SME

Škodcovia zdravia

Škodcovia zdravia sú nielen nepríjemní, ale okrem toho sú aj nebezpeční pre zdravie. Príkladmi pre túto skupinu sú škodcovia ako blchy, ktoré svojimi bodnutiami spôsobujú bolesti a môžu prenášať pôvodcov chorôb, alebo odporné šváby, ktoré môžu

šíriť pôvodcov nebezpečných ochorení ako slezinová sneť, salmonelózy alebo tuberkulóza. Ďalšie ohrozenie zdravia môže pochádzať zo zvierat ako sú roztoče v prachu domácnosti alebo šváby, ktoré môžu vyvolávať alergie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komáre, muchy, ovady, blchy, ploštice, kliešte – to sú „otravy“, ktoré nás hlavne v lete nenechávajú pokojne spávať. Bodajú, aby cicali krv. Tým na koži vznikajú svrbiace pupence, ktoré niekedy bolia niekoľko dní. Ešte horšie však je, že aj v Nemecku prenášajú nebezpečných pôvodcov, ktorí spôsobujú choroby ako zápal mozgových blán alebo boreliózu. V trópoch k tomu pristupuje aj mnoho iných väčšinou horúčkovitých ochorení ako napr. malária.

SkryťVypnúť reklamu

 

Komáre Na celom svete existuje okolo 3 000 rôznych druhov komárov. Bodnutia komármi sú v našich šírkach skôr nepríjemné než nebezpečné: svrbenie, opuchnutie a sčervenanie väčšinou rýchlo mizne a k prenosu pôvodcov ochorení dochádza len veľmi zriedkavo. V tomto kraji preto zohráva istú úlohu najmä nárast alergických reakcií po bodnutiach hmyzom.

Značne nebezpečnejšie je bodnutie v tropických a subtropických oblastiach Zeme, kde sa komármi prenášajú sčasti mimoriadne nebezpeční pôvodcovia ochorení. Toto riziko však žiaľ berie do úvahu len príliš málo ľudí cestujúcich do týchto oblastí. Preventívne opatrenia proti komárom piskľavým a bodavkám chlievovým

Sieťka proti moskytom zadržiava komáre

Komárom a bodavkám sa dá najlepšie vyhnúť pomocou sieťok na oknách, pomocou jemného tkaniva z bavlny resp. hodvábu alebo pomocou sieťok proti moskytom. Pritom treba dbať na to, že nie všetky komáre prilietajú zvonku. Komáre domáce (komár Culex) nájdeme hlavne v byte. Vo voľnej prírode by sme mali nosiť oblečenie s „uzlíkmi“, aby komáre nemohli vkĺznuť pod oblečenie. Nepokryté časti kože môžeme natrieť prípravkami proti komárom, takzvanými „repelentmi“ z lekárne. Účinok vydrží niekoľko hodín. Komáre môžu tiež odháňať éterické oleje vo vonných lampách, tie však pôsobia len v bezprostrednom okolí lampy – napr. pod stolom komár napriek tomu bodne. V prípade potreby sa proti komárom a hmyzu môžu použiť elektrické prístroje s vyparovaním prípravku proti hmyzu, ktoré svoju účinnú látku rovnomerne odovzdávajú - pri používaní je bezpodmienečne nutné dodržiavať návod na použitie. Podobným spôsobom používaná účinná látka z triedy pyretroidov, chemická väzba z kyselín a alkoholu, sa vytvorila na základe prírodných prípravkov proti škodcom, a získava sa z kvetových púzdier chryzatém.  

SkryťVypnúť reklamu

Blchy Príslovečná „blcha v uchu“ neexistuje. Blchy uprednostňujú oblasti tela s jemnou kožou a môžu predstavovať skutočnú pliagu. Je to jedno, či ide o ľudské, psie alebo mačacie blchy – bodajú všetko, čo im príde pod „sosák“, aby nasali krv. Ak nie je práve k dispozícii mačka, je blche ako hostiteľ dobrý aj človek. Ak nie je k dispozícii žiadny hostiteľ, môžu títo škodcovia dlhé týždne prežiť bez potravy a čakať na ich ďalšiu „obeť“.

Výkon pri skoku blchy je enormný. V porovnaní s telesnou výškou by človek musel skákať ponad Kolýnsky Dóm, aby sa im vyrovnal. Blchy sú svetovými majstrami aj čo sa týka rozmnožovania: jedna samička môže naklásť až 400 vajíčok!

