SME

Inkompatibilita Rh faktoru (Morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum)

Prehľad Pod inkompatibilitou Rh faktoru rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným dieťaťom, ktorá sa spravidla prejavuje až pri druhom tehotenstve. Postihnuté sú ženy s Rh-negatív (d), ktorých dieťa je

Prehľad Pod inkompatibilitou Rh faktoru rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným dieťaťom, ktorá sa spravidla prejavuje až pri druhom tehotenstve. Postihnuté sú ženy s Rh-negatív (d), ktorých dieťa je Rh-pozitívne (D). Protilátky Rh, ktoré vznikli pri predchádzajúcom tehotenstve, ničia červené krvinky dieťaťa. Následkom je chudokrvnosť, zväčšenie pečene a sleziny, novorodenecká žltačka, neurologické poškodenia a v najhoršom prípade smrť dieťaťa. Liečba sa riadi podľa hodnoty bilirubínu, ktorá môže byť zistená z plodovej vody, z krvi alebo z povrchu kože dieťaťa. Pri ľahkých formách postačuje fototerapia, ťažké formy si však vyžadujú výmenu krvi transfúziou. Podávaním anti-D-imunoglobulínu po tehotenstve možno morbus haemolyticus neonatorum zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

Základné informácie Pod morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným resp. novonarodeným dieťaťom. Táto neznášanlivosť sa zvyčajne prejavuje až pri 2. dieťati. Pri pôrode prvého dieťaťa, pri potrate alebo interrupcii dochádza k prestupu erytrocytov dieťaťa do materskej krvi, čo vyvoláva produkciu špecifických protilátok v krvi matky. Pri ďalšom tehotenstve prechádzajú tieto protilátky do placenty a viažu sa na detské erytrocyty, ktoré sa tým ničia. Plod, t. zn. nenarodené dieťa, sa pokúša ničenie erytrocytov kompenzovať zvýšenou tvorbou krvi. Ak sa toto nedarí, môže dôjsť k anémii, k icterus alebo dokonca k hydrops congenitus a k smrti dieťaťa. Pre inkompatibilitu Rh je typické a najčastejšou variantou je matka s Rh-negatív (d) a Rh-pozitívne dieťa (D). Iné faktory Rh (C/c), E/e) vedú k senzibilizácii značne zriedkavejšie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Symptómy Anemický novorodenec je bledý a ako znaky zvýšenej tvorby krvi vykazuje zväčšenie pečene a sleziny. V priebehu veľmi krátkej doby po narodení dochádza k nárastu bilirubínu (hyperbilirubinémia) so žltým sfarbením (icterus) sklér a kože v dôsledku zvýšeného znižovania erytrocytov. Ak sa nezabráni ďalšiemu rastu bilirubínu, uloží sa v určitých mozgových oblastiach (jadrový ikterus) a môže viesť k trvalým poškodeniam, ako je znížená inteligencia, ochrnutia alebo poškodenie sluchu. Najťažšiu formu poškodenia predstavuje hydrops fetalis. Tu môže už pred narodením dôjsť k smrti plodu, ako následok ťažkej anémie a z toho vyplývajúceho nedostatku kyslíka s masívnymi poškodeniami tkaniva.

 

Diagnóza V rámci preventívnej starostlivosti o tehotné sa ženy vyšetrujú na výskyt Rh-protilátok. Ak sa tieto protilátky dokážu, musí sa pravidelne kontrolovať stav plodu. Na to sa na jednej strane testuje plodová voda na obsah bilirubínu a na druhej strane sa vyšetruje plod pomocou ultrazvuku, aby sa včas zistili zväčšenia pečene a sleziny.

SkryťVypnúť reklamu

 

Terapia Liečba novorodenca závisí od stupňa vážnosti ochorenia. V ľahších prípadoch stačí fototerapia (svetlo o vlnovej dĺžke od 420 do 480 nm môže molekuly bilirubínu rozštiepiť, a tak umožniť ich vylúčenie). V ťažkých prípadoch sú potrebné výmeny krvi transfúziou, ktoré sa niekedy musia robiť ešte počas tehotenstva.

 

Profylaxia V priebehu 24 až 72 hodín po narodení Rh-pozitívneho dieťaťa sa Rh-negatívnej matke vstrekujú anti-D-protilátky. Tie z materského krvného obehu eliminujú fetálne erytrocyty a zabraňujú senzibilizácii (v 90 % prípadov úspešne). Táto profylaxia by sa mala nasadiť aj po interrupciách a potratoch. Od zavedenia anit-D-profylaxie sa morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum stal zriedkavým.

SkryťVypnúť reklamu

Táto profylaxia sa u tehotných s negatívnym Rh-faktorom často používa už pred pôrodom medzi 28. a 30. týždňom tehotenstva a podáva sa injekcia s anti-D-globulínom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu