Synonymá anglicky: whiplash injury
Všeobecné informácie Ako hyperextenzné poranenie krčnej chrbtice sa označuje čisté poranenie mäkkých častí v oblasti krčnej chrbtice, ktoré vzniká náhlym, veľmi silným ohnutím a prílišným natiahnutím. Dochádza k bolestivému strmému držaniu krčnej chrbtice a bolestivému natiahnutiu svalov šije a krku. Väzivový aparát krčných stavcov môže byť natiahnutý alebo natrhnutý, medzistavcové platničky môžu byť porušené a môže dochádzať ku krvácaniam.
Príčiny Hyperextenzné poranenie krčnej chrbtice je väčšinou vyvolané automobilovou nehodou. Pri jazde autom alebo ak do nášho auta bolo narazené zozadu, je hlava vrhnutá dopredu resp. dozadu a krčná chrbtica je pritom násilne ohnutá resp. príliš natiahnutá. Bezprostredne po traume potom často nasleduje druhá trauma - v opačnom smere (takzvaný contrecoup). Ide o komplexný mechanizmus úrazu, pri ktorom pôsobia rôzne ohýbacie a príťažlivé sily.
Pretože sa v mnohých prípadoch nedajú vytýčiť žiadne objektívne nálezy, čiže nijaké viditeľné alebo merateľné škody, je hyperextenzné poranenie krčnej chrbtice veľmi sporná téma pri vymáhaní bolestného a nárokov na dôchodok obeťami nehôd. K hyperextenzným poraneniam krčnej chrbtice nemusí dochádzať len pri automobilových nehodách ale aj pri športových úrazoch, napr. pri potápaní, boxe, karate, jude alebo zápasení. Nesmie sa zabudnúť ani na úrazy pri zábave, napr. pri plavení na osme alebo pri jazdení na scootri.
Symptómy Najčastejšími symptómami sú bolesti šije, bolesti hlavy a natiahnutia svalov v oblasti šije. Tieto ťažkosti sa typicky objavujú po krátkom intervale bez bolestí a pri ľahkých formách hyperextenzného poranenia krčnej chrbtice zaniknú po niekoľkých dňoch až týždňoch. K tomu sa môžu pridať nasledovné symptómy:
závrat poruchy videnia šumenie v ušiach pocity otupenosti a / alebo bolesti v rukách, na tvári a ramenách poruchy prehĺtania poruchy spánku bolesť pri natriasaní, pocit nestability
Diagnóza / diferenciálne diagnózy Pri výskyte takýchto porúch, ako aj pri strate vedomia, strate pamäti, nevoľnosti a zvracaní musíme ihneď vyhľadať lekára, aby sa vylúčilo ďalšie poranenie chrbtice s účasťou kostí ako aj poranenia lebky a mozgu.
Diagnóza sa značnej miere zakladá na zápise o priebehu nehody, pacientom opísaných symptómoch a telesnom vyšetrení. Pomocou röntgénového vyšetrenia krčnej chrbtice sa vylúči kostná účasť krčnej chrbtice. Aplikácia magnetorezonančnej tomografie (MRT) ako snímkovacej metódy sa v rutinných prípadoch neaplikuje, môže však pomôcť pri diagnóze poranení väziva krčnej chrbtice.
Terapia Liečba hyperextenzného poranenia krčnej chrbtice je symptomatická. Vedecké štúdie ukázali, že dlhšie šetrenie a nosenie korzetu hojenie hyperextenzného poranenia krčnej chrbtice skôr spomaľujú než urýchľujú. Dnes sa odporúča, po krátkom šetrení trvajúcom maximálne dva až tri dni, čo najrýchlejšie sa vrátiť k normálnym všedným aktivitám a podporovať liečebný proces lečebnou gymnastikou zameranou na cvičenia šije. Tento program tréningu môže vysvetliť lekár, psychoterapeut alebo chiropraktik.
Niekedy je na krátku dobu potrebná liečba prípravkami proti bolesti (napr. paracetamol alebo nesteroidné antireumatiká). Tie by však mali byť predpísané lekárom. Pri silnejších a dlhšie trvajúcich bolestivých ťažkostiach môže byť účinná fyzioterapeutická liečba. K liečebnej gymnastike treba v zmysle manuálnej terapie priradiť aj chiropraktiku, chiropraktické metódy sa však zakazujú v akútnej fáze. Manuálna liečba má dobré výsledky pri liečbe nevoľnosti a pocitoch závrate, ktoré sa pri hyperextenznéom poranení krčnej chrbtice môžu objavovať.
Komplementárne terapie Pri dlhotrvajúcich napätiach môže v niektorých prípadoch na zmiernenie bolestí pomôcť akupunktúra.
Prognóza Údaje k prognóze sú veľmi rozdielne. Podľa niektorých štúdií je riziko neskorších následkov hyperextenzného poranenia krčnej chrbtice veľmi nízke. Iné štúdie udávajú, že po 10 rokoch je len 12 precent pacietnov bez ťažkostí a rovanký počet trpí vážnymi sympómami.