SME

Virilizmus, maskulinizácia

Prehľad Ako virilizmus sa označuje výskyt zmien u ženy ako následok zvýšeného pôsobenia androgénov, čiže mužských hormónov. Existujú mnohé príčiny, ktoré môžu viesť k virilizmu, ako napr. tumory produkujúce hormóny, enzýmové defekty alebo užívanie

Prehľad

Ako virilizmus sa označuje výskyt zmien u ženy ako následok zvýšeného pôsobenia androgénov, čiže mužských hormónov. Existujú mnohé príčiny, ktoré môžu viesť k virilizmu, ako napr. tumory produkujúce hormóny, enzýmové defekty alebo užívanie preparátov obsahujúcich androgény (anaboliká). Zvýšené pôsobenie androgénov vedie k ťažkostiam, ktoré sa označujú ako virilizmus, čiže maskulinizácia. Patria k nim napr. výskyt mužského typu ochlpenia alebo posun výšky hlasu k nižším tónom. Pre diagnózu je smerodatné, okrem anamnézy a vyšetrenia pacienta, určenie hormonálnych hodnôt v krvi a aj zobrazovacie metódy. Terapia sa orientuje na existujúcu príčinu a aj na stupeň vážnosti zmien. Okrem operatívneho odstránenia tumorov produkujúcich hormóny sa často nasadzujú hormóny, ktoré bránia tvorbe alebo pôsobeniu androgénov. Pretože väčšinou ide o dlhodobé chorobné priebehy, musí sa v liečbe pokračovať niekoľko rokov.

 

Definícia

Pod virilizmom sa rozumejú zmeny u ženy na základe zvýšeného pôsobenia androgénov. Dochádza k maskulinizácii.

Androgény sú mužské pohlavné hormóny. Hlavným predstaviteľom je testosterón a aj androsterón, ktoré sa u muža tvoria v určitých bunkách v semenníku, v Leydigových bunkách. Androgény sú zodpovedné za tvorbu a vývin primárnych a sekundárnych pohlavných znakov muža. K primárnym pohlavným znakom patria semenníky, k sekundárnym pohlavným znakom patrí okrem iného hlboký hlas alebo ochlpenie tela. Popri pohlavne špecifickom pôsobení majú androgény bielkovinotvorný efekt, čiže pôsobia anabolicky, a okrem toho ovplyvňujú rast kostí.

Androgény sa netvoria len u muža. Za normálnych okolností sú v obmedzenej miere produkované aj u žien. Normálna koncentrácia testosterónu u pohlavne zrelej ženy činí približne 10 % normálnej koncentrácie u muža. Produkcia androgénov u ženy prebieha prevažne v nadobličke, presnejšie povedané v kôre nadobličky, a v oveľa menšej miere aj vo vaječníku.

 

Príčiny

Virilizmus sa spravidla vzťahuje na poruchu látkovej výmeny androgénov. Vo väčšine prípadov sa pritom jedná o zvýšenú „ponuku“ androgénov. Táto zvýšená „ponuka“ môže byť následkom tak zvýšenej produkcie androgénov ako aj následok narušenej premeny resp. narušeného odbúravania hormónu. Virilizmus možno v zriedkavých prípadoch pozorovať aj pri normálnych koncentráciách androgénov, keď je zvýšená individuálna citlivosť na hormonálne pôsobenie.

Zvýšený výskyt androgénov môže byť následkom zvýšenej produkcie androgénov. Príčinami toho sú okrem iného tumory kôry nadobličiek produkujúce androgény, ako napr. adenóm kôry nadobličiek, alebo vaječníka, napr. v rámci polycystického ovariálneho syndrómu.

Produkcia androgénov je riadená uvoľňovaním určitých hormónov z hypofýzy. Tumory hypofýzy, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu týchto riadiacich hormónov, tiež môžu zvýšeným podnecovaním kôry nadobličiek alebo vaječníka viesť k zvýšenej produkcii androgénov.

U ženy sa testosterón, ako najdôležitejší zástupca androgénov, prevažne vyskytuje vo forme, ktorá sa viaže na bielkoviny, a preto je neaktívna. Nedostatok nosnej bielkoviny vedie k zvýšenému výskytu voľného a tým aktívneho testosterónu. Zvýšený výskyt androgénov však môže byť podmienený aj užívaním hormonálnych preparátov obsahujúcich androgény, ako napr. anaboliká.

Na látkovej výmene androgénov sa podieľa množstvo enzýmov. Nedostatok určitých enzýmov alebo existencia defektných enzýmov môže rovnako viesť k zvýšenému pôsobeniu androgénov, ktoré je spôsobené narušenou premenou androgénov resp. narušeným odbúravaním androgénov Tieto enzymatické poruchy môžu byť vrodené alebo získané, a podľa toho sa môžu prejavovať už pred narodením, po narodení alebo až po puberte. Najdôležitejšie enzymatické poruchy sa vyskytujú v rámci androgenitálneho syndrómu a postihujú napr. 3b-hydroxidsteroiddehydrogenázu alebo 21-hydroxylázu.

 

Častosť

Pretože existuje množstvo príčin, ktoré môžu viesť k prejavom virilizmu, neexistujú žiadne údaje o častosti. Celkovo však možno povedať, že prejavy virilizmu v rôznej miere nie sú zriedkavé.

 

Symptómy

Prejavy resp. zmeny, ktoré sú vyvolané maskulinizáciou, sa označujú ako virilizmus. Pojem virilizmus pochádza z latinského slova virilis = mužský, a znamená asi toľko ako maskulinizáciu ženskej osoby. Virilizmus postihuje hlavne telesné znaky, môže sa však prejavovať aj zmeneným správaním, napr. vo forme agresií ako i silne zvýšeným libidom (sexuálny apetít).

Kvôli zvýšenému pôsobeniu androgénov dochádza u ženských osôb v rozdielnej miere k tvorbe mužských pohlavných znakov, ktoré sú tu následne krátko predstavené:

  • Hirsutizmus: Ako hirsutizmus sa označuje nárast telesného a tvárového ochlpenia u žien v smere mužského typu ochlpenia. Pritom sa jedná menej o rast nových chlpov, ale skôr o zmenu nenápadných, jemných chĺpkov na značne hrubšie a dlhšie, často tmavšie definitívne ochlpenie.
  • Alopécia: Ako alopécia sa označuje chorobné vypadávanie vlasov. V súvislosti s virilizmom sa u žien, okrem difúzneho vypadávania vlasov v oblasti temena pozoruje aj pre mužov typický vzor vypadávania vlasov v oblasti mníšskej tonzúry
  • Seborea a akné: Pod seboreou rozumieme zvýšené vylučovanie mazu mazových žliaz kože. V súvislosti so seboreou sa často pozoruje akné. Ako akné sa označuje hormonálne závislé ochorenie kože, ktoré je spojené s tvorením vyrážok, hrbolčekov až abscesov a ktoré môže mať rôzne príčiny. Tak množstvo ako aj kvalita sekrétu mazových žliaz podlieha riadeniu rôznych hormónov, hlavne androgénov.
  • Hypertrofia klitorisu: Klitoris, čiže dráždec, predstavuje erektilný sexuálny orgán bohato zásobený nervami a cievami. Pri zvýšenom pôsobení androgénov môže dôjsť k „penisovitému“ zväčšeniu klitorisu, ktoré sa označuje ako hypertrofia klitorisu. Táto zmena bola pozorovaná hlavne u športovkýň, ktoré boli „dopované“ hormonálnymi preparátmi na zvýšenie výkonu.
  • Prehĺbenie hlasu: Pôsobením androgénov na hrtan a hlasivky môže dochádzať k zmene výšky hlasu k hlbším tónom. Opačný efekt sa kedysi dosahoval u speváčikov pred pubertou, keď sa kastráciou, čiže odstránením pôsobenia androgénov pomocou odstránenia semenníkov zabraňovalo mutácii hlasu; a tak sa uchovávali vysoké hlasy.
  • Pribúdanie svalovej hmoty: Pôsobenie androgénov na tvorbu svalstva je známe najneskôr od nasadzovania anabolík/dopingových prostriedkov v športe.

 

Okrem výskytu sekundárnych pohlavných znakov môže kvôli zvýšenému pôsobeniu androgénov okrem toho dochádzať k atrofii ženských pohlavných znakov, ako napr. k atrofii pŕs alebo k poruchám menštruačného cyklu až po neplodnosť.

 

Diagnóza

Anamnéza tak samotnej postihnutej ako aj príslušníkov má nepodceniteľný význam. Rovnako dôležité je gynekologické vyšetrenie postihnutej ženy. Oboje slúži na zistenie a dokumentáciu prejavov maskulinizácie a dáva snáď už prvé údaje o možnej príčine, ako napr. tumory vaječníkov.

Aby sa stanovila presná príčina maskulinizácie, sú potrebné laboratórne testy. K týmto laboratórnym testom patrí na jednej strane určenie rôznych hormónov, ako androgénov, hormónov hypofýzy alebo hormónov kôry nadobličiek, ako aj rôzne funkčné testy, ktoré skúmajú orientovanosť cieľových orgánov alebo funkciu kruhov riadenia. Dôležité funkčné testy sú napr. „Metopiron-test“, ACTH-stimulačný test alebo dexametazón-krátkodobý test.

Ak existuje podozrenie na tumor kôry nadobličiek, vaječníka alebo hypofýzu, používajú sa okrem toho zobrazovacie postupy. V oblasti brušnej dutiny sú to v prvom rade sonografia a počítačová tomografia (CT), v oblasti hlavy, na vyšetrenie hypofýzy je často vhodnejšia magnotorezonančná tomografia (MRT). Ak napriek zobrazovacím metódam nie je možné žiadne jednoznačné vysvetlenie týkajúce sa príčiny maskulinizácie, môže ďalej niekedy pomôcť cielený odber krvi so stanovením hormónov zo žíl vaječníkov alebo kôry nadobličiek. V zriedkavých prípadoch prinesie definitívny dôkaz alebo definitívne vylúčenie nádoru až laparoskopia, čiže endoskopia brucha.

 

Terapia

Ak je to možné, malo by sa pri liečbe maskulinizácie snažiť o kauzálnu liečbu. Pod kauzálnou liečbou rozumieme odstránenie existujúcej príčiny, v prípade maskulinizácie napr. operácia tumorov produkujúcich androgény alebo vysadenie androgénovo/anabolicky pôsobiacich regeneračných prostriedkov.

V závislosti od príčiny ochorenia však nie je kauzálna terapia vždy možná, ako napr. pri enzymatických defektoch alebo zvýšenej citlivosti orgánov na androgény. V týchto prípadoch sa väčšinou nedá vyhnúť hormonálnej liečbe. Hormonálna liečba nastáva preparátmi, ktoré potláčajú tvorbu a pôsobenie androgénov. K tomu sa nasadzujú látky, ktoré sa prevažne používajú v kontraceptívach, čiže „v antikoncepčných pilulkách“. Na jednej strane pôsobia tak, že napádajú riadiace procesy hormonálnej tvorby, napr. zabraňovaním tvorby riadiacich hormónov v hypofýze. Na druhej strane môžu priamo brániť tvorbe hormónov vo vaječníku, a tým aj tvorbe androgénov. Niektoré látky, ako napr. cyproteronacetát, sú okrem toho schopné, redukovať pôsobenie androgénov na cieľovom orgáne. Doteraz sa vychádza z toho, že látka deaktivuje receptor androgénu na povrchu bunky, a tým zabraňuje prijatiu androgénu do bunky.

Potlačenie tvorby androgénov v nadobličke je možné Spironolactonom. Jedná sa pritom o liek, ktorý sa zvyčajne nasadzuje ako diuretikum, pretože podmieňuje vylučovanie tekutín. Toto pôsobenie spočíva v zabraňovaní tvorby aldosterónu v nadobličke. Aldosterón nie je androgén, ale hormón, ktorý reguluje hospodárenie s tekutinami a elektrolytmi v tele. Okrem zabraňovania tvorbe aldosterónu v nadobličke sa pri Spironolactone pozoruje aj práve zabraňovanie tvorbe androgénov, ktoré možno využiť pri liečbe prejavov maskulinizácie.

V závislosti od stupňa vážnosti prejavov maskulinizácie sa možno pokúsiť o dosiahnutie zmiernenia ťažkostí bez nasadenia hormonálnych liekov. To sa pri prejavoch maskulinizácie podarí za istých okolností na koži a vlasoch/chlpoch.

V prípade hirsutizmu sa môže nasadiť napr. epilácia, čiže metóda, pri ktorej sa elektricky sklerotizuje koreň chlpa. Iná metóda pozostáva z holenia alebo vytrhania chlpov. Pri alopécii sa používajú napr. určité vody na vlasy s Minoxidilom. Minoxidil je liek, ktorý pôsobí na znižovanie krvného tlaku, a pri ktorom bola ako vedľajší účinok pozorovaná podpora rastu vlasov. Na liečbu seborey a akné sa môžu nasadiť rôzne preparáty, ktoré redukujú produkciu mazu a pôsobia proti zápalu žliaz, ako napr. prípravky obsahujúce vitamín A, slnečné svetlo, lúče UV-B alebo prípravky obsahujúce antibiotiká (tetracyklíny).

 

Profylaxia

Prevencia proti prejavom maskulinizácie je možná tým, že sa človek zriekne androgénne pôsobiacich preparátov. Tento údaj sa vzťahuje hlavne na užívanie prípravkov, ktoré sa užívajú bez lekárskeho predpisu na stavbu svalovej hmoty (anaboliká, dopingové prípravky).

 

Prognóza

Ak nie je možná kauzálna liečba maskulinizácie, je liečenie týchto prejavov väčšinou veľmi zdĺhavé. Ak sa liečba potom preruší, môžu sa ťažkosti objaviť znova.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 805
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 076
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 637
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 057
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 128
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 058
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu