších častich kože.
Liečba Najlepším spôsobom domácej liečby je hydratácia, čiže zvlhčovanie pokožky.
Ako vybabrať s dermatitídou a ekzémom? Vyhýbajte sa suchému vzduchu
Keďže suchý vzduch zhoršuje zápal kože, príznaky ochorenia silnejú najmä vo vyhrievaných miestnostiach. Je potrebné dbať na dostatočnú vlhkosť vzduchu, napr. odparovačmi, mokrými uterákmi na radiátoroch. Jeden zvlhčovač nestačí, treba ich viac. Dobré sú aj elektrické zvlhčovače, postavené blízko postele.
Kúpeľ vo vlažnej vode
Čoraz viac sa spochybňuje názor, že ľudia so zápalom kože sa nesmú kúpať. Dôležité je, aby voda nebola horúca, ale vlažná a pobyt v nej nebol dlhší ako 20 minút. Dobré je do vody pridať oleje (dostať v lekárni), ktoré zároveň pokožku dostatočne premastia. Pri dermatitíde môžete používať bežné mydlo, ale radšej menej ako viac. Ak nepoužijete olej do vody, po kúpeli je potrebné ošetriť pokožku hydratačným a mastným krémo, prípadne telovým mliekom.
Miesto mydla
Ak reagujete alergicky na mydlo, skúste vložiť hrsť ovsených vločiek do vreckovky, na koncoch ju zviažte a použite ako špongiu. Inou alternatívou je nasypať do vlažnej vody dve polievkové lyžice nadrobno pomletých vločiek.
Opatrne s prípravkami proti poteniu
Mnohé antiperspiranty obsahujú chlorid hlinitý, síran hlinitý alebo hydrát chloridu zirkoničitého, ktoré pôsobia dráždivo na citlivú pokožku.
Vyberajte si osvedčené prostriedky s upokojújúcimi substanciami, ako je alantoín, oxid zinočnatý, oxid horečnatý, hydroxid hlinitý alebo trietanolamín.
Vyskúšajte krémy s nízkym obsahom kortikoidov
Na zmiernenie svrbenia alebo zápalu môžete použiť krém s hydrokortizónom (0,5%). Väčšie dávky kortikoidov sa dajú aplikovať na postihnutú kožu len po dohode s lekárom.
Bavlnená bielizeň
Bavlnená bielizeň je oveľa zdravšia ako bielizeň z vlny alebo umelých vlákien. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom a látkam, ktoré dráždia kožu (čistá vlna). Dbajte na to, aby ste nenosili príliš tesné, ale ani zlé priliehajúce odevy.
Stop umelým nechtom
Umelé nechty samy o sebe nespôsobujú ťažkosti, zdrojom problémov však býva formaldehyd nachádzajúci sa v lepidlách. Práve táto zložka a jej polyméry obsiahnuté v umelých nechtoch môžu vyvolávať nežiadúce príznaky, ak podráždenie očí, nosa a dýchacích ciest, ale aj k vzniku kožných vyrážok. Ak máte potodzrenie na alergiu, jediným spôsobom liečby je vyhýbať sa alergénu, teda umelým nechtom. V tomto prípade platí dvojnásobne, že zdravie je dôležitejšie ako krása.
Zamyslite sa nad stravou
Kožné vyrážky môže vyvolávať aj alergia na potraviny. Týka sa najmä dojčiat a malých detí. Medzi potraviny, ktoré spôsobujú vyrážky, patrí napr. mlieko alebo pomarančová šťava. Ale prv, ako ich vylúčite zo stravy, presvedčte sa, či sú naozaj príčinou kožných problémov, príp. sa poraďte s lekárom.
Dospelý si môžu spôsob výživy zmeniť aj sami. Ak máte podozrenie, že nejaká zložka stravy vyvoláva vyrážku, vyraďte ju na určitý čas z jedálneho lístka. Ak začnú príznaky ustupovať, znamená to, že príčinou bola alergia na danú potravinu.
Vyhýbajte sa teplotným zmenám
Silné svrbenie môže vyvolať aj prechod z teplého bytu na mrazivý vzduch alebo z klimatizovanej miestnosti pod horúcu sprchu. Nezabúdajte, že vyrážka „neznáša“ horúce kúpele a sprchy.
Nefarbený toaletný papier
Osoby trpiace na kontaktnú dermatitídu by mali používať výlučne biely toaletný papier. Farbivá obsiahnuté v papieri pôsobia dráždivo na pokožku.
Antihistaminiká
Tieto lieky bránia uvoľňovaniu histamínu z tukových kožných buniek a tak zmierňujú klasické prejavy alergie, ako je bolesť hlavy, výtok z nosa alebo svrbenie.
DÔLEŽITÉ: Antihistaminiká vyvolávajú ospalosť, preto ich nesmú užívať vodiči motorových vozidiel a osoby obsluhujúce mechanické zariadenia.
Raz perte, dva razy pláchajte
Pri kožných vyrážkach je nesmierne dôležité dôkladne vypláchať čerstvo vypranú bielizeň (na bielizni nesmú zostať zvyšky pracieho prášku). Pri zmene pracieho prášku nezabudnite sledovať, či naň nereagujete alergicky.
Nakoniec Ešte jeden postreh. Zistilo sa, že pacienti s kožným ochorením sú náchylnejší na sivý zákal a preto by častejšie navštevovať očného lekára.