SME

Inkompatibilita Rh faktoru (Morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum)

Prehľad Pod inkompatibilitou Rh faktoru rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným dieťaťom, ktorá sa spravidla prejavuje až pri druhom tehotenstve. Postihnuté sú ženy s Rh-negatív (d), ktorých dieťa je

Prehľad

Pod inkompatibilitou Rh faktoru rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným dieťaťom, ktorá sa spravidla prejavuje až pri druhom tehotenstve. Postihnuté sú ženy s Rh-negatív (d), ktorých dieťa je Rh-pozitívne (D). Protilátky Rh, ktoré vznikli pri predchádzajúcom tehotenstve, ničia červené krvinky dieťaťa. Následkom je chudokrvnosť, zväčšenie pečene a sleziny, novorodenecká žltačka, neurologické poškodenia a v najhoršom prípade smrť dieťaťa. Liečba sa riadi podľa hodnoty bilirubínu, ktorá môže byť zistená z plodovej vody, z krvi alebo z povrchu kože dieťaťa. Pri ľahkých formách postačuje fototerapia, ťažké formy si však vyžadujú výmenu krvi transfúziou. Podávaním anti-D-imunoglobulínu po tehotenstve možno morbus haemolyticus neonatorum zabrániť.

 

Základné informácie

Pod morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum rozumieme neznášanlivosť krvných skupín v systéme Rh medzi matkou a nenarodeným resp. novonarodeným dieťaťom. Táto neznášanlivosť sa zvyčajne prejavuje až pri 2. dieťati. Pri pôrode prvého dieťaťa, pri potrate alebo interrupcii dochádza k prestupu erytrocytov dieťaťa do materskej krvi, čo vyvoláva produkciu špecifických protilátok v krvi matky. Pri ďalšom tehotenstve prechádzajú tieto protilátky do placenty a viažu sa na detské erytrocyty, ktoré sa tým ničia. Plod, t. zn. nenarodené dieťa, sa pokúša ničenie erytrocytov kompenzovať zvýšenou tvorbou krvi. Ak sa toto nedarí, môže dôjsť k anémii, k icterus alebo dokonca k hydrops congenitus a k smrti dieťaťa. Pre inkompatibilitu Rh je typické a najčastejšou variantou je matka s Rh-negatív (d) a Rh-pozitívne dieťa (D). Iné faktory Rh (C/c), E/e) vedú k senzibilizácii značne zriedkavejšie.

 

Symptómy

Anemický novorodenec je bledý a ako znaky zvýšenej tvorby krvi vykazuje zväčšenie pečene a sleziny. V priebehu veľmi krátkej doby po narodení dochádza k nárastu bilirubínu (hyperbilirubinémia) so žltým sfarbením (icterus) sklér a kože v dôsledku zvýšeného znižovania erytrocytov. Ak sa nezabráni ďalšiemu rastu bilirubínu, uloží sa v určitých mozgových oblastiach (jadrový ikterus) a môže viesť k trvalým poškodeniam, ako je znížená inteligencia, ochrnutia alebo poškodenie sluchu. Najťažšiu formu poškodenia predstavuje hydrops fetalis. Tu môže už pred narodením dôjsť k smrti plodu, ako následok ťažkej anémie a z toho vyplývajúceho nedostatku kyslíka s masívnymi poškodeniami tkaniva.

 

Diagnóza

V rámci preventívnej starostlivosti o tehotné sa ženy vyšetrujú na výskyt Rh-protilátok. Ak sa tieto protilátky dokážu, musí sa pravidelne kontrolovať stav plodu. Na to sa na jednej strane testuje plodová voda na obsah bilirubínu a na druhej strane sa vyšetruje plod pomocou ultrazvuku, aby sa včas zistili zväčšenia pečene a sleziny.

 

Terapia

Liečba novorodenca závisí od stupňa vážnosti ochorenia. V ľahších prípadoch stačí fototerapia (svetlo o vlnovej dĺžke od 420 do 480 nm môže molekuly bilirubínu rozštiepiť, a tak umožniť ich vylúčenie). V ťažkých prípadoch sú potrebné výmeny krvi transfúziou, ktoré sa niekedy musia robiť ešte počas tehotenstva.

 

Profylaxia

V priebehu 24 až 72 hodín po narodení Rh-pozitívneho dieťaťa sa Rh-negatívnej matke vstrekujú anti-D-protilátky. Tie z materského krvného obehu eliminujú fetálne erytrocyty a zabraňujú senzibilizácii (v 90 % prípadov úspešne). Táto profylaxia by sa mala nasadiť aj po interrupciách a potratoch. Od zavedenia anit-D-profylaxie sa morbus haemolyticus fetalis sive neonatorum stal zriedkavým.

Táto profylaxia sa u tehotných s negatívnym Rh-faktorom často používa už pred pôrodom medzi 28. a 30. týždňom tehotenstva a podáva sa injekcia s anti-D-globulínom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 632
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 258
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 096
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 842
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu