Červotoče – ktorých larvy sa nazývajú aj knihomoli – a najväčší škodca z rodu fúzačovitých sa dlhé roky môže nepozorovane prežierať drevom, „dlabať“ kroviny a dokonca priviesť budovy do stavu spadnutia.
Schematické zobrazenie mole šatovej
Moľ šatový a kožušník obyčajný Larvy mole šatovej a kožušníka obyčajného, nazývaného aj „chrobákom kabinetov“ môžu v značnej miere poškodzovať textílie. Prehryzú sa cez všetko, čo je z vlny, hodvábu alebo z kožušiny, a zanechávajú diery. Larvy kožušníka obyčajného môžu okrem toho vyvolávať pri kontakte alergické reakcie.
Poznávanie znaky
Moľa šatového rozpoznáme podľa žlto sa lesknúcich predných a takmer bielych zadných krídel. Jeho telo je takmer deväť mm veľké.
Kožušník obyčajný sa často zamieňa s neškodnou lienkou. Len štyri mm veľký kožušník je pokrytý červenohnedými, čiernymi a bielym fľakmi.
Opatrenia na prevenciu
Trvalú ochranu pred moľmi a kožušníkmi poskytuje ošetrenie/vybavenie textílií pri výrobe produktami proti požieraniu. Takto vybavené textílie bývajú označené. Čistota: Čalúnený nábytok, koberce, záclony: pravidelne kefovať, prášiť, vysávať alebo prať. Mole šatové majú radi zle vetrané skrine ako aj vlhké a nevetrané kusy šatstva. Teda: Skrine z času na čas vyvetrať a povysávať. Do skrine nevkladať nijaké vlhké alebo nosené kusy oblečenia. Cédrové drevo a levanduľa pôsobia preventívne proti napadnutiu moľmi. Ak však moľ už do šatstva nakládol vajíčka, proti z vajíčok vyliahnutým larvám pomôžu len papier proti moľom, vrecká proti moľom alebo pásiky proti hmyzu, ktoré ponúkajú rôzni výrobcovia resp. horúce pranie alebo nízkoteplotné zamrazenie kusov oblečenia.
Opatrenia pri napadnutí
Pri moľoch: vyprázdniť celý obsah skrine. Skriňu na sucho vyčistiť, vytrieť, dobre povysávať. Vyčistiť a vyvetrať aj spodné strany regálov, regálových líšt a diery (vatovými tyčinkami). Potom postriekať sprejom proti hmyzu (dbať na návod na použitie), potom vyvetrať a vytrieť alebo do skrine zavesiť papier/vrecko proti moľom. Všetky kúsky oblečenia podľa možnosti oprať v horúcej vode alebo, ak to nejde, zabaliť do plastikového vrecka a dať na jeden deň do mrazničky, aby sa odstránili vajíčka a larvy. Pri napadnutí kožušníkom obyčajným sa musia povysávať eventuálne priestory jeho výskytu za skriňami a okrajové podlahové lišty. Larvy sa radi zdržiavajú aj za uvoľnenými tapetami alebo v dutinách za tapetami. Proti odolným kožušníkom pomôžu len isekcitídy v spojení s takzvanými „inhibítormi“, ktoré zabraňujú ďalšiemu vývoju lariev.
Švehla striebristá Švehly striebristé sú vlastne neškodné a škody spôsobujú len v masách. Sú „pozostatkami“ z praveku a Zem obývajú už viac než 300 miliónov rokov!
Samička počas života nakladie len asi dvanásť vajíčok. Tieto svetloplaché zvieratká sa živia škrobovitými ľudskými alebo zvieracími zvyškami potravy ako sú omrvinky, textíliami a tkaninami a papierom. Majú radi vlhké miesta. Kúpeľňa by sa preto mala stále dobre vetrať, mokré miesta vy sa mali utierať, škáry a trhliny vyplniť, prípadne umiestniť dózu s návnadou.