Prehľad Erytém je akútny zápal kože, ktorý je vyvolávaný časťou ultrafialového žiarenia slnečného svetla pri nadmernom slnečnom žiarení. Asi šesť až osem hodín po pôsobení slnečného žiarenia sa objavujú bolesti a svrbenie. Pri veľkoplošnom erytéme sa okrem toho môže objavovať tvorenie pľuzgierov a horúčka. Sčervenanie kože sa obmedzuje na ožiarené miesta. Vrchol ochorenia je dosiahnutý po 24 až 36 hodinách. Po jednom až dvoch týždňoch sa erytém vylieči. Ostáva po ňom zhrubnutie (mozole) a zhnednutie kože.
Definícia Erytém patrí k solárnym dermatózam alebo fotodermatózam. Rozumieme pod tým zmeny kože v dôsledku pôsobenia žiarenia, predovšetkým ultrafialového svetla. K tomu patria fyziologické následky žiarenia, ako napr. zhnednutie a reparačné mechanizmy, ale aj chorobné kožné reakcie a kožné poškodenia spôsobené žiarením.
Pri erytéme sa hovorí aj o akútnej solárnej dermatóze. Predstavuje svetlom podmienené zranenie kože, ktoré je spôsobené predávkovaním ultrafialovým svetlom pri normálnej citlivosti na svetlo.
Príčiny
Deti potrebujú obzvlášť dobrú ochranu pred slnkom!
Koža disponuje radou ochranných a reparačných mechanizmov, ktoré majú pôsobiť proti poškodeniam spôsobeným ultrafialovým žiarením. Erytém vzniká, ak nie je dostatočná pigmentácia kože, ktorá má v normálnom prípade odrážať žiarenie UV-A a vysoko energetickejšie žiarenie UV-B. To sa stáva hlavne ľuďom s veľmi svetlou pokožkou alebo pri intenzívnom slnečnom žiarení. Lúče potom postupujú do hlbších kožných vrstiev, kde spôsobujú uvoľňovanie určitých telu vlastných látok, prostaglandínov. Prostaglandíny sú takzvané zápalové mediátory , podieľajú sa na vzniku zápalov, horúčky a bolestí a v prípade erytému vyvolávajú zápalové reakcie s typickými symptómami sčervenania, opuchnutia, pálenia a svrbenia kože.
Erytém najčastejšie vzniká dlhými slnečnými kúpeľmi, podcenením slnečného žiarenia spôsobeného odrážaním svetla napr. počas oblačných dní resp. v tieni a používaním ochranných prostriedkov na opaľovanie s príliš nízkym ochranným faktorom.
Častosť Presné čísla o častosti erytémov nie sú k dispozícii, vďaka dôkladnému objasneniu rizík a dlhodobých následkov sa v západných priemyselných krajinách však zaznamenáva ich značný pokles.
Symptómy Sčervenanie, opuchnutie alebo dokonca tvorenie pľuzgierov v kombinácii s pálením a svrbením na slnkom ožiarených kožných častiach sú znakmi erytému. Tieto symptómy sa objavujú asi 3 až 24 hodín po slnečnom kúpeli. Pretože môže kožné poškodenie siahať od ľahkého zápalu až po ťažké spálenie, prejavujú sa aj symptómy podľa toho rôzne silne. Všeobecne sa rozlišujú tri stupne závažnosti ochorenia:
stupeň
symptómy
1.
bolestivé sčervenanie, opuchnutie
2.
tvorenie pľuzgierov
3.
pokračujúce poškodenie a olupovanie pokožky
Diagnóza Poukázanie na nadmerné slnečné ožiarenie pri lekárskej anamnéze a typická klinická symptomatika vedú spravidla rýchlo a jednoznačne k správnej diagnóze.
V každom prípade by sme mali vyhľadať lekára, ak sú postihnuté malé deti alebo ak sa vyskytujú dodatočné symptómy ako bolesti hlavy, závrat, zvracanie, vysoká horúčka a zimnica, ktoré poukazujú aj na úpal z tepla alebo na slnečný úpal.
Terapia Prvé pravidlo: Nijaké ďalšie slnečné žiarenie! Vyhýbajte sa slnku až do úplného vyliečenia. Chladivé obklady pôsobia utišujúco. Okrem toho by sme mali dostatočne piť, pretože telo má – ako pri každom spálení – zvýšenú spotrebu tekutín.
Ľahký erytém možno dobre liečiť chladivými gélmi alebo emulziami. Na hojenie jaziev pomáhajú po akútnej fáze hydratačné emulzie a emulzie obsahujúce dexpathenol (napr. Bepanthen). Prípravky proti bolesti zo skupiny inhibítorov syntézy prostaglandínov - ako napr. kyselina acetylsalicylová - utišujú bolesti a tlmia zápal. Tieto lieky tlmia tvorbu prostaglandínov, telu vlastných látok, pri vzniku a udržovaní zápalových reakcií, horúčky a bolestí.
Pri silnejších spáleniach s tvorbou pľuzgierov ako aj pri celkovej symptomatike ako bolesti hlavy, horúčka alebo zimnica by sa v každom prípade mal vyhľadať lekár. Ten potom eventuálne predpíše kortizón, aby sa stlmil zápal alebo erytém lieči systematicky pomocou silnejších inhibítorov syntézy prostaglandínov, napr. diclofenacom.
Komplikácie Pri ťažkom erytéme, ktorý znamená spálenie 2. stupňa, môžu ostať zohyzďujúce jazvy bez pigmentu.
Erytémy sú okrem toho podporným faktorom vzniku kožných tumorov a síce aj vtedy, ak vznikli už pred desaťročiami, časté erytémy v detstve tak pravdepodobne predstavujú rizikový faktor pre neskorší vznik rakoviny kože. Mimoriadne ohrození sú ľudia so svetlou pokožkou a deti!
Najmä osoby so svetlou pokožkou a všetky osoby s pokožkou nenavyknutou na slnko by mali dbať na dostatočnú ochranu pred slnkom. Mali by sa vyhýbať priamemu slnečnému žiareniu a obedňajšiemu slnku. Avšak aj v tieni dochádza odrazom k ultrafialovému ožiareniu kože!
Na opaľovanie by sa mali používať ochranné prípravky s dostatočným ochranným faktorom, na začiatku opaľovania sa je najlepšie natrieť „sunblokerom“ (ochranným faktorom 20). Prípravky na opaľovanie vždy natierať asi pol hodinu pred začatím opaľovania a aj pri sprejoch dobre vmasírovať, po kúpaní opäť naniesť opaľovací krém, aj keď je tento deklarovaný ako vode odolný. Ale aj ten, kto používa ochranný prípravok na opaľovanie, by nemal zabúdať: Nechránená pokožka sa podľa kožného typu môže sama chrániť len asi 10 – 20 minút. Slnenie s ochrannými emulziami zvyšuje túto dobu príslušne k udanému faktoru len raz. Ak použijeme ochranný faktor 20, môžeme pri rovnakom účinku ležať na slnku 20-krát dlhšie než bez ochrany, tak znie oficiálna definícia. U citlivých ľudí by to potom bolo (10 krát 20 minút bez ochrany) niečo okolo troch hodín.
Aktívne látky v povolených ochranných prípravkoch na opaľovanie sa dajú rozdeliť na fyzikálne a chemické látky. Chemické látky pritom absorbujú ultrafialové svetlo a premieňajú ho takzvanými excitovanými stavmi určitých molekulových skupín na neškodné žiarenie s inými frekvenciami, ako viditeľné svetlo alebo tepelné žiarenie. Pritom treba zohľadniť, že niektoré z týchto asi 20 rôznym v EÚ povolených látok nie sú svetelne stabilné. Pod vplyvom slnečného svetla sa po 5 – 10 hodinách teda rozkladajú, čo po prvé vedie k zníženiu ochrany pred slnkom a po druhé môže viesť k alergii vyvolanej produktami rozkladu. Ako chemické pohlcovače UV-žiarenia sa o. i. používajú benzofenóny alebo cinamáty. Fyzikálne pohlcovače UV-žiarenia naproti tomu reflektujú alebo rozptyľujú dopadajúce ultrafialové svetlo. Sú chemicky stabilné a skladajú sa z maličkých špeciálne pripravených čiastočiek oxidu titánu alebo aj oxidu zinku. Novšie vyvinuté prípravky, ktoré však ešte nie sú na trhu, využívajú takzvané častice lipidov, ktoré sa skladajú zo zmesi lipidov, čiže tukov, s vodou a vďaka obohataniu chemickými pohlcovačmi vo vnútri majú vynikajúce UV-filtračné pôsobenie. Chemické látky sú lipidovými časticami pritom tak obklopené, že možno zabrániť kožnému kontaktu s možnými z toho vyplývajúcimi alergickými reakciami. Tieto lipidové častice majú okrem toho veľkú výhodu, že sa starajú o dostatočnú vlhkosť pokožky, a tým dodatočne slúžia ošetrovaniu pokožky. Ďalšie výskumy smerujú k tomu, aby sa vyvinuli častice s kremíkovým sklom veľké asi 1 µm, obsahujúce chemické UV-filtre, ktoré na koži ležia ako istý druh ochranného štítu bez toho, aby do nej vnikli.
Mimoriadna ochrana je nutná u detí mladších než päť rokov. V žiadnom prípade by sa nemali vystavovať poludňajšiemu slnku a aj po inú dobu by sa nikdy nemali zdržiavať na slnku neoblečené. Je nutné dbať na ochranné prípravky na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom, na ochranu očí pred slnkom a na pokrývku hlavy. Dojčatá vôbec nepatria na slnko!
Prognóza V normálnom prípade sa erytém vylieči po jednom až dvoch týždňoch. Pri ťažkých erytémoch môžu ostať „mozole z ožiarenia“ (zhrubnutia kože) a zhnednutie, ale aj jazvy bez pigmentu. Častejší erytém zvyšuje riziko rakoviny kože (melanóm, bazalióm) a urýchľuje starnutie kože, čo sa prejavuje vonkajšími znakmi ako sú tvorenie vrások a starecké škvrny. Obrazne možno povedať: Koža nič nezabúda!