Prehľad O predčasnom pôrode sa hovorí pri pôrode v 24. – 37. týždni tehotnosti. Pôrodná hmotnosť pritom podľa definície leží medzi 500 a 2 500 gramami. Častosť predčasných pôrodov sa v Nemecku pohybuje pri 5 – 8 % všetkých pôrodov. K rizikovým faktorom patrí fajčenie cigariet, predchádzajúce predčasné pôrody, viacplodové tehotnosti, materské ochorenia ako diabetes mellitus a vývojové anomálie maternice. Symptómami sú predčasne začínajúce pôrodné bolesti a/alebo odtok plodovej vody. V každom prípade je pri hroziacom predčasnom pôrode nutné sledovanie a liečba v nemocnici. Možnými terapeutickými opatreniami sú pokoj na lôžku, lieky na spomalenie kontrakcií ako aj kortizón na zrenie pľúc dieťaťa alebo aj prevedenie pôrodu. Následkami predčasného pôrodu sú poruchy prispôsobenia sa na život mimo materského tela, prípadné trvalé poškodenia, hlavne mozgu a – v najhoršom prípade – smrť dieťaťa.
Všeobecné informácie O predčasnom pôrode sa hovorí pri predčasnom narodení žijúceho dieťaťa. Ešte pred niekoľkými rokmi „predčasne“ znamenalo, že dĺžka tehotnosti činila 28 až 37 týždňov a pôrodná hmotnosť sa pohybovala medzi 1 000 a 2 500 g.
Aktuálna definícia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) stanovila, že už dieťa, ktoré sa narodí po 24. týždni tehotnosti, váži viac než 500 g a vykazuje znaky života ako tlkot srdca, dýchanie alebo pulzáciu pupočnej šnúry, je predčasným pôrodom. Horné hranice ostali zachované (2 500 g, 37. týždeň). Ak sa na druhej strane dieťa narodí pred 28. týždňom tehotnosti s hmotnosťou pod 1 000 g mŕtve, označuje sa to ako potrat.
Znaky hroziaceho predčasného pôrodu Charakteristickým znakom hroziaceho predčasného pôrodu je predčasný začiatok činnosti maternice. Ženy v tejto súvislosti často hovoria o ťahaní v krížoch. Väčšinou dochádza aj k predčasnému odtoku plodovej vody, čo je spojené so zvýšeným rizikom vzostupných infekcií. Pri vaginálnom vyšetrení sa ukáže otvorenie bránky krčka maternice, ktoré súvisí s insuficienciou krčka maternice. Pod insuficienciou krčka maternice rozumieme otvorenie a/alebo skrátenie kanála cervixu bez činnosti maternice.
Príčiny Príčiny predčasného pôrodu sú rôznorodé a v jednotlivých prípadoch nie vždy vysvetliteľné. Ochorenia matky a/alebo dieťaťa rovnako ako i zmeny maternice alebo placenty alebo nepriaznivé vonkajšie vplyvy môžu tiež spôsobovať predčasný pôrod. Platí, že počas tehotnosti treba čo najskôr rozpoznať prípadné nebezpečenstvá, aby sa zabránilo hroziacemu predčasnému pôrodu. To je hlavne úlohou preventívnej starostlivosti o tehotné. Následne budú predstavené niekoľké možné príčiny:
Ochorenia matky
Osobitné ohrozenie spôsobujúce predčasné pôrody existuje u žien s diabetes mellitus. Tieto pacientky si počas celej dĺžky tehotnosti vyžadujú okrem gynekologickej aj dodatočnú intenzívnu internistickú starostlivosť. Infekčné choroby, ktoré sa vyskytnú počas tehotnosti, môžu byť rovnako spúšťačmi predčasného pôrodu. Ďalej sú vo veľkej miere predčasnými pôrodmi ohrozené ženy s gestózami. Pod pojem gestózy sú zahrnuté rôzne obrazy chorôb, ktoré sú vyvolané buď tehotenstvom alebo sú ním zosilnené, napr. vysoký krvný tlak alebo záchvaty kŕčov.
Uterinné príčiny
Vývojové anomálie maternice, ako napr. odchýlky od normálneho tvaru a veľkosti, môžu spôsobiť predčasný pôrod. Myómy, to sú nezhubné tumory maternice, sa môžu pod vplyvom tehotenských hormónov zväčšiť, a tak tiež iniciovať predčasný pôrod. Slabosť krčka maternice, t. zn. insuficiencia cervixu, môže byť tiež dôvodom predčasného pôrodu.
Fetálne príčiny
Pri viacplodových tehotnostiach vždy existuje nebezpečenstvo predčasného pôrodu. To je o to väčšie, o čo viac detí sa musí deliť o miesto. Ak u týchto detí existujú vývojové anomálie, je riziko predčasného pôrodu tiež zvýšené.
Placenta
Dobre prekrvená a správne uložená placenta je predpokladom pre bezproblémové tehotenstvo. Ak placenta leží zle, ako napr. pred vnútornou bránkou krčka maternice (placenta praevia), existuje možnosť predčasného pôrodu. Predčasné uvoľnenie správne uloženej placenty tiež podmieňuje predčasný pôrod. Pri znížení funkcie placenty o viac než jednu tretinu, napr. kvôli poruchám prekrvenia, vždy existuje nebezpečenstvo predčasného pôrodu.
Sociálna situácia
Ženy, ktoré vykonávajú ťažké telesné práce, musia zdvíhať alebo nosiť ťažké bremená alebo musia pracovať v stoji sú predčasným pôrodom viac ohrozené. V minulých rokoch bolo pozorované, že nevydaté ženy majú predčasné pôrody častejšie než vydaté.
