SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Salmonelový týfus, paratýfus

Prehľad Týfus je ťažké celkové ochorenie, vyskytujúce sa najmä v rozvojových krajinách, ktoré je povinné hlásiť. Ide pritom o bakteriálnu infekciu spôsobovanú salmonelou typhi, ktorá sa prenáša pitnou vodou a kontaminovanými potravinami. Po

Prehľad

Týfus je ťažké celkové ochorenie, vyskytujúce sa najmä v rozvojových krajinách, ktoré je povinné hlásiť. Ide pritom o bakteriálnu infekciu spôsobovanú salmonelou typhi, ktorá sa prenáša pitnou vodou a kontaminovanými potravinami. Po inkubačnej dobe približne desať dní dochádza pri neliečení k typickému štvortýždennému chorobnému priebehu s vysokou horúčkou a hnačkami pripomínajúcim hrachovú polievku.

Okrem toho môžu byť postihnuté aj vnútorné orgány. Diagnóza nastáva pomocou klinických symptómov, ako aj dôkazom pôvodcov v krvi alebo stolici. Vývojom antibiotík, ktoré sa nasadzujú na liečbu týfusu, sa prognóza značne zlepšila. Úmrtnosť sa v súčasnosti pohybuje okolo 1-3 %. Existuje aj orálne očkovanie, aby sa ochoreniu predišlo pri cestách do cudziny. Na tomto mieste bude spomínaný aj paratýfus, ktorý takisto predstavuje salmonelovú infekciu, avšak prebiehajúcu spravidla miernejšie.

 

Všeobecné informácie

Salmonely sú baktérie, ktoré sa môžu rozmnožovať tak aeróbne, čiže za prítomnosti kyslíka, ako aj anaeróbne, čiže bez kyslíka. Pretože sa farbením podľa Grama nesfarbujú, označujú sa ako gramnegatívne. Sú pomenované podľa amerického bakteriológa Daniela E. Salmona (1850-1914). Rod salmonela sa vyznačuje veľmi veľkou rozmanitosťou druhov. Je známych ca. 2000 druhov, ktoré sa dajú rozlíšiť analýzou určitých antigénov. Z týchto je ca. 120 druhov schopných vyvolať u človeka ochorenie. Spôsobujú infekčné choroby, ktoré sa označujú aj ako salmonelózy. Existujú pre ne rôzne schémy rozdelenia. Osvedčilo sa rozdelenie podľa klinických obrazov chorôb. Možno rozlišovať tažké celkové infekcie, ako napr. týfus alebo paratýfus a zápaly obmedzujúce sa na žalúdočno-črevný trakt, čiže enteritídy. Správy o salmonelových enteritídach sa v pravidelných odstupoch objavujú v médiách.

Často sú postihnuté celé materské škôlky alebo domovy dôchodcov. V týchto prípadoch sa takmer vždy jedná o otravy jedlom kontaminovanými potravinami, ktoré sú spôsobené nedostatočnou hygienou. Salmonelózy patria medzi ochorenia, ktoré je povinné hlásiť. Aj týfusové ochorenia sa väčšinou objavujú u viacerých osôb naraz. Vnasledovnom príspevku bude popísaný aj chorobný obraz týfusu. Pretože sa mu paratýfus v mnohom podobá, bude bližšie opísaný na konci. Týfus sa vyskytuje na celom svete, v Nemecku je však zriedkavý. Tu sa väčšinou jedná o zavlečené prípady z ďalekých ciest (tropická medicína).

Pojem týfus je odvodený z gréckeho slova typhos, ktoré znamená ako toľko ako “para, opar ” alebo “hmla”.

 

Pôvodca

Týfus je vyvolávaný salmonelou typhi. Je to druh salmonely, ktorého jediným “rezervoárom” je človek, a ktorý je vylučovaný prevažne stolicou. Najdôležitejším zdrojom infekcie však nie sú pacienti s akútnym ochorením, ale takzvaní “stáli bacilonosiči”, ktorí po prekonanej infekcii ako zdraví naďalej vylučujú pôvodcov. Salmonely týfusu prežijú dlhší čas vo vode a môžu sa zhromažďovať napríklad v mušliach. Prenos nastáva prevažne pitnou vodou alebo kontaminovanými potravinami, na ktorých salmonely pri nedostatočnej hygiene dosahujú vysoký počet zárodkov potrebných na infekciu. Priama kontaktná infekcia zo špiny (“cesta od análneho otvoru, prsty a ústa”) je značne zriedkavejšia.

 

Cesty šírenia nákazy

Po orálnom prijatí sa salmonely týfusu dostanú do čreva. Pretože v kyslom prostredí žalúdka prežije len časť, je pre vyvolanie infekcie potrebný vysoký počet zárodkov. Potom čo salmonely týfusu preniknú cez stenu čreva, dosiahnu lymfatickou cestou lymfatické uzliny, v ktorých sa rozmnožujú. Odtiaľ sa veľkými lymfatickými cievami dostanú do krvného riečišťa, a potom sa krvou môžu rozdeliť do všetkých orgánov. Pritom napádajú prednostne lymfatické tkanivo čreva.

 

Inkubačná doba

V priemere činí 10 dní, môže sa však kolísať medzi 3 až 60 dňami. Inkubačná doba je závislá od dávky infekcie a je tým kratšia, čím je počet zárodkov vyšší, a opačne.

 

Symptómy

Ochorenie sa bez liečby javí typickým cyklickým priebehom. V 1. týždni ochorenia začína postupne stúpajúcimi teplotami, zimomriavkami, bolesťami hlavy a slabosťou. Pacienti sa ešte často sťažujú na bolesti brucha a zápchu. Od 2. týždňa ochorenia teplota dosahuje hodnoty od 39° do 41° a počas tejto doby ostáva takto vysoká nepretržite. Úder pulzu je často spomalený. Pacienti sa cítia ťažko chorí a často sú omámení. Jazyk je šedo-bielo potiahnutý, pričom špička a okraje často ostávajú bez povlaku, a sú silne červené (jazyk pri týfuse). Pečeň a slezina sú zväčšné. Asi ku koncu 2. týždňa ochorenia má tretina pacientov typické kožné vyrážky, ktorými je postihnutý najmä trup a zriedkavejšie aj končatiny. Sú charakteristické rozeolami, to sú mäkké bledočervené, ca. 1 mm veľké kožné zmeny.

Až v 3. týždni ochorenia sa objavujú typické hnačky podobné hrachovej polievke. V tomto čase môžu byť pozorované delirantné stavy, čiže stavy so zakaleným vedomím. Vo 4. týždni ochorenia dochádza k zmiznutiu horúčky so silne kolísavými teplotami. Potom nasleduje rekonvalescenia. Musíme však zdôrazniť, že takýto typický chorobný priebeh už v priemyselných krajinách normnálne nevidno, pretože včasným nasadením antibiotík sa ochorenie zastaví už na začiatku.

 

Diagnóza

Diagnóza vyplýva z chorobopisu, napr. z ciest do cudziny a z vyššie opísaného typického priebehu. Dôkaž pôvocov je možný bezprostredne na začiatku ochorenia ešte aj v stolice. V 1. a 2. týždni ochorenia môžu byť salmonely týfusu dokázané výlučne v krvi pomocou krvnej kultúry. Ku koncu 2. týždňa ochorenia je potom väčšinou opäť možný dôkaz v stolici. Kvôli ťažkým izolačným podmienkam je možné aj sérologické vyšetrenie (Gruberova-Widalova reakcia). Východiskom toho je tvorba protilátok proti pôvodcom.

