Všeobecné informácie Len čo voda vo v inundačných územiach odtečie, zanecháva často nepochopiteľné škody na celej infraštruktúre, domoch, záhradách, reštauráciách alebo obchodoch. Ľudia z jedného dňa na druhý už viac nemajú strechu nad hlavou, sú ohrozené celé existencie. Počas toho však v postihnutých oblastiach nemožno prehliadať radu zdravotných ohrození pre ľudí.
Záplavy najprv znamenajú ľahko zvýšené riziko infekcií. Spolu s oblasťami bývajú často zaplavené aj chemické závody alebo čističky, takže sa do vody dostanú mnohí pôvodcovia a jedovaté chemikálie a kaly. Tie sa však dajú kontrolovať vhodnými hygienickými opatreniami. Podľa mienky expertov postačujú nasledovné opatrenia:
Pozor pri zaobchádzaní s prívalovou vodou a zvyškovým odstredeným kalom: Vlastné nebezpečenstvo nákazy sa objavuje až keď voda opäť odtiekla, pretože usadeniny sú pravdepodobne nositeľmi pôvodcov ochorení: Mimoriadna opatrnosť platí najmä pri nákazlivých ochoreniach ako sú hepatitída A, týfus alebo bakteriálna úplavica. Preto pri upratovacích prácach noste rukavice a gumené čižmy, pravidelne vymieňajte oblečenie: na hygieny je nutné dbať hlavne pri jedení alebo zaobchádzaní s malými deťmi. Po ukončení s činnosťami je nutne potrebné dôkladné sprchovanie, napr. dezinfikujúcim jadrovým mydlom. Dbajte na výlučne hygienicky bezchybné potraviny. Pitná voda sa v postihnutých oblastiach priebežne kontroluje. Znečistenie by tu bolo včas oznámené miestnymi úradmi. Treba dbať najmä na potraviny, ktoré prišli do styku so záplavovou vodou. Preto by sa nemalo spotrebovávať príslušné ovocie a zelenina. Z toho istého dôvodu sa po záplavách neodporúča používať vodu z vyliatych riek a jazier na ovocie a zeleninu. Pokiaľ nie sú vody uvoľnené od úradov, nemalo by sa v nich ani kúpať. Očkovanie: Z nazbieraných skúseností z povodní na Odre v roku 1997 a iných európskych krajín sme sa poučili, že očkovania proti RKI, týfusu a hepatitíde A nemusia byť v dnešnej dobe ešte všeobecne odporúčané. Jedine relevantné by malo byť očkovanie proti hepatitíde A u určitých skupín osôb, ktoré však všeobecne patria k odporúčaniam na očkovanie aj mimo záplavových katastrôf, ako napr. pracovníci kanalizácií a čističiek, personál lekárskych zariadení, personál v družinách mládeže, homosexuálne aktívni muži a. i. Teplá a vlhká klíma v úplne premoknutých domoch môže viesť k dramatickému rozšíreniu plesní a iných húb. Vdýchnuté spóry plesní môžu viesť k alergickým reakciám ako astma až po ťažké napadnutie pri ľuďoch s oslabenou imunitou (napr. infikovaných vírusom HIV), starých ľuďoch, diabetikoch a i. Preto by sa príslušné miestnosti resp. domy mali vykurovať a vzápätí vždy znova dobre vyvetrať. V prvých týždňoch by sa mal preto nábytok umiestniť v istom odstupe od stien. Obrazy by sa najprv nemali zavesiť. V prípade väčšieho napadnutia plesňami je nutné postihnuté miesta odborne dezinfikovať. Kvôli všeobecne zvýšenému nebezpečenstvu úrazu pri rozsiahlych upratovacích prácach by ste mali skontrolovať Vaše očkovanie proti tetanu a prípadne sa nechať preočkovať.