Rakovina prsníka je u ženy najčastejším ochorením. Pravidelnými opatreniami včasného diagnostiky však možno výskyt ochorenia dá čo najskôr objaviť, a tým značne zvýšiť šance na uzdravenie.
Častosť a rizikové faktory 8 – 10 percent všetkých žien ochorie vo svojom živote na rakovinu prsníka. Vekový priemer leží medzi 45. a 50. a potom medzi 60. a 65. rokom života.
Okrem veku existujú aj ďalšie rizikové faktory:
nadváha neskoré alebo nijaké tehotnosti hormonálna terapia proliferatívna mastopatia rodinné zaťaženie, ako napr. rakovina prsníka u príbuzenstva. Ak existujú určité génové defekty, hlavne pri BRCA 1,2, alebo 3 génoch. To sa vyskytuje u jednej z 200 žien. Genetický test na rozpoznanie tohto defektného génu sa používa v nasledujúcich prípadoch: dve ženy v rodine s karcinómom prsníkovej žľazy alebo ovárií, z ktorých minimálne jedna ochorela pred 50. rokom života; príbuzná prvého stupňa (matka alebo sestra) s jednostranným karcinómom prsníkovej žľazy pred 30. rokom života; príbuzná prvého stupňa s obojstranným karcinómom prsníkovej žľazy pred 40. rokom života; príbuzná prvého stupňa s karcinómom ovárií pred 40. rokom života; príbuzný mužského pohlavia s karcinómom prsníkovej žľazy.
Čo sa vyšetruje?
Samovyšetrenie
U žien nad 30 rokov sa odporúča mesačné samovyšetrenie prsníkov.
Kontroly u gynekológa
Raz za rok by ženy mali ísť na včasnú diagnostiku rakoviny. Pri vyšetrení pŕs hmatom prevádzaným školeným lekárom môžu byť prípadne rozpoznané prehliadnuté zmeny.
Mamografia
Od 50. roku života by si mali ženy nechať urobiť mamografiu, a každý alebo každý druhý rok. Pri nej sa vyhotovujú röntgénové snímky oboch prsníkov na dvoch úrovniach.