 

Komplikácie

Ku komplikáciám patrí ťažké črevné krvácianie ako aj tvorba vredov, ktoré môžu dokonca spôsobiť roztrhnutia čreva s následným zápalom podbrušnice. V dôsledku zavlečenia pôvodcov krvným tokom sú možné zápaly rôznych orgánov a tkanív, napr. srdca, mozgových blán, pľúc, kostí. Vylučovaním salmoniel týfusu môžu vzniknúť zápaly odvádzacích močových ciest a obzvlášť žlčových ciest. Niekedy sú pozorované trombózy a pľúcne embólie.

 

Terapia

Liečba nastáva čo najskoršou terapiou antibiotikami, ktorá musí trvať ca. 2-3 týždne. Možným prostriedkom pre dospelých je chloramfenikol. Pre deti sa odporúča co-trimoxazol alebo ampicilín, ktoré ako alternatívy prichádzajú do úvahy aj u dospelých. K tomu patrí starostlivá opatera chorého s vyrovnaním hospodárenia s vodou a minerálov v organizme ako aj kontrola funkcií krvného obehu.

Pacientov treba izolovať, ich výlučky a prádlo musia byť dezinfikované. Napriek adekvátnej terapii ostáva 2-5 % pacientov stálymi bacilonosičmi a predstavujú tak, ako bolo spomínané, potenciálnych nositeľov ochorenia.

 

Profylaxia

Prekonané ochorenie všeobecne zanecháva celoživotnú imunitu, napriek tomu sú však možné druhé ochorenia. Je k dispozícii aktívne očkovanie perorálnou očkovacou látkou (“lyžička”) a odporúča sa ako očkovanie pre cestovateľov. Umožňuje ochranu pred ochorením na ca. 2 roky resp. podmieňuje ľahší priebeh ochorenia. Okrem tejto očkovacej látky na perorálnu aplikáciu existujú aj očkovacie látky podávané injekčne, ktoré majú účinnosť 3 roky.

Podľa spolkového zákona o epidémiách patrí týfus k infekčným chorobám povinných ohlásiť. Musí sa hlásiť podozrenie na ochorenie, ochorenie samotné, smrť spôsobená týfusom ako aj zdraví stáli bacilonosiči. Títo stáli bacilonosiči spadajú pod pravidelnú kontrolu zdravotníckych úradov a nesmú pracovať napr. v potravinárskom priemysle. Prevenčne sa pri pobyte v teplých krajinách odporúcča pitie prevarenej vody ako aj vyhýbanie sa šalátom a neošúpanému ovociu. Pretože salmonely týfusu prežijú kyslé prostredie žalúdka len z malej časti, odporúča sa dodatočné okyslenie liekmi alebo jednoduchšie kyslými nápojmi, ako napr. citrónová limonáda alebo Cola.

 

Paratýfus

Paratýfus A a C, vyvolávaný salmonelou paratyphi a salmonelou hirschfeldii, sa vysytuje výlučne v tropických a subtropických krajinách a zriedkavo aj v oblasti Stredomoria. Paratýfus B, spôsobovaný salmonelou schottmuelleri, sa naproti tomu dá nájsť aj u nás.

Klinický obraz paratýfusu B je veľmi podobný týfusu, sú však možné aj priebehy ako pri salmonelovej enteritíde. Vo všeobecnosti sa priebeh rovná ľahkému až stredne ťažkému týfusu. Recidívy a komplikácie sú zriedkavé, prognóza je všeobecno dobrá. Diagnostika terapia sa zhodujú s diagnostikou a terapiou týfusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 24 865
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 423
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 930
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 144
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 096
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 723
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 879
 9. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 670
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 654
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.
Komentár Petra Schutza

Do análov hlavným vchodom

Ani päťtisíc odhalených v predpremiére nedáva odpoveď na záhadu, že načo je dobré plošné testovanie.

Peter Schutz
Južný pól Mesiaca. V tejto oblasti má v roku 2024 pristáť misia Artemis III.