SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Vitamíny

O vitamínoch všeobecne. Vitamíny sú základné kamene nášho zdravia. Ľudské telo si väčšinu vitamínov nevie vyrábať samo, preto sú doležitou súčasťou našej stravy. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu (nedostatočná, na vitamíny chudobná strava alebo choroba)

O vitamínoch všeobecne

Vitamíny sú základné kamene nášho zdravia. Ľudské telo si väčšinu vitamínov nevie vyrábať samo, preto sú doležitou súčasťou našej stravy. Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu (nedostatočná, na vitamíny chudobná strava alebo choroba) neprijímame dostatok vitamínov z potravy, dochádza k hypovitaminóze. Každý vitamín má niekoľko špecifických úloh a jeho nedostatok môže viesť k vážnemu ochoreniu. Odborníci odporúčajú denné hodnoty živín, ktoré priemerný človek získava zo stravy. Sú známe ako "referenčný príjem potravy" a určujú množstvo živín, dostačujúcich pre 97% celej populácie. Individuálne nároky každého jednotlivca sa však budú trocha líšiť. Väčšie nároky môžu mať muži ako ženy, alebo naopak. Dojčatá, deti a dospievajúci majú špecifické potreby, rovnako ako rekonvalescenti a starší alebo chorí ľudia. Vitamíny sa klasifikujú podľa toho, či sú alebo nie sú rozpustné v tukoch alebo vo vode. Vitamíny rozpustné v tukoch sú vitamíny A, D, E a K. Nevylučujú sa z tela močom, takže ich nadmerný príjem predstavuje isté zdravotné riziko, dokonca si nadmernými dávkami vitamínov rozpustných v tukoch môžeme poškodiť zdravie. Dochádza k tzv. hypervitaminóze. Dodržujte preto doporučené dávkovanie, neužívajte viac vitamínových prípravkov naray. Pokiaľ si doprajete nadmerné množstvo zeleniny a ovocia, kľudne vynechajte v ten deň dávku vitamínových prípravkov. Osem vitamínov skupiny B a vitamín C sa vo vode rozpúšťajú a s výnimkou vitamínu B12 sa v tele neukladajú do zásoby.

Vitamín A je nevyhnutný pri tvorbe očného farbiva, ktorké umožňuje farebné videnie a pre rast a obnovu buniek kože a slizníc, najme v dutine ústnej a v nosohltane. Vitamíny skupiny B sa uplatňujú pri látkovej premene. Thiamín (vitamín B1) sa podieľa na látkovej premene cukrov a má vpluv na funkciu nerovových a svalových buniek. Riboflavín (vitamín B2) pomáha pri využití kyslíku v bunkách (tzv. bunkové dýchanie) a pyridoxín (vitamín B6) je využívaný pri látkovej premene bielkovín a ovplyvňuje i funkciu nervových buniek. Kyselina panthothenová (vitamín B5) ovplyvňuje reakcie v koži a slizniciach, čim sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Vitamín D je potrebný pre správne využigie vápnika, rast a vývoj kostného tkaniva a zubov. Vitamín E sa vyskytuje pri rôznych reakciách v tele ako antioxidačná látka, podieľa sa pri metabolizme cukrov a bielkovín a pri regulácii hormonálnych funkcií. Nikotinamid je využívaný pri látkovej premene bielkovín a cukrov a ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy. Vitamín C je nevyhnutný pre správny vývoj väzivového tkaniva a priaznivo ovplyvňuje činnosť imunitného systému.

Vitamín A (retinol)

Nevyhnutný pre rast a bunkový vývoj, zrak a imunitné funkcie. Pomáha udržiavať zdravú kožu a sliznice dýchacích, tráviacich a močových ciest. Karotén sa môže v organizme správať ako dôležitý antioxidant

Získava sa z retinolu v živočíšnej potrave a z betakaroténu v rastlinnej potrave. Retinol obsahuje:pečeň, olejnaté ryby, vaječný žĺtok, syr, maslo. Betakarotén obsahuje:mrkva, tekvica, marhule, cukrový melón, zelená listová zelenina

.

 • Nedostatok vitamínu A sa prejavuje šeroslepotou, zvýšeným rizikom infekcie, dýchacími ťažkosťami, poškodením zraku a v extrémnych prípadoch aj slepotou.
 • Príznaky predávkovania sú otupenosť, padanie vlasov, zvracanie, poškodenie pečene a kostí, zvýšené riziko potratu a poškodenia plodu. Nadbytok karoténu môže spôsobiť žlté zafarbenie pokožky.
 • Preto nikdy neprekračujte doporučené dávky, vyjádrené v mezinárodných jednotkách (I.U.).
 • Denná doporučená dávka pre dospelých: 5000 I.U. pre mužov, 4000 I.U. pre ženy
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 7-10 rokov: 250I.U., 4-6rokov: 170 I.U., 1-3 roky: 140 I.U.
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 4000 I.U (rozhodne nepřekračovat 5000 I.U.)
 • Betakarotén je o niečo bezpečnejší ako vitamín A. Napriek tomu ani u neho neprekračujte doporučenú dennú dávku, ktorá se u dospelých pohybuje medzi 6-15 mg a u detí medzi 3-6 mg.

Vitamín B1 (thiamín)

Nevyhnutný na získavanie energie zo sacharidov, tukov a alkoholu. Bráni v tele tvorbe toxických látok, ktoré môžu poškodzovať srdce a nervový systém. Získavame ho z nasledujúcich surovín: bravčovina, pečeň, srdce, obličky, obohatené obilniny, obohatený biely chlieb, zemiaky, orechy a strukoviny. Nedostatok sa prejavuje stratou chuti do jedla, zmätenosťou, opuchmi končatín, brnením v končatinách, stratou vnímania, nervovými poruchami, svalovou slabosťou a zväčšením srdca.

 • Príznaky predávkovania nie sú sú známe, nakoľko vyššie dávky sú úplne vylúčné z tela.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých: 0,9-1,5 mg pre mužov a 0,8-1,1mg pre ženy (vrátane tehotných žien).
 • Doporučená denná dávka pre deti vo veku 3-14 rokov: 0,9-1,0 mg a vo veku 1-3 rokov: 0,3-0,7 mg

Vitamín B2 (riboflavín)

Pomáha uvoľňovať energiu z potravya je nevyhnutný pre funkciu vitamínu B6 a niacínu. Napomáha aj k udržaniu dobrého stavu pokožky a očí, je významný pre dobré vstrebávanie sacharidov, tukov a aminokyselín. Medzi dôležité zdroje tohto vitamínu patrí mlieko, jogurt, vajcia, mäso, hydina, ryby a obohatené raňajkové obilniny. Jeho mierny nedostatok sa prejavuje rozlične, sú pozorované zápaly ďasna, jazyka a pálenie v očiach. Väčší nedostatok sa prejavuje suchými, popraskanými perami, krvou podliatymi očami, dermatitídami, miernou málokrvnosťou.

 • Príznaky predávkovania nie sú sú známe, nadbytok sa vylučuje močom, v ktorom spôsobuje jasnožlté zafarbenie
 • Denná doporučená dávka pre dospelžch a mladistých: 1,4-1,8 mg pre mužov, 1,2-1,3 mg pre ženy
 • Denná doporučená dávka pre deti voe veku 7-10 rokov: 1,2 mg, 4-6 rokov: 1,1 mg, 1-3 rokov: 0,4-0,8 mg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 1,6 mg

Vitamín B3 (niacín, nikotínamid, vitamín PP)

Nevyhnutný na tvorbu energie v bunkách, je významný pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti. Pomáha udržiavať zdravú kožu a dobré fungovanie tráviaceho ústrojenstva. Je obsiahnutý v každej zelenine a mäse, najmä v pečeni, sušenom ovocí a orechových jadrách. Jeho nedostatek se prejavuje ako únava, depresia, pigmentová kožná vyrážka (najmä po slnečnom ožiarení), dermatitída, anémie (chudokrvnosť), hnačka a v pokročilých prípadoch aj demencia.

 • Vysoké dávky kyseliny nikotínovej môžu spôsobiť sčervenanie kože a poškodenie pečene.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistých: 15-20 mg pre mužov a 13-15 mg pre ženy
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 7-10 rokov: 13 mg, 4-6 rokov: 12 mg, 1-3 rokov: 5-9 mg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 17 mg

Kyselina pantothénová (vitamín B5)

Pomáha uvoľňovať energiu z potravy, nevyhnutná na syntézu cholesterolu, tuku a červených krviniek.

Jej nedostatok je vzácny, pretože je široko rozšírená v potrave. Obsiahnutá v každej zelenine a mäse, hlavne v pečeni, sušenom ovocí a orechoch. Vyššie dávky sú podávané pri poruchách kože, kedy urýchľuje hojenie. Nedostatok môže viesť k zníženiu citlivosti a vyvolať pálenie v prstoch.

 • Príznaky predávkovania nie sú známe.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 4-7 mg (vrátane tehotných žien)
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 7-10 rokov: 4-5 mg, 4-6 rokov: 3-4 mg, 1-3 rokov: 2-30 mg

Vitamín B6 (pyridoxín)

Pomáha uvoľňovať energiu z bielkovín, je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu, pre nervový systém a tvorbu červených krviniek. Nachádza sa v chudom mäse, hydine, rybách, vajciach, celozrnnom chlebe, obilninách, orechoch, banánoch, droždí a v sóji. Jeho nedostatek, ktorý je u zdravého človeka pomerne vzácny sa prejavuje anémiou (chudokrvnosť), poruchami hybnosti a brnením, mrazením v končatinách, zánetmi v ústach, depresiou a zmätenosťou.

 • Predávkovania spôsobuje nervové poškodenie. Dlhodobo podávané vysoké dávky vedú k poruche vnímania a funkčným poruchám v končatinách.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 1,7-2 mg pre mužov, 1,4-1,6 mg pre ženy
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 7-10 rokov: 1,4 mg, 4-6 rokov: 1,1 mg, 1-3 rokov: 0,3-1 mg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 2,2 mg

Kyselina listová (acidum folicum, vitamín B 9)

Nevyhnutná na bunkové delenie a tvorbu DNA, RNA, červených krviniek a telesných bielkovín, potrebná pre fungovanie nervového systkému. Osobitne dôležitá pred počatím a počas ťarchavosti na prevenciu defektov nervového systému. Najčastejšie sa nachádza v pečeni, zelenej listovej zelenine, ružičkovom kely, brokolici, strukovinách, pšeničných klíčkoch a chlebe. Její nedostatek vedie k málokrvnosti, poškodeniu čriev vedúcemu k poruche vstrebávania živín a poruchám hybnosti, spôsobuje brnenie a mrazenie v končatinách. Nedostatek kyseliny v tehotenstve prispievá k poškodeniu plodu. Doporučuje se preto pravidelné dodávanie tohoto vitamínu počas tehotenství.

 • Nadbytok nie je toxický, ale môže maskovať nedostatok vitamínu B12 a vyvolávať kŕče u epileptikov.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 150-200 mcg
 • Denná doporučená dávka pre deti ve veku 7-10 rokov: 100 mcg, 4-6 rokov: 75 mcg, 1-3 rokov: 25-50 mcg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 260-280 mcg

Vitamín B12 (kyanokobalamín)

Životne dôležitý pre tvorbu DNA, RNA a myelínu. Nevyhnutný aj na bunkové delenie a transport kyseliny listovej a jej derivátov do buniek. Nachádza sa v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso, hydina, ryby, vajcia, mliečne výrobky a niektoré druhy obohatených obilnín. Nedostatok sa prejavuje únavou, málokrvnosťou, brnením a mrazením v končatinách, poruchami čuchu. Môže spôsobovať degeneratíne zmeny nervového systému.

 • Príznaky predávkovania nie sú známe.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 200-240 mcg
 • Denná doporučená dávka pre deti ve veku 7-10 rokov: 100 mcg, 4-6 rokov: 75 mcg, 1-3 rokov: 25-50 mcg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 260-280 mcg

Vitamín C (kyselina askorbová)

Potrebný na tvorbu kolagénu (bielkoviny nevyhnutnej pre zdravé zuby, kosti, ďasná, chrupavky a kožu), posilňuje imunitný systém a napomáha hojeniu rán a krvotvorbe, ďalej je nevyhnutný pre funkciu neurotransmiterov-napríklad noradrenalín a sérotonín. Dôležitý ako antioxidant v organizme. Pomáha pri absorpcii železa z potravy. Zdroje tohto vitamínu sú ovocie a zelenina, najmä citrusové plody, jahody, kivi, paprika, čierne ríbezle a zemiaky Nedostatok sa prejavuje únavou, stratou chuti do jedla, bolesťami kĺbov, zápalmi ďasien, šupinatosťou kože, pomalým hojením rán, zvýšenou vnímavosťou na infekcie. Závažný nedostatok môže vyvolať duševné poruchy a vnútorné krvácanie, vedúce k málokrvnosti.

 • Nadbytok vitamínu sa bezpečne vylúči močom. Veľmi vysoké dávky však môžu u citlivých ľudí vyvolávať tvorbu obličkových kameňov, spôsobiť bolesti hlavy a privodiť poruchy spánku. Nemajú sa podávať ťarchavým ženám.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 60-100 mg (vrátane tehotných žien)
 • Denná doporučená dávka pre deti staršie ako 3 roky: 35-45 mg

Vitamín D (cholekalciferol, ergokalciferol)

Nenahraditeľný na vstrebávanie vápnika a fosforu, na tvorbu kostí a zubov. Podieľa sa na správnej funkcii kože. Jeho potreba je vyššia najmä v detstve. Zdrojmi je rybí tuk a pečeň, obohatený umelý tuk, vajcia, tuniak, losos, sardinky. Nedostatok sa prejavuje svalovou slabosťou, svalovým napätím, mäkknutím kostí, čo vedie k bolestiam a zlomeninám. U malých detí aj k deformáciám kostry.

Vysoké hodnoty vápnika v krvi vedú k ukladaniu vápnika a nenapraviteľnému poškodeniu mäkkých tkanív, ako srdca pľúc a obličiek. Neprekračujujte doporučené dávky, vyjádrené v mezinárodných jednotkách (I.U.).

 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 200-400 I.U. (5-10 mcg)
 • Denná doporučená dávka pre deti: 400 I.U. (10 mcg)
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 400 I.U. (10 mcg)

Vitamín E (tokoferol)

Ovplyvňuje tvorbu červených krvinek, zúčastňuje sa obnovhy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanín. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív preto je pridávaný do kozmetických prípravkov, ďalej má močopudné účinky čím znižuje krvný tlak. Zdrojmi sú obilné klíčky a ich olejové výťažky, sójové bôby, zelená listová zelenina, celozrá múka, vajíčka, obilie a ryby. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje zvýšený rozpad červených krviniek, neplodnosť, steriliu, degeneráciu pohlavných žliaz, zápaly obličiek, spomalené hojenie sa rán a spálenín.

Predávkovanie sa vyskytuje len zriedka, vyvoláva nežiadúce účinky, ale dlhodobý príjem nad 250mg\deň môže viesť k zvracaniu, hnačke, bolestiam brucha a svalov.

 • Denná doporučená dávka pre dospelých: 10 mg pre mužov, 8 mg pre ženy
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 11-14 rokov: 8 mg, 7-10 rokov: 7 mg, 4-6 rokov: 6 mg, 1-3 rokov: 5 mg
 • Denná doporučená dávka pre tehotné ženy: 10 mg

Biotín (vitamín H)

Vitamín H je dôležitou zložkou mnohých enzýmov, látok potrebných pri trávení a látkovej výmene, priaznivo ovplyvňuje vlasovú štruktúru. Podieľa sa taktiež na látkovej výmene cukrov, tukov a bielkovín. Nachádza sa v každej potrave, najmä v pečeni, arašidovom masle, vaječnom žĺtku, mrkve, hrachu, sóji, pšeničných klíčkoch a ovsených vločkách. Jeho nedostatok vzniká užívaním antibiotík. Podáva sa tehotným a dojčiacim matkám. Pri normálnej strave nie je nedostatok známy, ale môže byť vyvolaný pravidelným požívaním surového vaječného bielka alebo užívaním antibiotík. K príznakom patrí dermatitída, vypadávanie vlasov, únava, anorexia, anémia, vysoká hladian cholesterolu a cukru v krvi.

 • Príznaky predávkovania nie sú známe.
 • Denná doporučená dávka pre dospelých a mladistvých: 30-100 mcg (vrátane tehotných žien)
 • Denná doporučená dávka pre deti vo veku 7-10 rokov: 30 mcg, 4-6 rokov: 25 mcg, 1-3 rokov: 10-20 mcg

Vitamín K

Životne dôležitý pri tvorbe niektorých bielkovín, nevyhnutný na normálnu zrážanlivosť krvi, u starších ľudí je zodpovedný za zdravé kosti. Nachádza sa v zelenej listovej zelenine, najmä v bielej kapuste, brokolici a rúžičkovom kely, mlieku a mliečnych výrobkoch, mäse a celozrnných výrobkoch. Pri jeho nedostatku je zjavná zvýšená krvácavosť ďasien. Jeho nedostatok sa vytvára užívaním antibiotík, ktoré narúšajú črevnú flóru.

 • Predávkovanie môže spôsobiť leukémiu v detskom veku.
 • Denná doporučená dávka dosahuje 1mcg na kilogram váhy dospelého i dieťa
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 3. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 4. Päť chýb pri zateplení strechy
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 8. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 9. Bezbariérové vozidlo
 10. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 815
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 792
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 958
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 522
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 688
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 661
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 513
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 358
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 128
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Slovensko má nové denné maximum nakazených (minúta po minúte)

Nakazených koronavírusom na Slovensku je 25 100 osôb. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas brífingu s novinármi po skončení 45. schôdze vlády SR 21. októbra 2020 v Bratislave.

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Testovanie ľudí pred nemocnicou na Kramároch.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.