SME
Streda, 19. máj, 2021 | Meniny má GertrúdaKrížovkyKrížovky

Spina bifida

Prehľad Pod spina bifida rozumieme vývojovú anomáliu chrbtice a miechy („otvorený chrbát“), ktorá sa môže vyskytnúť v rôznych stupňoch závažnosti ochorenia. Vývojová anomália spočíva v poruche uzatvorenia neurálnej rúry počas 3. až 4.

Prehľad

Pod spina bifida rozumieme vývojovú anomáliu chrbtice a miechy („otvorený chrbát“), ktorá sa môže vyskytnúť v rôznych stupňoch závažnosti ochorenia. Vývojová anomália spočíva v poruche uzatvorenia neurálnej rúry počas 3. až 4. embryonálneho týždňa a patrí spolu s anencefáliou k defektom neurálnej rúry. Výskyt vykazuje geografické rozdiely a rozdiely špecifické pre obyvateľstvo. V strednej Európe je týmto defektom postihnutých asi jedno z 1 000 tehotenstiev. Príčina defektu nie je známa. Zistilo sa však, že dávky kyseliny listovej v rannom tehotenstve znižujú u dieťaťa pravdepodobnosť porodenia dieťaťa so spina bifida. Tendencia k výskytu v rodine hovorí za spolupôsobenie genetických faktorov.

Ťažkosti pri spina bifida závisia od rozsahu poškodenia miechy a siahajú od malých obmedzení pri chodení až po ochorenia v dôsledku transverzálnej lézie miechy s poruchami funkcií močového mechúra a čriev. V súvislosti so spina bifida sa väčšinou objavuje hydrocefalus (vzdutie mozgovej tekutiny v mozgovej komore).

Spina bifida sa dá často rozoznať pri predpôrodnom ultrazvuku. Ďalšiu možnosť včasného zistenia ponúka vyšetrenie krvi tehotnej ženy v 16. týždni tehotenstva (triple-test). Triple-testom sa dá zistiť približne 80 % rázštepov chrbtice. Po jednom dieťati so spina bifida treba s defektom neurálnej rúry (spina bifida alebo anencefáliou) pri nasledujúcom tehotenstve v strednej Európe počítať s pravdepodobnosťou od 2 do 3 %.

 

Definícia

Spina bifida - doslova preložené - znamená „rozštiepená chrbtica“. Ide o vývojovú anomáliu v oblasti chrbtice a miechy. Pretože sa chrbtica a miecha vyvíja z neurálnej rúry, hovorí sa aj o defekte neurálnej rúry. Za normálnych okolností splynú obe časti oblúka chrbtice do jedného kruhu, ktorý ohraničuje stavcový otvor. V stavcovom otvore leží miecha, obklopená miechovými plenami. Pri spina bifida chýba uzáver oblúka jedného alebo viacerých stavcov. Touto štrbinou sa môžu časti miechy a nervy vačkovito vyklenúť (myelomeningokéla). Ak sa nachádza len mozgová blana a vak prietrže, ide o meningokélu.

Spina bifida je častejšia v oblasti driekovej chrbtice alebo krížovej kosti než v oblasti hrudníkovej a krčnej chrbtice

Od defektov neurálnej rúry v pravom význame, ktoré sa označujú aj ako spina bifida aperta (aperta = očividne existujúci) sa vymedzuje spina bifida occulta (occulta = skrytý), pri ktorej existuje len dvakrát rozštiepený chrbticový oblúk bez účasti miechy. Spina bifida occulta je veľmi častá a väčšinou sa zistí náhodne pri röntgénovom snímkovaní.

 

Formy spina bifida (aperta)

Pri spina bifida (aperta) sú okrem rázštepu chrbticových oblúkov pričlenené aj miechové pleny a/alebo miecha. Vyklenutie sa označuje ako „kéla“.

 • Rachischisis: Rachischisis (doslovne: škára v chrbtici) je synonymným označením pre spina bifida aperta. Tento názov sa však často používa pre mimoriadne ťažké nálezy, keď je nervové tkanivo úplne odkryté a chýba kožné pokrytie.
 • Meningokéla: Pri meningokéle sa štrbinou v chrbticovom oblúku pod kožu vykleňujú len meningy (pleny miechy).
 • Meningomyelokéla: Pri meningomyelokéle sa mimo chrbticového oblúka nachádzajú nielen meningy (pleny miechy) ale aj myelóm. Sú viditeľné ako vyklenutie pod kožou.

 

Príčiny

Spina bifida vzniká embryonálnou poruchou neurálnej rúry. Neurálna rúra predstavuje ranné štádium vývoja centrálneho nervového systému, čiže mozgu a miechy a okolitého tkaniva ako sú kosti, svaly alebo väzivové tkanivo. Tvorí sa zlúčením neurálnych valov, ktoré sa na oboch stranách neurálneho kanála tvoria približne v 18. dni dňa embrya. Zo spodného úseku neurálnej rúry sa vyvíja miecha a chrbtica, z horného úseku mozog a lebečná klenba. Keď sa porucha uzavretia objaví v spodnej oblasti chrbtice, je výsledkom spina bifida, kým pri poruche uzatvorenia v hornej oblasti anencefália. Defekt neurálnej rúry vzniká počas tretieho až štvrtého týždňa embrya.

Skutoční spúšťači tejto vývojovej poruchy nie sú známi. Zistilo sa však, že nedostatok kyseliny listovej, vitamínu skupiny B, resp. porucha pri látkovej výmene kyseliny listovej podmieňuje vznik spiny bifidy ako aj anencefálie. Z liečby epilepsie je známe, že ženy, ktoré kvôli epileptickým záchvatom užívajú počas tehotenstva antiepileptiká, majú zvýšené riziko (asi 1 %) vzniku bifidy u svojho dieťaťa. Na vzniku spiny bifidy sa podieľajú aj genetické faktory.

 

Častosť

Častosť defektov neurálnej rúry sú geograficky odlišné. Pomer anencefálile k spine bifide však činí stále asi 1:1. Defekty neurálnej rúry sú časté napr. v Severnom Írsku s 10 defektami na 1 000 tehotenstiev. V strednej Európe je postihnuté 1 až 2 z 1000 tehotenstiev. Ak sa v nejakej rodine narodilo dieťa so spina bifida alebo s anencefalitídou, existuje riziko medzi 2 a 3 %, že sa toto opäť zopakuje. Pravdepodobnosť recidívy stúpa s počtom rodinných príslušníkov s defektom neurálnej rúry.

Ženské pohlavie je pritom postihované o niečo častejšie.

 

Symptómy

Ťažkosti u osôb so spina bifida závisia od výšky tvorby rázštepu (napr. hrudníková alebo drieková chrbtica) a rozsahu častí miechy resp. nervov ležiacich vo vydutí („kéle“). Miecha resp. nervy nachádzajúce sa vo „vydutine“ majú narušenú funkciu. To vedie k ochrnutiam svalov, k strate vnímania pocitov a bolestí ako aj k ochrnutiam močového mechúra a čreva. Vydutím miechy sa môže malý mozog a spojenie medzi mozgom a miechou (medulla oblongata) veľkým záhlavným otvorom vytiahnuť smerom dolu ku chrbticovému kanálu. Kvôli premiestneniu týchto častí mozgu vzniká pre mozgovú a miechovú tekutinu porucha cirkulácie (Arnold-Chiariho syndróm). Spätným prúdením do mozgu dochádza k vytvoreniu hydrocefalus (vodnatieľka mozgu).

Kvôli ochrnutiam svalstva sa môžu objaviť chybné postavenia a deformácie kĺbov, ako napr. vybočená noha. Kvôli porušenej funkcii močového mechúra sú často pozorované infekcie močových ciest ako aj poruchy vyprázdňovania mechúra, tak v zmysle „prietokového močového mechúra“, ako i „pretekajúceho močového mechúra“.

Duševný vývoj závisí od súčasnej existencie vývojových anomálií mozgu ako aj od priebehu choroby, napr. od liečby hydrocefalu.

Ku komplikáciám spina bifida patria napr. zápaly miechových plien a miechy, zápaly obličiek alebo kĺbové artrózy. Ak sa hydrocefalus nelieči, môžu byť následkom ťažké poruchy až ohrozenie života vznikajúce rastúcim tlakom, ktorému je mozog vystavený.

 

Diagnóza

Spina bifida môže byť často zistená pri vyšetrení ultrazvukom počas tehotenstva. Podozrenie na existenciu defektu neurálnej rúry môže vyplynúť z krvného vyšetrenia (triple-test), ktorý sa môže urobiť v 16. týždni tehotenstva. Pomocou tohto testu môže byť zistených 80 % rázštepov chrbtice. Stanovenie diagnózy po narodení nastáva na základe viditeľného defektu.

 

Terapia/prognóza

Pacienti so spina bifida potrebujú po celý čas svojho života pravidelnú lekársku opateru. Uzdravenie nie je možné.

Liečenie spina bifida sa orientuje podľa druhu a rozsahu vývojovej anomálie. Operatívna liečba defektu prevedená neurochirurgom/detským chirurgom by sa mala urobiť v priebehu od 24 - 48 hodín po narodení mikrochirurgickou technikou. Operatívnou liečbou sa môžu značne zlepšiť šance na prežitie, často sa však nedá zabrániť neurologickým obmedzeniam a neskorším komplikáciám.

Ak existuje hydrocefalus, je nutné odľahčenie vložením shuntu. Na to sa vkladá katéter, ktorý umožňuje odvod mozgovej tekutiny z mozgových komôr do brušnej dutiny potiahnutou podbrušnicou (peritoneum).

Pri poruchách vyprázdňovania močového mechúra prichádza do úvahy podávanie liekov, katetrizácia (zavedenie hadičky do močového mechúra), ako i operácie, aby sa zabránilo rastúcim infekciám s účasťou a poškodeniami obličiek.

Liečebnou gymnastikou a ortopedickými pomôckami, ako napr. korzetom alebo špeciálne vyrobenými topánkami sa pokúša o pôsobenie proti deformáciám kĺbov. Často sú tu potrebné operácie. Cieľom liečby je, podľa možnosti vyrovnať obmedzené funkcie.

 

Profylaxia

Na prevenciu pred defektami neurálnej rúry sa tehotným ženám odporúča užívanie kyseliny listovej, vitamínu skupiny B. Užívanie kyseliny listovej sa má začať minimálne štyri týždne pred počatím a pokračovať až osem týždňov po ňom.

Internacionálne sa na všeobecnú profylaxiu pred defektmi neurálnej rúry ženám v plodnom veku, ktoré chcú otehotnieť, odporúča, aby denne užívali 0,4 mg kyseliny listovej.

U žien, ktoré porodili dieťa s defektom neurálnej rúry alebo u ktorých bolo kvôli tomu prerušené tehotenstvo, ako aj u žien, v ktorých rodine alebo v rodine muža sa vyskytol defekt neurálnej rúry, sa pri ďalšom želaní dieťaťa odporúča profylaxia kyselinou listovou s dávkou 5 mg denne.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku
 2. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 3. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť. Oplatí sa počkať?
 4. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 5. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 6. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 7. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 8. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Aká je pravda o francúzskych autách?
 1. Špičková rodinná dovolenka na Slovensku
 2. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 3. Prečo je májová bryndza najlepšia? Hovorí za ňu zloženie
 4. FAVI tento rok plánuje expanziu na 10 ďalších trhov
 5. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 6. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 7. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 8. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 9. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 10. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 15 169
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 9 145
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 299
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 222
 5. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 939
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 054
 7. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť 5 934
 8. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 649
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 5 636
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel.

Petrovi Kyselovi hrozí finančný trest.

8 h

Ako je na tom potvrdenie o očkovaní?

6 h

Neprehliadnite tiež

Ako udržať hladinu cukru pod kontrolou?

14 h
Vedci tvrdia, že starší dospelí, ktorí sa „cítia mladšie“, majú zvyčajne lepšie zdravie a žijú dlhšie.

Subjektívny vek pôsobí ako tlmič stresu.

17. máj

Aké ochorenie diagnostikujú bolesti v ramene? Čo znamená praskanie či tŕpnutie v rukách?

14. máj
Tieniť oči by si mali deti nejakým spôsobom vždy, okuliarmi, klobúkom alebo šiltovkou.

Odborníčka o význame detských slnečných okuliarov.

14. máj