Prehľad Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami, ktoré sa najčastejšie objavuje vo dojčenskom a detskom veku. Symptómy sú bolesti v ušiach, znížená schopnosť sluchu, horúčka a pocit choroby, pričom sa postihnuté dojčatá nápadne často chytajú za ucho. Neskôr môže dôjsť k roztrhnutiu (= perforácia) ušného bubienka s náhlou úľavou od bolesti a k hnisaniu ucha. Obávanou komplikáciou je takzv. mastoiditída, ktorá môže vzniknúť rozšírením zápalu na susedné kosti, na hlávkový výbežok, resp. mastoid, čo robí operáciu nevyhnutnou. Následkom môže byť aj chroniký zápal stredného ucha.
Liečba akútneho zápalu stredného ucha pozostáva z antibiotík, nosových kvapiek na odpuchnutie, liekov utišujúcich bolesti a lokálneho zahrievania. Tieto opatrenia vedú spravidla po niekoľkých dňoch k odznení ťažkostí. Ak existuje obmedzenie pri dýchaní nosom napr. kvôli „polypom“, mali by byť tieto polypy odstránené, aby sa znížilo riziko opakovaného zápalu stredného ucha.
Všeobené informácie Stredné ucho je dutina vyplnená vzduchom, ktorá je od vonkajšieho zvukovodu oddelená ušným bubienkom. Stredné ucho obsahuje tri sluchové kostičky, kladivko, nákovku a strmienok, ktoré slúžia na prenos zvukových vĺn v smere do stredného ucha. Eustachovou trubicou (= Tuba auditiva Eustachii) je stredné ucho spojené s vnútorným nosom, a tým je zabezpečený prívod vzduchu. V rámci prechladnutia môžu zárodky z nosa prejsť cez Eustachovu trubicu a vyvolať tam zápal stredného ucha. Obzvlášť postihnuté bývajú dojčatá a malé deti, pretože ich Eustachova trubica je ešte veľmi krátka a ďaleko umiestená. Aj obmedzenie dýchania nosom napr. polypmi zvyšuje riziko otitis media, pretože v takých prípadoch zvyčajne nefunguje ideálne zabezpečenie stredného ucha vzduchom, a tak je podporovaná infekcia.
Pôvodca ochorenia Zápal stredného ucha je spôsobovaný predovšetkým baktériami, zriedkavejšie vírusmi. Pri vírusoch ide jednak o „pravý“ chrípkový vírus a vírus osýpiek, a jednak o všetky vírusy, ktoré môžu spôsobovať prechladutie. Významnejšiu úlohu však zohrávajú baktérie, a to pneumokoky, streptokoky a haemophillus influenzae. Predovšetkým u dojčiat je treba myslieť na stafylokoky.
Príčiny Akútny zápal stredného ucha vzniká spravidla vzostupnou infekciou z oblasti nosohltana počas prechladnutia, ako je poznamenané vyššie v texte. Pri existujúcom defekte alebo pri zranení ušného bubienka zriedkavejšie vnikajú zárodky priamo z vonkajšieho zvukovodu. Možné je aj zavlečenie vírusov alebo baktérií krvou (= hematogénna nákaza) v rámci základného ochorenia ako napr. šarlach.
Symptómy Akútny zápal stredného ucha väčšinou začína náhlymi bodavými bolesťami v jednom alebo v oboch ušiach, klopaní v uchu a horúčkou. Ďalšími symptómami je pocit choroby, znížená schopnosť sluchu a bolesti hlavy. Postihnuté dojčatá sú nepokojné, plačlivé, zle pijú a často si siahajú na ucho, čo sa v medicínskom žargóne označuje ako nútenie ucha. U chorých dojčiat sa musí všeobecne myslieť na možnú otitis media.
V priebehu zápalu stredného ucha môže dôjsť k perforácii bubienkovej blany, ktorá vedie k hnisaniu ucha, resp. k „ušnému výtoku“ a náhlej úľave od bolestí uší.
Komplikácie Po dvoch týždňoch by mal byť akútny zápal stredného ucha úplne vyliečený. Ak to tak nie je, existuje veľké podozrenie, že sa zápal rozšíril na kostičky za uchom, takzvaný hlávkový výbežok, resp. mastoid. Odborník hovorí o mastoiditíde, pri ktorej dochádza k hnisavému poškodeniu tejto vzduchom naplnenej dutiny vybavenej kostným výbežkom. Ak nenasleduje zodpovedajúca liečba, môže sa tento zápal v okolí ďalej rozširovať, a viesť k zápalu mozgových blán, ochrnutiam tvárového alebo očného svalstva v dôsledku zápalu nervu, alebo k závratom a zvracaniu v dôsledku zápalu vnútorného ucha (= labirintitída).
Predovšetkým pri obmedzenom dýchaní nosom, napr. kvôli „polypom“, pričom dochádza aj k zlému zásobovaniu stredného ucha vzduchom, môže byť následkom chronický zápal stredného ucha. Nepríjemnými symptómami sú zoslabená schopnosť sluchu, šum v ušiach, pretrvávajúca sekrécia z ucha a bujnenie zapáleného granulačného tkaniva (= cholesteatóm).
Diagnóza Podozrenie na zápal stredného ucha vyplýva z práve popísaných ťažkostí, a diagnóza sa potvrdzuje kontrolou ušného bubienka ušným zrkadielkom, čiže takzvanou otoskopiou. Typickými znakmi sú sčervenanie a vyklenutie ušného bubienka. Popritom môže byť bubienok zhrubnutý, alebo možno rozpoznať tvorenie pľuzgierikov, resp. miesto perforácie s vylučovaným sekrétom.
Terapia Liečenie nasleduje antibiotikami už pri podozrení na bakteriálnu infekciu. Nosové kvapky na odpuchnutie podporujú odtekanie sektétu a prevzdušnenie stredného ucha. Ušné kvapky nie sú naproti tomu účinné, pretože nezasiahnu stredné ucho! Prípravky proti bolesti a liečenie ucha teplom zmierňujú ťažkosti. Pritom sa osvedčili staré domáce prostriedky, ako obklad na ucho s teplými varenými zemiakmi, cibuľou a cesnakom. Pri vyklenutom, napätom ušnom bubienku alebo pri začínajúcich komplikáciách je nutné operatívne otvorenie ušného bubienka (= paracentéza), ktoré je prevádzané pri lokánom umrtvení alebou detí v narkóze.
Defekt ušného bubienka v rámci akútnej otitis media sa väčšinou zahojí spontánne. Chronický zápal stredného ucha, v najhoršom prípade cholesteatóm, si často vyžaduje operáciu, čiže plastiku bubienka (= tympanoplastika). Ľahšie formy môžu byť liečené aj tradične antibiotikami, ušnými kvapkami alebo ušnými výplachmi, resp. paracentézou.
Ak však už existuje mastoiditída, tak je potrebná neodkladná operácia s odstránením zapálenej kosti.
Profylaxia Obmedzené dýchanie nosom, napr. kvôli „polypom“, ktoré podporuje zápal stredného ucha, by malo byť odstránené. Okrem toho sa riziko mastoiditídy, ktorá sa v strednej Európe vyskytuje našťastie iba veľmi zriedkavo, značno znižuje adekvátnou antibiotickou terapiou otitídy media.
Prognóza Pri včasnom začatí s terapiou odznievajú ťažkosti v priebehu niekoľkých dní a akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov celkom vylieči. Hlavne zmeny spojené s obmedzeným dýchaním nosom, ktoré nie s včas rozpoznané a odstránené, môžu byť následkom chronického zápalu stredného ucha a môžu viesť k nahluchlosti a šumu v ušiach. V tomto prípade môže byť nutná aj operácia. Mastoiditída je nebezpečnou komplikáciou, ktorá sa však pri včasnej operácii rovnako zahojí bez následných poškodení.