Škodcovia zásob napádajú a ničia potraviny. Príkladom pre túto skupinu sú mole v obilí, múke, kukurici a sušenom ovocí, ktorých larvy požierajú a znečisťujú najrôznejšie zásoby ako pšenicu, koreniny, orechy a pekárenské výrobky.
Najrozšírenejšími škodcami sú potravinové mole a múčiare. Tieto nám nezožierajú len zásoby potravín, ale výkalmi, „pavučinami“ a sekrétom ich aj znečisťujú. Preto nie sú napadnuté potraviny z hygienických dôvodov už použiteľné.
Moľa potravinová
Moľa múčna
Mole potravinové majú na predných krídlach vrúbkované priečne pruhy modrej, hnedej alebo červenej medenej farbe na šedom podklade. Zadné krídla sú rovnomerne šedé. Rozpätie krídiel je maximálne 25 mm. „Húsenicovité“ belavé larvy narastajú do dĺžky 20 mm. Ročne sa môžu vyvinúť dve až štyri generácie.
Všetky mole patria v zaradení hmyzu k motýľom. Larvy molí však žijú v múke, obilí, orechoch, strukovinách, sušenom ovocí a čokoláde. Samička mole kladie až 200 vajíčok – dosť, aby boli zásoby potravín, ktoré boli napadnuté moľmi, úplne znehodnotili.
Poznávanie znaky pri napadnutí
Moľ v sušenom ovocí
Larvy žijú v „pavučinách“, ktoré sa v múke alebo v müsli ukazujú ako zhluky s „kožušinovým“ výzorom.
Múčiar obyčajný Múčiare obyčajné môžu tiež napádať obilie, špeciálne druhy však uprednostňujú aj mäsové výrobky, syry, koreniny, bylinky, čaj a kávové zrná alebo aj tabak.
Opatrenia pri napadnutí škodcami potravinových zásob
múčiar obyčajný
Nemali by sa uskladňovať žiadne príliš veľké zásoby. Čím dlhšie sa múka, müsli, sušené ovocie atď. uchováva, tým väčšie je nebezpečenstvo napadnutia! Dózy so zásobami alebo otvorené balenia by sa nikdy nemali nechávať stáť otvorené, ale mali by sa uchovávať vo vzduchotesných nádobách z plechu, skla alebo plastu. Zásoby vždy uskladňovať v suchu a chlade. Veľa molí je citlivých na chlad. Sieťky na oknách bránia príletu molí a múčiarov. Vrecká alebo papier proti hmyzu odháňajú škodcov od zásob potravín. „Feromónové nástrahy“ pozostávajú zo „sexuálnych lákadiel“, ktoré vábia a usmrcujú samčekov. A bez samčekov nemôžu samičky klásť nové vajíčka. Feromónové pasce sa obzvlášť hodia na ochranu potravinových zásob pri dlhšej neprítomnosti. Okná by sa však mali otvárať len vtedy, keď sú na nich sieťky, inak sú prilákané najprv samčeky z vonku. Ak sú potravinové zásoby napadnuté, mali by sa ako prvé najprv celkom odstrániť mimo domu. V prípade pochybností je treba vyhodiť skôr viac a neuchovávať zásoby, ktoré sú eventuálne znečistené – lebo potom sa pliaga šíri smelo ďalej! Skriňa, v ktorej sú napadnuté potraviny uskladnené, by sa mala dôkladne povysávať, mala by sa vytrieť vlhkou (nie mokrou) handrou a vzápätí dobre vysušiť. Kúty, škáry a diery je najlepšie vysušiť fénom. Teplo zničí aj prípadné vajíčka. (Pozor pri citlivom povrchu nábytku!) Na zničenie škodcov potravinových zásob človek potrebuje trpezlivosť. Lebo: V skriniach na potraviny a v bezprostrednej blízkosti potravín by sa nemali používať žiadne spreje proti hmyzu. Špeciálne vrecká proti hmyzu vylučujú účinnú látku v malých dávkach po dobu dlhú niekoľko mesiacov.