 

Opatrenia na prevenciu a pri napadnutí

Roztoč v prachu domácnosti pod elektrónovým mikroskopom

SkryťVypnúť reklamu

Prať šatstvo a posteľné prádlo. Čistiť, vysávať miesta, kde spávajú domáce zvieratá. Psom a mačkám dať obojok proti hmyzu alebo im čistiť srsť každé štyri týždne prípravkom proti blchám, ktorý je možné dostať u zverolekára a ktorý pred blchami chráni niekoľko týždňov. Proti blším larvám v koberci pomáha aj časté vysávanie a prášenie. Larvy v textíliách hynú praním alebo žehlením – podľa možnosti pri vysokej teplote. Pri napadnutí blchami pomáhajú insekcitídy ako prášok alebo sprej. Miesta pre domáce zvieratá, postele a matrace atď. ošetrovať podľa návodu, aby sa najprv zničili blchy. Potom v odstupe 14 dní používať jeden- až dvakrát takzvané „inhibítory zvliekačov kože“, aby sa zničili aj larvy.  

Kliešte Kliešte sa živia, tak ako blchy, krvou. Cicajú ju z plazov, vtákov, cicavcov alebo ľudí. Bodnutia kliešťami sú spravidla horšie než bodnutia blchami, pretože kliešte prenášajú nebezpečné choroby a ich bodnutie môže okrem toho vyvolať život ohrozujúce alergie. Kliešte zvyčajne nepadajú na zviera alebo na človeka zo stromov, ale sú nimi väčšinou „pozbierané“ z tráv, na ktorých číhajú.

SkryťVypnúť reklamu

 

Opatrenia na prevencii a pri napadnutí

Pri prechádzkach v lese alebo na lúkach by sme sa mali chrániť tesným oblečením a natretím voľných miest na koži prípravkom odpudzujúcim kliešte, ktorý je možné dostať v lekárni (repelent). Ak sme objavili pevne prisatého kliešťa: Ihneď ho prosím odstráňte pomocou špicatej pinzety. Nepotierajte ho najprv olejom alebo alkoholom. Nerozmliažďujte ho ani ho nevytáčajte rukou, ale ťahajte ho rovno smerom hore a miesto bodnutia vydezinfikujte. Ak sa kliešť nedá odstrániť úplne, mali by sme bezodkladne vyhľadať lekára. Okamžitá návšteva lekára sa takisto odporúča, ak sa niekoľko dní po bodnutí vyskytnú chrípke podobné ťažkosti resp. ak sa okolo miesta bodnutia urobí kruh.

SkryťVypnúť reklamu

Kliešť číhajúci na liste

Doplna nasatý kliešť

 

Roztoče Roztoče sú malí príbuzní kliešťov. Sú menšie než 1 mm a len niektoré druhy cicajú krv. Niektoré roztoče žerú potraviny, iné kožné šupiny človeka a domácich zvierat a roztoče v prachu domácnosti okrem iného plesne, ktoré rastú na kožných šupinách a tkanivových bunkách a ktoré sa nachádzajú v posteliach, matracoch a vankúšoch. Roztoče sa môžu masovo rozmnožovať a môžu viesť k silným alergickým reakciám a k astme.

Opatrenia proti roztočom pozostávajú z dobrého vetrania miestností, zabránenia vlhkosti, častej výmeny posteľného prádla a dôkladného vysávania matracov a podlahových kobercov.

Niektoré roztoče spôsobujú u človeka svrab – u zvierat nazývaný aj ako prašina. Sú viditeľné len lupou (veľkosť 0,2 až 0,5 mm) a zavŕtavajú sa resp. sa „vžierajú“ do kože, ktorá sa potom môže zapáliť. Svrab musí liečiť lekár pomocou mastí a iných prípravkov. Liečba by okrem toho mala byť sprevádzaná prísnymi hygienickými opatreniami, aby sa zabránilo opätovnému napadnutiu cez posteľné prádlo, uteráky a iné textílie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Šváby Sotva ktorá predstava rozšíri tak veľa hnusu ako invázia armády švábov, ktorá sa „mľaskajúc“ šíri potravinovými zásobami. Správne označenie tejto skupiny hmyzu je šváb obyčajný. Šváby môžu prenášať pôvodcov ochorení ako sú slezinová sneť, salmonelóza a tuberkulóza, a preto môžu výkalmi alebo kožnými zvyškami vyvolávať alergie.