Životné návyky
Isté životné zvyklosti, ako silné fajčenie a alkoholizmus, sa tiež dávajú do súvislosti so zvýšeným rizikom predčasných pôrodov. Aj nezvyčajné klimatické podmienky, napr. pri cestovaní alebo sťahovaní, môžu pôsobiť negatívne.
V ojedinelých prípadoch sa existujúca príčina často nedá vysvetliť. Častejšie sa vyskytuje kombinácie viacerých faktorov. Pretože po predčasnom pôrode pri neskoršom tehotenstve je riziko ďalšieho predčasného pôrodu zvýšené až o 25 %, malo by sa vždy pátrať po spúšťajúcich faktoroch.
Relevantné riziká predčasných pôrodov
viac ako 15 cigariet denne predchádzajúce predčasné pôrody vek matky (mladšia než 18 a staršia než 35 rokov) 2 a viac predchádzajúcich potratov prvorodička 5 a viac pôrodov slobodná matka matka v disharmonickom manželstve resp. vzťahu nízke ukončenie vzdelania matky (menej než 8 tried)
Diagnóza Diagnóza hroziaceho predčasného pôrodu vyplynie, keď predčasne nastanú kontrakcie resp. ak blana plodu predčasne praskne, alebo sa pri vyšetrení tehotnej ženy ukážu náznaky spúšťajúcich faktorov.
Terapia Každá žena s hroziacim predčasným pôrodom by sa mala ihneď dopraviť do nemocnice. Tu sa dodržiava absolútny pokoj na lôžku, najlepšie v polohe na boku alebo s vyvýšenou panvou na šikmej ploche, aby sa zredukoval tlak na nervovú spleť v panve, a tým sa prerušili kontrakcie. Pôrodník sa musí vyšetrením matky a dieťaťa presvedčiť o stave „oboch“ pacientov, pretože ďalšie konanie závisí v prvom rade od stavu dieťaťa. Ak dieťa nie je poškodené, musí sa urobiť všetko preto, aby sa gravidita – podľa doby trvania tehotnosti a stavu dieťaťa – uchovala, alebo úspešne skončila.
Na zachovanie tehotnosti sa musí potlačiť činnosť maternice liekmi, napr. pomocou beta-adrenergík a inhibítorov prostagladnínov. Súčasne by sa malo podávať magnézium. Táto terapia sa začína ako infúzia a môže sa v nej pokračovať, hneď ako sa ukáže úspech, orálne. Beta-adrenergiká bránia kontrakciám maternice, zvyšujú minútový srdcový objem matky a zlepšujú prekrvenie maternice a placenty. Ako vedľajšie účinky sa však môžu objaviť pocit nepokoja a strachu, zrýchlenie pulzu, bolesti hlavy a nevoľnosť. Okrem toho sú možné zmeny látkovej výmeny, ako napr. zvýšenie krvného cukru, a zmeny elektrolytov, ako úbytok kália. Z týchto dôvodov sa beta-adrenergiká nemajú podávať ženám s hypokaliémiou, srdcovými vadami alebo srdcovými ochoreniami alebo s vážnou nadmernou funkciou štítnej žľazy. Prostaglandíny sú telu vlastné látku, ktoré okrem iného podporujú aj kontrakcie maternice. Inhibítory prostaglandínov brzdia tvorby resp. pôsobenie týchto látok a tým redukujú činnosť maternice. Okrem toho by ženy mali dostávať upokojujúce lieky, ako napr. válium. V mnohých prípadoch sa odporúča podávanie kortizónu urýchlenie zrenia pľúc u dieťaťa. Ak existuje insuficiencia cervixu, možno bránku krčka maternice uzavrieť mechanicky serklážou.
Inkubátor vedľa váhy, diverzných infúznych roztokov a prístrojov Ak je dieťa už natoľko vyvinuté, že má dobré šance na prežitie, môže sa pôrod aj ukončiť. To by sa vždy malo robiť pod lekárskym vedením. Pretože sú predčasne narodené deti veľmi citlivé na tlakové pôsobenie, mala by sa napriek drobnosti dieťaťa previesť „výdatná“ epiziotómia. Po narodení sa dieťa bezodkladne uloží do centra pre predčasne narodené deti. Tam je o. i. zabezpečené umiestnenie v inkubátore.
Komplikácie Najťažšou komplikáciou je strata dieťaťa. Poruchy prispôsobenia sa dieťaťa na život mimo tela matky, napr. dýchanie, tepelná regulácia, funkcia srdca a krvného obehu, sa musia liečiť v centre pre predčasne narodené deti. Poškodenia dieťaťa sú často viditeľné až neskôr.
Očkovanie Očkovanie, aj dospelého človeka je – ako prakticky každý lekársky zákrok – vždy spojené s istým zvyškovým rizikom. Toto zvyškové riziko je však pri väčšine očkovaní extrémne nízke. Predčasne narodené dieťa, ktoré na svet prišlo napr. v 7. mesiaci, by malo svoje očkovanie dostať 2 mesiace potom, čiže v čase jeho „regulárneho“ pôrodu. Odporúča sa päťnásobné očkovanie a aj očkovanie proti hepatitíde A a B.
Prognózy Prognóza dieťaťa závisí od dĺžky trvania tehotnosti, od priebehu pôrodu a od prípadných komplikácií. Tu sa môže na neskorší vývin negatívne prejaviť hlavne krvácanie do mozgu. Celkovo sa musí počítať s tým, že predčasný pôrod je pre dieťa spojený so zvýšeným rizikom.