šváb nemecký

šváb americký

 

„Šváb nemecký“ narastá do veľkosti 13 mm. Jeho telo je žlto-hnedé. Na jeho krčnom štíte má dva tmavohnedé pozdĺžne prúžky. Napriek tomu, že má krídla nemôže šváb nemecký lietať.

Šváby a hlavne ich vajíčka sú nepredstaviteľne odolné. Okrem toho sú veľmi citlivé na svetlo, a preto sa dajú len ťažko odhaliť. Ak ich možno uvidieť, znamená to, že vo svojich skrýšach už nemajú dostatok miesta. Často máme potom už dočinenia s napadnutím švábmi enormných rozmerov. V takomto prípade by sa mala bezodkladne vyhľadať pomoc u štátne testovaných firmách zameraných na boj proti škodcom. Šváby sa musia ničiť profesionálne a dlhú dobu, aby sme sa ich naozaj zbavili. Inak prežijú v skrytých škárach, vykurovacích šachtách a rúrových systémoch alebo sa na krátko presídlia do susedných bytov.

SkryťVypnúť reklamu

Na zistenie, či máme doma problém so švábmi alebo či sa do domu skutočne dostal len ojedinelý šváb, môže pomôcť jednoduchý test: v noci postaviť na podlahu šálku naplnenú pivom a lepom „vytvoriť“ istý druh vchodu do misky. Ak ráno v pive leží hneď niekoľko švábov, je čas zavolať firmu na ničenie škodcov. Alternatívne k miske s pivom sa môžu prichystať aj lepiace pasce.

 

Preventívne opatrenia pri diaľkových cestách

V teplých krajinách sú často masívne problémy so švábmi. Na ochranu pred nechcenými a nepozorovanými „spolucestujúcimi“ z ďalekých krajín by sa pred návratom mal prehľadať obsah batožiny kvôli možným nakladeným vajíčkam. Kufre a cestovné tašky by sa mali dobre zavrieť a šaty by sa mali po návrate oprať.

 

SkryťVypnúť reklamu

Vši Vši šatové alebo hlavové sa šíria pri telesnom kontakte alebo spoločným používaním uterákov alebo hrebeňov veľmi rýchlo, takže napadnutie všami sa často vyskytuje práve v materských škôlkach a školách.

Opatrenia pri napadnutí

Informovať úrad zdravotníctva a vyšetriť kontaktný personál, aby sa zabránilo rozšíreniu napadnutia. Vydezinfikovať šatstvo, prádlo a posteľné prádlo – oprať ho minimálne pri 60 stupňoch. Materiály, ktoré nemožno prať treba nechať na niekoľko hodín zamraziť alebo ich „uväzniť“ minimálne na viac ako sedem dní, aby vši zahynuli na nedostatok potravy. Ošetrenie pri napadnutí hlavy sa robí špeciálnymi šampónmi a tinktúrami z lekárne. Kontaktné osoby by sa mali ošetriť tiež. Zopakovanie ošetrenia kvôli zničeniu všetkých vajíčok (hníd) je nutné po troch až siedmych dňoch. Odporúča sa ďalšie ošetrenie po desiatich dňoch. Vajíčka sa môžu dodatočne odstrániť špeciálnym hrebeňom a roztokom z octu a vody (v pomere 1:1).  

SkryťVypnúť reklamu

Alergia na bodnutia hmyzom Komáre, vši, ploštice a kliešte sa živia krvou. Osy, sršne a včely bodajú naproti tomu len na obranu. Keď sa necítia byť napadnuté, nebodajú. Mimoriadne opatrenia proti týmto zvieratám nie sú teda vo väčšine prípadov potrebné.

Celkom inak je to u ľudí, ktorí na bodnutia, jedno akého hmyzu, reagujú alergicky. Kto na sebe spozoroval veľmi silné reakcie na bodnutia hmyzu, mal by sa o tom porozprávať s lekárom! Ak ide o alergiu na bodnutie hmyzom, mali by sa urobiť určité preventívne opatrenia. V niektorých prípadoch môže pomôcť „desenzibilizácia“. Alergici by sa pri pobytoch vo voľnej prírode mali počas letných mesiacov preventívne natierať prípravkami odpudzujúcimi hmyz.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 876
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 771
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 438
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 228
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


3
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


5
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


9
SkryťZatvoriť reklamu